Kiedy pies ma nadwagę?
O psach z nadwagą mówi się w przypadku osobników, u których waga przekracza o 15% optymalną masę ciała dla danej rasy. W przypadku, gdy masa ciała przekracza o 30% optymalną masę ciała, mówi się już o psach otyłych. Przekroczenie optymalnej masy ciała psa wpływa nie tylko na jego komfort. Nadwaga i otyłość ciągną za sobą cały szereg problemów ze zdrowiem. U psów z nadwagą wzrasta ryzyko wystąpienia problemów ze stawami, chorób serca czy cukrzycy. W skrajnych przypadkach nadwaga i otyłość prowadzą do skrócenia życia pupila. Jeśli zauważysz jakąkolwiek zmianę wagi ciała u swojego pupila, koniecznie udaj się z nim do weterynarza. Przybieranie na wadze często może być objawem różnych chorób u psów, dlatego nie lekceważ tego sygnału i sprawdź, co dokładnie powoduje odkładanie się kilogramów u Twojego pupila. Gdy weterynarz zdiagnozuje u Twojego psa nadwagę lub otyłość podpowie Ci, jak zdrowo odchudzić pupila.
Najczęstsze przyczyny nadwagi u psa
Nadwaga u psów to zazwyczaj efekt przekarmiania psa. Nadmiar kalorii w diecie pupila bardzo szybko może prowadzić do zwiększenia masy ciała czworonoga. Nie każdy właściciel psa zdaje sobie sprawę z tego, że karma sucha jest bardziej kaloryczna, niż mokre jedzenie dla psów. Dlatego niezmiernie istotne jest podawanie właściwej porcji jedzenia. Nie przekraczaj zalecanej dziennej dawki karmy i jeśli możesz, zrezygnuj z karmienia do woli. Dzięki regularnym posiłkom łatwiej będzie Ci kontrolować, ile karmy zjada Twój pupil. Nadwaga u psa może być też skutkiem źle dobranej diety. Karma dla psa z nadwagą musi być posiłkiem o zmniejszonej kaloryczności, warto dodatkowo zwrócić uwagę na zawartość tłuszczu w diecie. Jeżeli zauważysz, że Twój pies przybiera na wadze, zwróć uwagę na jego poziom aktywności fizycznej. Być może Twój pupil potrzebuje więcej ruchu, który pomoże mu zrzucić zbędne kilogramy. Koniecznie zwróć też uwagę na przysmaki, jakie podajesz swojemu czworonogowi. Wiele przysmaków dla psów to zbędne kalorie, które u mniej aktywnego pupila mogą prowadzić do przybierania na wadze szczególnie, jeśli będą podawane w nadmiarze.
Czemu nadwaga u psa jest tak niebezpieczna?
Nadwaga u psa odbija się negatywnie nie tylko na poziomie aktywności Twojego pupila, ale może ciągnąć za sobą cały szereg nieprzyjemnych konsekwencji. Otyły pies robi się bardziej ospały i tym trudniej jest zachęcić czworonoga do ruchu i zrzucenia zbędnej masy. Nadwaga może w znacznym stopniu obniżyć komfort życia Twojego pupila. Dodatkowe kilogramy to większe obciążenie psich stawów, co może być szczególnie niebezpieczne u ras psów podatnych na problemy ze stawami. Nadwaga i otyłość podwyższają ryzyko cukrzycy oraz chorób układu krążenia.
Jak karmić psy z nadwagą?
Żywienie psa z nadwagą nie może wyglądać tam samo, jak dieta aktywnego fizycznie czworonoga o właściwej masie ciała. Bardzo istotne jest wprowadzenie właściwych nawyków żywieniowych, jak choćby właściwe porcjowanie jedzenia oraz karmienie o stałych porach. Podawaj psu rekomendowaną porcję dzienną, a jeśli nie wiesz, ile jedzenia powinien przyjmować Twój pupil, skonsultuj się z weterynarzem, który na podstawie masy ciała Twojego pupila określi idealną porcję karmy. W utrzymaniu właściwej wagi ciała równie istotny jest dobór odpowiedniej diety. Zbilansowana karma dla psów z nadwagą z kompletem składników odżywczych i niską zawartością tłuszczu sprawdzi się idealnie w przypadku psów z nadwagą. Formuła z dodatkiem l-karnityny przyspiesza proces spalania tłuszczu. Karma dla psa z nadwagą to dieta o zwiększonej zawartości błonnika, dlatego szybciej zaspokaja apetyt i na dłużej zapewnia pupilowi uczucie sytości. Dzięki temu Twój pies nie będzie odczuwał potrzeby podjadania między posiłkami.
Jak zdrowo odchudzać psa z nadwagą?
Odchudzanie otyłego psa to proces powolny i musisz liczyć się z tym, że niekoniecznie zobaczysz wyniki po pierwszy tygodniu diety. Zacznij od zmiany pożywienia swojego pupila. Karma dla psów otyłych będzie świetnym rozwiązaniem, gdyż dostarczy Twojemu pupilowi niezbędnych składników odżywczych oraz właściwy poziom energii przy obniżonej zawartości białka i tłuszczu. Pierwsza zmiana, jaką możesz wprowadzić to oczywiście podawanie właściwej porcji pokarmu w ciągu dnia. Sucha karma dla psów z nadwagą to posiłek o wyższej kaloryczności, niż karma mokra. To oznacza, że pies powinien spożywać mniejszą porcję karmy suchej, niż karmy mokrej. Z wysoką zawartością błonnika karma dla psa otyłego zaspokoi apetyt Twojego pupila na dłużej. Podczas odchudzania psa z nadwagą zrezygnuj z karmienia do woli. Podawaj posiłki o stałych porach i w miarę możliwości unikaj podawania dodatkowych smakołyków.
Szwedzka jakość dla Twojego pupila