Czy warto sterylizować i kastrować psy?
Zabieg sterylizacji bądź kastracji wiąże się ze zmniejszeniem podatności na rozmaite choroby układu rozrodczego u czworonogów. W wielu przypadkach mówi się również o stabilizacji emocjonalnej psów, które przeszły zabieg kastracji. Korzyści z zabiegu sterylizacji różnią się w zależności od płci zwierzaka. W przypadku psów kastracja może zmniejszyć ryzyko przepuklin, guzów bądź nowotworu prostaty. Zabieg przeprowadzony u psów może zapobiec nowotworom jąder. Psy po zabiegu kastracji nie oddalają się od domu w poszukiwaniu suki, co jest szczególnie istotne w przypadku psów. Sterylizacja przeprowadzona u suki na wczesnym etapie życia zmniejsza ryzyko nowotworu gruczołów mlekowych oraz może zapobiec rozwojowi raka macicy i jajników.
Kiedy powinno się sterylizować psy?
W zależności od rasy, psy i suki osiągają dojrzałość płciową między 6. a 12. miesiącem życia. Weterynarze zalecają przeprowadzenie kastracji u psów przed osiągnięciem pełnej dojrzałości płciowej. W przypadku suk zabieg sterylizacji wykonuje się najczęściej po pierwszej cieczce. Po zabiegu sterylizacji i kastracji zwróć uwagę na dietę swojego pupila - po zabiegu sterylizacji i kastracji psy oraz suki mogą szybko przybierać na wadze.
Czemu psy sterylizowane i kastrowane tyją?
Psy po zabiegu sterylizacji lub kastracji wymagają zarówno zmiany nawyków żywieniowych oraz dotychczasowej diety. Chociaż ich apetyt rośnie, zapotrzebowanie psa sterylizowanego czy kastrowanego spada o około 30% w porównaniu do zwierząt z aktywnym układem rozrodczym. Karma dla psów po sterylizacji powinna zawierać mniej tłuszczu, a więcej błonnika, który zaspokoi apetyt Twojego pupila na dłużej. Bez zmiany karmy i dotychczasowych nawyków żywieniowych, psy kastrowane i sterylizowane są narażone na nadwagę lub otyłość. Najczęstszym powodem nadwagi i otyłości u psów jest przekarmianie. Wielu właścicieli psów nie jest świadomych, że karma sucha to pożywienie o wyższej kaloryczności niż karma mokra. Koniecznie zwróć uwagę na rekomendowane porcje karmy, które znajdziesz na opakowaniu psiego jedzenia. Karma dla psów sterylizowanych ułatwi utrzymanie optymalnej masy ciała pupila tylko wtedy, kiedy będziesz podawać właściwe jej porcje. Jeśli nie masz pewności, jaką porcję karmy powinien dziennie zjadać Twój pupil, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Na podstawie aktualnej masy ciała Twojego pupila oraz jego stanu ogólnego weterynarz podpowie Ci jaka ilość karmy dziennie będzie najlepsza dla Twojego pupila.
Czym karma dla psów po sterylizacji różni się od normalnego pokarmu?
Karma dla psów po sterylizacji to pożywienie o niższej kaloryczności, niż inny rodzaj suchej karmy. Po zabiegu kastracji i sterylizacji spada zapotrzebowanie energetyczne Twojego pupila, dlatego karma dla psa po sterylizacji powinna mieć ograniczoną zawartość tłuszczu oraz niższy poziom białka. Taki skład pokarmu zapewnia poczucie sytości na dłużej, dzięki czemu Twój pies nie odczuwa potrzeby podjadania między posiłkami. Karma dla psów sterylizowanych często wzbogacona jest l-karnityną, która przyspiesza proces spalania tłuszczu. Nadmiar tkanki tłuszczowej zwiększa ryzyko cukrzycy, chorób układu krążenia, problemów ze stawami czy drogami moczowymi. Karma dla psa po kastracji to pożywienie, które ułatwia Ci zadbanie o zdrową wagę psa.
Jak karmić psy sterylizowane?
Sterylizowane suki i kastrowane psy potrzebują zmian w swojej diecie. Karma dla psów po sterylizacji to świetna dieta, którą możesz wtedy wprowadzić do żywienia swojego pupila. U psów po zabiegu sterylizacji czy kastracji zrezygnuj z karmienia do woli, które może zachęcać zwierzaka do nadmiernego podjadania. Podawaj posiłki o regularnych porach i postaw na formułę bogatą w błonnik, która zaspokoi apetyt pupila mniejszą ilością kalorii i zapewni uczucie sytości na dłużej. U psów po zabiegu najlepiej sprawdza się karma dla psów sterylizowanych o obniżonej zawartości tłuszczu, dzięki której znacznie łatwiej utrzymać prawidłową masę ciała zwierzaka. A jaka karma dla suki po sterylizacji będzie odpowiednia? Zawarta w diecie dla psów sterylizowanych lecytyna, dodatkowo wspomaga proces spalania tłuszczu, a l-karnityna stymuluje przekształcanie tłuszczu w energię. Unikalna formuła, łącząca wysoką zawartość białka z ograniczoną ilością energii, pozwala utrzymać prawidłową wagę lub zredukować nadwagę u psów po zabiegu sterylizacji.
Jaka karma dla suki po sterylizacji? Czy kastrowane psy i sterylizowane suki wymagają innej diety?
Zastanawiasz się, jaka karma dla suki po sterylizacji będzie odpowiednia dla czworonoga? Zarówno karma dla suk po sterylizacji, jak i karma dla psa po kastracji to diety, które powstają na bazie tej samej receptury. W obu przypadkach czworonogi potrzebują jedzenia, w którym znajduje się mniejsza zawartość tłuszczu i białka, a więcej błonnika.
Szwedzka jakość dla Twojego pupila