Czemu koty sterylizowane przybierają na wadze?
Koty po zabiegu kastracji bądź sterylizacji nie muszą jeść już tak dużo karmy, jak wcześniej. Zapotrzebowanie energetyczne kotów po zabiegu sterylizacji spada nawet o 30% względem kotów, które nie przeszły sterylizacji czy kastracji. Dodatkowo koty sterylizowane są zwykle mniej aktywne fizycznie od kotów z funkcjonującym układem rozrodczym. Niestety po zabiegu sterylizacji wzrasta jednak koci apetyt. Mruczki nie potrzebują większych porcji, jednak wciąż podchodzą do miski i chcą podjadać. W takim razie, czy trzeba zmienić jedzenie dla kota po sterylizacji? Bez zmian w diecie koty sterylizowane mogą bardzo szybko przybierać na wadze. Jedzenie dla kota po kastracji nie powinno być także stale dostępne dla zwierzaka - przez takie ciągłe podjadanie waga kota może bardzo szybko pójść w górę. Nadmierne odkładanie się tkanki tłuszczowej zwiększa ryzyko cukrzycy, wystąpienia problemów kostno-stawowych, chorób układu krążenia i dróg moczowych. By utrzymać masę ciała kotów po zabiegu sterylizacji i kastracji konieczna jest zmiana ich dotychczasowych nawyków żywieniowych. Specjalna karma dla kota po sterylizacji ułatwi utrzymanie optymalnej wagi ciała mruczka.
Zadbaj o zdrową dietę tuż po zabiegu
Znacznie łatwiej kontrolować porcję karmy i utrzymać u kota prawidłową masę ciała, niż pozbywać się zbędnych kilogramów dietą i podwyższoną aktywnością fizyczną. Już pierwszego dnia po zabiegu zmniejsz dotychczasową porcję karmy. Jeżeli nie masz pewności, ile powinien teraz jeść Twój kot, skonsultuj się z weterynarzem w zakresie żywienia kotów sterylizowanych. Koniecznie uważaj też na ilość podawanych kotu przysmaków - potrafią być bardzo kaloryczne, podobnie jak ludzkie słodycze i przekąski!
Jak zmienić dietę kota po sterylizacji?
Wszelkie zmiany w diecie Twojego czworonoga wprowadzaj stopniowo. Układ trawienny kota jest bardzo wyczulony na wszelkie nowości w pokarmie, dlatego każde, nowe jedzenie dla kota wprowadzaj bez pośpiechu. Okres przejściowy podczas zmiany kociej diety to moment, kiedy przewód pokarmowy czworonoga ma czas na oswojenie się z nowym składem pokarmu. Wprowadzając nową karmę koniecznie zastosuj tygodniowy okres przejściowy. W pierwszych dwóch dniach wymieszaj 75% dziennej dawki dotychczasowej karmy z dodatkiem 25% nowej karmy. W 3. i 4. dniu procesu możesz podać posiłek zmieszany z równych porcji karm. Kolejnego dnia kot powinien zjeść już posiłek złożony w ¾ z nowej karmy i z ¼ dotychczasowego pokarmu. Siódmy dzień procesu to moment, kiedy w misce powinna znaleźć się już wyłącznie nowa, sucha karma dla kotów sterylizowanych lub saszetka karmy mokrej.
Odpowiednia karma dla kotów sterylizowanych
Zamiast karmienia do woli przyzwyczaj swojego kota do posiłków podawanych o regularnych porach. Karmy dla kota po sterylizacji ułatwią utrzymanie właściwej masy ciała kota po zabiegu. By mniejsze porcje karmy zaspokoiły zwiększony apetyt kota karma dla kastratów musi być bogata w błonnik. Wysoka zawartość błonnika w diecie kotów sterylizowanych pozwoli szybciej zaspokoić apetyt i zapewni uczucie sytości na dłużej. Koty sterylizowane nie potrzebują wysokiej zawartości tłuszczu w swojej diecie, gdyż ta może przyczyniać się do odkładania zbędnych kilogramów. U kotów po zabiegu sterylizacji znacznie częściej występują problemy z dolnymi drogami moczowymi. Karma dla kotów sterylizowanych przyczynia się do obniżenia pH ich moczu i redukuje ryzyko wystąpienia chorób układu moczowego.
Szwedzka jakość dla Twojego pupila