Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Odrobaczanie szczeniaka - kiedy, jak i ile kosztuje?

 Szczenięta   Odrobaczanie

Odrobaczanie szczeniaka to warunek konieczny do wykonania kompletu profilaktycznych szczepień. Młode psiaki są szczególnie podatne na zakażenie larwami pasożytów, a statystyki podają, że u prawie 100% szczeniąt występuje inwazja glist. Pierwsze odrobaczenie szczeniaka to niezmiernie istotny zabieg w psiej książeczce zdrowia. Zastanawiasz się kiedy odrobaczyć szczeniaka i czy tabletki na odrobaczanie szczeniaka to najlepszy wybór z dostępnych na rynku środków? W artykule zebraliśmy kilka najważniejszych informacji o odrobaczaniu szczeniąt. 

Czemu w ogóle odrobaczamy szczeniaki?

Psy, w szczególności te młode, to stworzenia niezmiernie ciekawskie. Podczas spacerów i badania swojego otoczenia z chęcią wszystko obwąchują, poliżą, czasem nawet zjedzą. W ten sposób do ich przewodu pokarmowego trafiają jaja pasożytów, które w sprzyjających warunkach rozwijają się, a nieleczone mogą prowadzić do rozmaitych problemów zdrowotnych. Robaki w organizmie psa to zagrożenie dla pozostałych domowników, którzy mogą się nimi zarazić poprzez kontakt z zarobaczonym szczeniakiem. Odrobaczanie szczeniaka pozwala pozbyć się pasożytów z psiego organizmu. Odrobaczenie nie jest zabiegiem inwazyjnym, jednak gdy leki zaczynają działać, Twój pupil może odczuwać pewien dyskomfort.

Kiedy odrobaczyć szczeniaka?

Jest kilka momentów w życiu Twojego pupila, które dyktują moment, w którym pies powinien przyjąć środki na odrobaczanie. Pierwszym z nich są oczywiście wszelkie objawy robaczycy u psiaka. Jeśli zauważysz, że Twój pies wymiotuje, ma biegunkę lub zaparcie, koniecznie udaj się ze szczeniakiem do weterynarza. Odrobaczanie szczeniaka przeprowadza się zwykle zaraz przed podaniem pierwszego kompletu niezbędnych szczepień. Jeżeli bierzesz szczeniaka z hodowli, najczęstszą praktyką jest wydawanie do nowych domów już odrobaczonych i zaszczepionych szczeniąt. 

Kalendarz odrobaczania szczeniąt

Najwcześniej można odrobaczyć szczeniaka w 3. tygodniu życia. Drugie odrobaczanie zwykle podaje się szczeniakom, które skończyły 5. tydzień życia. Trzecie odrobaczanie podawane jest szczeniakom w wieku skończonych 8. tygodni. Czwarte odrobaczanie można podać, kiedy szczeniak skończy 11. tydzień życia. Odrobaczanie podawane jest szczeniętom na tydzień przed podstawowymi szczepieniami profilaktycznymi. Po tych czterech kluczowych dawkach następne odrobaczanie podajemy w zależności od stopnia narażenia szczeniaka na kontakt z pasożytami. Profilaktycznie odrobaczanie psa należy wykonywać co 4-6 miesięcy.

Jak odrobaczyć szczeniaka?

Żeby odrobaczyć swojego szczeniaka udaj się z nim do weterynarza. Lekarz zważy i zbada Twojego pupila, po czym dobierze właściwy środek i jego dawkę. Nigdy nie odrobaczaj szczeniaka na własną rękę, jeśli nie wiesz jeszcze, ile Twój pupil waży i w jakim jest stanie ogólnym. Z czasem możesz spokojnie przeprowadzić odrobaczanie szczeniaka w domu. Ale póki nie wiesz jeszcze, jak odrobaczyć szczeniaka, skorzystaj z pomocy profesjonalistów, którzy przeprowadzą Cię przez cały zabieg i nauczą Cię, jak odrobaczać psa w domu. Tabletki na odrobaczanie szczeniaka możesz podać psiakowi bezpośrednio do pyska pilnując, by pupil połknął lek w całości. Jeżeli bezpośrednie podanie leku sprawia Ci problemy, możesz ukryć tabletkę w ulubionym przysmaku pupila lub podać ją razem z posiłkiem. Oczywiście taka sztuczka nie zadziała u każdego psiaka, więc nie zdziw się, jeśli po zjedzonym posiłku na dnie miski znajdziesz lek na odrobaczanie. Nawet jeśli miska jest napełniona ulubioną karmą dla szczeniątsuchą karmą dla psów dorosłych  lub włożona do mokrej karmy dla psów, psy znajdą sposób, aby ominąć tabletkę na odrobaczenie. Dlatego warto dokładnie sprawdzać czy nasz pupil sprytnie nie ominął środka na odrobaczenie bez względu na to czy pałaszuje karmę dla małych ras czy też karmę dla ras dużych

Jak często odrobaczać szczeniaka?

Po przeprowadzeniu serii wstępnego odrobaczania, które przygotowuje szczeniaka do przyjęcia niezbędnych szczepień, większość lekarzy weterynarii zaleca kierować się stopniem narażenia szczeniaka na kontakt z pasożytami w celu ustalenia terminu kolejnego odrobaczania. Psy, które spędzają więcej czasu na zewnątrz są znacznie bardziej narażone na kontakt z rozmaitymi pasożytami, a tym samym powinny przyjmować odrobaczanie częściej, niż psiaki, które większość dnia spędzają w czterech ścianach. Profilaktyczne odrobaczanie lekarze weterynarii zalecają natomiast zwykle co 4 do 6 miesięcy.

Tabletki na odrobaczenie:

Vermi Tabs - ziołowy preparat odrobaczający dla psa i kota

Ziołowy preparat odrobaczający w tabletkach. Utrzymuje prawidłową higienę jelit psów i kotów.
balanced_nutrition
Zrównoważone odżywianie
Białko: 8.20%
Zawartość tłuszczu: 0.45%
Sprawdź

Czym odrobaczamy?

Do odrobaczania można stosować rozmaite środki, od tabletek, przez krople, po maści. Tabletki na odrobaczanie szczeniaka są najbardziej popularną formą, jednak nie każdy pies jest przyzwyczajony do zażywania leków w tej formie. Tabletkę na odrobaczenie możesz próbować ukryć w smakołyku dla psa lub podać ją razem z karmą, jednak psiaki często omijają tabletkę, wyjadając tylko to, co znajduje się wokół niej. Jeśli szczeniak sprawia trudności podczas podawania tabletek można wykorzystać zakraplane na kark krople, które są wygodne w podaniu i bardzo skuteczne. Dawkę leku wystarczy rozprowadzić na karku zwierzaka. Wtedy musisz jednak pamiętać, by na kilka godzin zrezygnować z głaskania po grzbiecie - w ten sposób możesz przez przypadek rozprowadzić krople po ciele pupila.


Ile kosztuje odrobaczenie szczeniaka?

Odrobaczanie szczeniaka nie jest zabiegiem ani skomplikowanym, ani kosztownym. Podanie jednej porcji odrobaczania kosztuje u lekarza weterynarii zwykle od 20 do 40 zł. Jeżeli wiesz dokładnie, ile waży Twój pupil i przychodzi pora na kolejne, profilaktyczne odrobaczanie psa, możesz w lecznicy kupić dawkę leku, którą sam podasz w domu.

Szczeniak po odrobaczaniu

Tabletki na odrobaczanie szczeniaka mogą sprawić Twojemu pupilowi trochę dyskomfortu. Szczeniaki po odrobaczaniu mogą być ospałe. Odrobaczanie szczeniaka może wpłynąć na strukturę odchodów szczeniaka. Bezpośrednio po podaniu odrobaczania możesz zaobserwować rozluźnienie kału, to jednak normalna i przejściowa sytuacja. Każdy zwierzak może inaczej reagować na odrobaczanie, dlatego w niektórych przypadkach mogą wystąpić wymioty, senność lub apatia. Wszystkie skutki uboczne odrobaczania utrzymują się stosunkowo krótko, zatem jeśli zauważysz, że biegunka lub apatia utrzymują się na kilka dni po odrobaczaniu, koniecznie skontaktuj się z lekarzem weterynarii. 

Inne produkty dla psa:

Valp Digest - karma sucha dla szczeniąt wrażliwych 7kg

Wrażliwy żołądek i jelita

215,00 zł

14,00 zł

26,00 zł

Idol - hipoalergiczne przysmaki z jagnięciną dla psa

Przysmaki szkoleniowe dla psów

22,00 zł

17,00 zł

26,00 zł

Valp Plus - karma sucha bez glutenu dla szczeniąt 2kg

Wrażliwy układ pokarmowy

79,00 zł

263,00 zł

Valp Mini - karma sucha dla szczeniąt ras małych 2 kg

Wysoka zawartość energetyczna

85,00 zł

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.