Zatwardzenie u psa - co zrobić gdy pies ma zatwardzenie?
Zdrowie Zatwardzenie
Dieta Twojego psa ma ogromny wpływ na jego zdrowie i dobre samopoczucie. Błędy żywieniowe mogą skutkować całym szeregiem dolegliwości trawiennych, w tym zatwardzeniem. Co zrobić gdy pies ma zatwardzenie i czemu może to być tak duży problem?
Jak rozpoznać zatwardzenie u psa?
Zaparcia u psa - najczęstsze przyczyny
Digest - karma sucha hipoalergiczna dla psów
Ocean Care - karma sucha dla psów z alergiami pokarmowymi
Sensitive Light - karma sucha dla psów wrażliwych i otyłych
Zaparcie u psa, a dieta
Zatwardzenie u psa nie jest wyłącznie efektem złej diety. Może okazać się, że pies nie może się wypróżnić, bo jego poziom aktywności fizycznej jest zbyt niski, by pobudzić perystaltykę jelit. Jeżeli pies musi długo wstrzymywać się od wypróżniania między jednym, a drugim spacerem prawdopodobieństwo wystąpienia zaparcia wzrasta. U ciekawskiego psa, który lubi badać świat przy pomocy swojego pyska może okazać się, że w przewodzie pokarmowym utknęło jakieś ciało obce, które nie pozwala zwierzakowi normalnie się wypróżnić. Do zaparcia u psa może dochodzić również w przypadku wystąpienia zapaleń jelit czy nowotworu jelita grubego. W każdym wypadku, gdy zatwardzenie nie jest bezpośrednio powiązane z dietą, mogą towarzyszyć mu dodatkowe objawy, jak osłabienie, brak apetytu, wymioty i wzdęcia.
Czy stres wpływa na zaparcia u psa?
Zaburzenia wydalania mogą pojawiać się również, jeśli pies jest zestresowany. Stres ma ogromny wpływ na funkcjonowanie organizmu psa i może prowadzić do rozmaitych anomalii w jego zachowaniu. Jeżeli zmienialiście niedawno miejsce zamieszkania, pojawił się nowy członek rodziny albo doszło do znacznych zmian w codziennej rutynie psa, mogą pojawiać się rozmaite problemy trawienne, w tym zatwardzenie.
Co zrobić jeśli pies ma zatwardzenie?
Jeśli Twój pupil ma problemy z wypróżnianiem się, pierwszym krokiem będzie wprowadzenie zmian w jego diecie. Wyższa zawartość błonnika i tłuszczu wpłynie na poprawę konsystencji stolca, dzięki czemu psu łatwiej będzie się wypróżnić. Zawartość błonnika w posiłku podwyższy starta marchewka, otręby zbożowe lub mielone siemię lniane. Do suchej karmy dla psa lub przygotowanego w domu posiłku możesz dodać też trochę oleju z łososia Husse. Spróbuj nakłonić pupila do przyjmowania większej ilości płynów. Możesz to zrobić przez dodanie do wody mięsnego wywaru lub odrobiny mokrej karmy dla psa. Wodę możesz dodać też do posiłku psa. Zastanawiasz się, co dać psu na przeczyszczenie? Nigdy nie podawaj czworonogowi środków na przeczyszczenie dostępnych w aptece. Nie zastanawiaj się, co dać psu na zaparcia - jeżeli po jednym dniu pies wciąż będzie miał problemy z wypróżnianiem się, zabierz go do weterynarza. Lekarz zbada Twojego zwierzaka i powie Ci, jak postępować w przypadku zaparcia.
Zatwardzenie u szczeniaka - czy należy się martwić?
Układ pokarmowy szczeniąt jest delikatny, zatem wszelkie problemy trawienne należy dokładnie monitorować. Zaparcia u szczeniaka mogą pojawić się na skutek zbyt niskiej zawartości płynów w diecie. W takim wypadku możesz podawać psu karmę mokrą lub do suchej karmy dla szczeniąt dolać trochę wody lub wywaru z mięsa (bez soli i przypraw). Jeśli zatwardzenie u szczeniaka utrzymuje się dłużej niż jeden dzień, koniecznie udaj się z pupilem na wizytę do weterynarza. Nie podawaj szczeniakowi środków na przeczyszczenie ze swojej domowej apteczki - układ trawienny szczeniąt nie jest jeszcze do końca wykształcony i jest bardzo wrażliwy. Podając niewłaściwe leki lub zbyt duże ich dawki możesz wyrządzić więcej szkody zamiast pomóc psu.
Jak zapobiegać zaparciom?
Jeśli problem zaparcia występuje u Twojego psa dosyć często, musisz wprowadzić kilka zmian w jego diecie. Jeżeli w pokarmie Twojego psa jest zbyt mało wody, błonnika i tłuszczu, zaparcia mogą nawracać. Dieta oparta głównie o karmę suchą może okazać się problematyczna, szczególnie gdy Twój pies nie pije zbyt dużo wody. W takim wypadku możesz pokusić się o zmianę karmy z suchej na mokrą lub wybrać formułę bezzbożową karmy dla psa, która jest lekkostrawna i nie zalega w przewodzie pokarmowym tak długo, jak formuła ze zbożami.