02.06.2021
Jak zabezpieczyć psa przed kleszczami? Domowe sposoby na kleszcze u psa
Jak zabezpieczyć psa przed kleszczami? Domowe sposoby na kleszcze u psa
Zdrowie Kleszcze
Kleszcze pojawiają się w naszym środowisku sezonowo, pierwsze można zauważyć na samym początku wiosny, gdy temperatura waha się między 7°C a 12°C. Jednak najwięcej kleszczy można zauważyć w maju i czerwcu, a kolejna fala ich wzmożonej aktywności przypada zwykle na wrzesień i październik. Kleszcze są najbardziej aktywne do południa oraz wieczorem, dlatego po powrocie z porannych i wieczornych spacerów zwróć szczególną uwagę, czy pajęczak nie ukrył się w sierści Twojego pupila. Chcesz wiedzieć, jak zabezpieczyć psa przed kleszczami? Sprawdź, jakie domowe sposoby na kleszcze u psa są skuteczne i o co warto zadbać w sezonie kleszczowym.
Zmiana klimatu a zmiany zachowań kleszczy
Zmieniający się klimat i wszelkie anomalie pogodowe, które możemy ostatnio obserwować, mocno zaburzają kleszczom ich harmonogram działania. W momencie, gdy jednego dnia termometry wskazują 13°C a kolejnego już tylko 5°C, coraz trudniej wyznaczyć sezon, w którym pasożyty są najbardziej aktywne. Z tego też względu, jeśli Twój pupil spędza dużo czasu w lesie, w zaroślach przy jeziorze lub w okolicach sadzonek na działce, koniecznie zabezpiecz go przed kleszczami!
Czemu zabezpieczamy psy przed kleszczami?
Jakie choroby wywołują kleszcze?
Najczęściej kleszcze przenoszą boreliozę oraz anaplazmozę. Szacuje się, że nawet co trzeci kleszcz jest transmiterem boreliozy. Pierwsze objawy boreliozy u psów mogą pojawić się dopiero po kilku miesiącach od zarażenia i nie muszą jednoznacznie wskazywać na tę właśnie chorobę. W najgorszym przypadku może dojść do rozwoju zapalenia w kluczowych organach w ciele psa.
Oczywiście nie każdy kleszcz musi być nosicielem chorób, jednak nigdy nie mamy pewności, że pajęczak, który zaatakował naszego pupila jest wolny od wirusów czy bakterii. Dlatego w sezonie wzmożonej aktywności kleszczy nie ma lepszego rozwiązania, jak zabezpieczyć psa przed kleszczami. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na kleszcze u psa i tylko od Ciebie zależy, na który z nich się zdecydujesz.
Jak zabezpieczyć psa przed kleszczami?
By ochronić psa przed kleszczami najłatwiej zastosować specjalne środki chemiczne, które działają na układ nerwowy pajęczaka. Preparaty na kleszcze dla psów występują zwykle w kilku różnych formach - powstają w oparciu o ten sam środek chemiczny, a różnią się jedynie sposobem aplikacji. Środki przeciwkleszczowe dla psa znajdziesz w formie wygodnych w stosowaniu obroży, sprejów, kropli na skórę lub tabletek.
Jaka forma ochrony będzie najlepsza?
Obroże przeciwkleszczowe stopniowo wydzielają substancje aktywne i chronią pupila zwykle przez okres od 6 do 8 miesięcy. Nie są jednak najlepszym rozwiązaniem u psów z długą i gęstą sierścią. W tym wypadku dużo lepszym rozwiązaniem mogą być krople na skórę, które zakrapla się na karku lub grzbiecie pupila. Ważne, by zakroplić je bezpośrednio na skórę, więc w przypadku psów z gęstą sierścią konieczne jest rozsunięcie sierści w miejscu, w którym zakraplamy środek. Substancje aktywne zawarte w kroplach wnikają do podskórnych naczyń krwionośnych i chronią później całą powierzchnię skóry psa. U szczeniąt i psów o masie ciała do 2 kilogramów najwygodniejszą metodą ochrony przeciw kleszczom może być środek w spray’u, który rozpyla się na skórze pupila, a zawarte w nim substancje działają na układ nerwowy kleszczy. Każdy zabieg może być stresujący dla psa i dlatego warto przygotować sobie wcześniej smaczki dla psa lub po prostu odrobinę mokrej karmy dla szczeniaka, aby szybciej zlikwidować zdenerwowanie u psa. Można też użyć zwykłej suchej karmy dla psów dopasowanej do indywidualnych potrzeb, na przykład karmy dla psa alergika.
Suchy szampon dla psa i kota bez parabenów i barwników
Obroże przeciw kleszczom
Obroże przeciwkleszczowe stopniowo wydzielają substancje aktywne i chronią pupila zwykle przez okres od 6 do 8 miesięcy. Nie są jednak najlepszym rozwiązaniem u psów z długą i gęstą sierścią. Obroża musi mieć w miarę bezpośredni kontakt ze skórą - substancje aktywne z obroży wnikają w skórę i zapewniają psu ochronę przed kleszczami. Większość dostępnych na rynku preparatów działa roztoczobójczo oraz odstraszająco. Dzięki temu zabija żerujące na zwierzęciu kleszcze oraz zapewnia mu ochronę przed atakiem nowych pasożytów. Obroże zapewniają zwykle ochronę przeciw kleszczom i pchłom zarówno w stadium larwalnym jak i przed dorosłymi osobnikami.
Krople spot-on
Jeżeli masz czworonoga z bujną sierścią, obroża może okazać się niezbyt skuteczną formą ochrony. W tym wypadku dużo lepszym rozwiązaniem mogą być krople na skórę, które zakrapla się na karku lub grzbiecie pupila. Ważne, by zakroplić je bezpośrednio na skórę, więc w przypadku psów z gęstą sierścią konieczne jest rozsunięcie sierści w miejscu, w którym zakraplamy środek. Substancje aktywne zawarte w kroplach wnikają do podskórnych naczyń krwionośnych i chronią później całą powierzchnię skóry psa. Choć krople są wygodne w stosowaniu i zapewniają psu kompleksową ochronę przeciw pasożytom, problem pojawia się u małych psów i szczeniąt. Dostępne na rynku krople są przeznaczone dla psów o konkretnej masie ciała, a w przypadku mniejszych i lżejszych szczeniąt trudno oszacować odpowiednią dawkę, która zapewni ochronę i nie wywoła żadnych skutków ubocznych.
Spray na kleszcze
Tabletki na pasożyty
Zawsze sprawdzamy sierść po spacerze!
Nawet jeśli stosujesz u swojego psa środki przeciw kleszczom pamiętaj, by po każdym spacerze sprawdzić dokładnie skórę swojego pupila. Mimo skutecznie działającej ochrony, pajęczaki mogą nadal atakować Twojego pupila. Bardzo często preparaty przeciw kleszczom chronią psa przed przenoszonymi przez nie chorobami, jednak nie działają kleszczobójczo. Kleszcze u psa możesz znaleźć przede wszystkim w ciepłych i ciemnych miejscach na ciele, tj. w okolicach uszu, w pachwinach, pod ogonem czy psią obrożą.
Rozmaite preparaty na kleszcze mogą mieć szerokie działanie ochronne. Środki często zapewniają dodatkową ochronę przeciw pchłom, muchom, komarom oraz pasożytom wewnętrznym. Nie tylko kleszcze są nosicielami poważnych chorób - różne insekty, które napotkasz w lesie i parku również są potencjalnym zagrożeniem dla zdrowia Twojego pupila. Zadbaj o kompleksową ochronę swojego czworonoga - skonsultuj się z lekarzem weterynarii, jaki środek wybrać, by ochronić swojego psa przed wszelkimi pasożytami.
Jak usunąć pasożyta - domowe sposoby na kleszcze u psa
Jeżeli po spacerze znajdziesz u psa kleszcza, przede wszystkim zachowaj spokój. Chociaż w przypadku znalezienia kleszcza najlepiej działać szybko, trzeba to też zrobić ostrożnie i dokładnie. Jeżeli nie masz pewności, jak poprawnie wyciągnąć kleszcza, udaj się z pupilem do weterynarza, który wyjmie pasożyta ze skóry psa oraz poprawnie zdezynfekuje miejsce, które zaatakował kleszcz. Kiedy chcesz wyciągnąć pasożyta osobiście, najpierw dowiedz się, jak wyciągnąć kleszcza psu.
Co będzie potrzebne?
W domu do usunięcia kleszcza przyda Ci się pęseta, środek do dezynfekcji i pewna ręka. Kleszcza możesz wyciągnąć na dwa sposoby. Zawsze złap pasożyta tak blisko skóry, jak to tylko możliwe. Następnie możesz go wyciągnąć prosto do góry, tak by usunąć spod skóry odnóża oraz głowę pajęczaka. Bardzo ważne jest, by przy wyciąganiu kleszcza nie urwać go, tylko wyciągnąć stawonoga w całości. Z tego względu wielu właścicieli psów, którzy decydują się na samodzielne wyciągnięcie kleszcza stosuje metodę wykręcania pasożyta zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Usuniętego pasożyta najlepiej spuścić w toalecie lub go spalić. Nigdy nie dotykaj go palcami, ani nie rozgniataj!
Nie udało Ci się usunąć kleszcza w całości? Sprawdź, jak radzić sobie z urwanym kleszczem.