24.05.2021
Jakie warzywa może jeść pies? Lista warzyw dla psa
Jakie warzywa może jeść pies? Lista warzyw dla psa
Żywienie Warzywa
Choć psy to zwierzęta głównie mięsożerne, do ich diety możesz wprowadzać pewne zdrowe urozmaicenia i dodatki, z którymi łatwiej będzie Ci zaoferować swojemu czworonogowi zróżnicowany i zbilansowany posiłek. Warzywa w diecie psa to świetne składniki, które pomogą Ci wprowadzić do diety pupila witaminy i minerały, czyli niezbędne elementy o pozytywnym wpływie na zdrowie i samopoczucie Twojego zwierzaka. Warzywa dla psa to bogate źródło błonnika, witamin czy antyoksydantów, dlatego są nieodłączną częścią opartej na surowym mięsie diety barf. Ale jakie warzywa dla psa są najlepsze i ile powinno się ich podawać?
Warzywa dla psa - po co je w ogóle podawać?
Właściciele czworonogów często zachodzą w głowę, czy pies może jeść warzywa. Warzywa dla psa to zdrowy dodatek w jego posiłkach, a w przypadku diety barf niezbędny element każdego posiłku, który dostarcza psu wszelkich potrzebnych składników odżywczych. Bez różnicy, jaką dietę stosujesz u swojego pupila, warzywa dla psa mogą być świetnym urozmaiceniem, które przełamie dietetyczną rutynę Twojego czworonoga. Warzywa to oczywiście świetnie źródło rozmaitych witamin i błonnika, ale mogą również pełnić rolę nowej, interesującej i smakowitej przekąski. Marchewki, pietruszki i brokuły możesz podawać swojemu psu po obróbce termicznej, ale również surowe. W tym drugim wypadku zapewniają pupilowi chrupiącą i zdrową przekąskę, która dodatkowo pomaga zadbać o higienę zębów. W diecie opartej o odpowiednio zbilansowaną karmę suchą dla psa lub karmę mokrą dla psa, warzywa nie są koniecznym elementem psiej diety, o ile u czworonoga nie pojawiają się niedobory pokarmowe. Sytuacja taka dotyczy zarówno karmienia młodych zwierząt, którym wystarczy odpowiednio zbilansowana karma dla szczeniąt, jak i największych ras, dla których Husse stworzyło karmy dla psów dużych. Natomiast w posiłkach złożonych głównie z surowego lub gotowanego mięsa, warzywne dodatki wprowadzą niezbędne mikroelementy, których Twój pies potrzebuje każdego dnia do zdrowego funkcjonowania.
Jakie warzywa mogą jeść psy?
Na liście warzyw, jakie Twój pies może jeść znajdują się przede wszystkim: marchewki, pietruszki, brokuły, buraki, seler, słodkie ziemniaki, brukselka, czerwona papryka, ogórki a nawet dynia. Dynia to rewelacyjne źródło błonnika i może bardzo pomóc przy zaparciach u psów. Zwróć uwagę na ilość selera, jaką podajesz psu, bo może mieć działanie moczopędne. Większość z wymienionych warzyw możesz pupilowi podawać na surowo. Surowe warzywa dla psa to element, który dodaje posiłkowi chrupiącą, ciekawą teksturę, a ta może być szczególnie pożądana, jeśli Twój pies jest przyzwyczajony do spożywania suchej karmy. Bataty i wszelkie warzywa strączkowe koniecznie podawaj psu ugotowane. Warzywa w diecie psa powinny być jednak tylko niewielkim dodatkiem - same warzywa nie dostarczą psu odpowiedniej ilości kalorii oraz niezbędnego w diecie czworonogów białka. Porcja warzyw może być podana psu jako nagroda (szczególnie, jeśli zwierzak je lubi) i może też pełnić rolę smakołyków dla psa.
Sticks - bezzbożowe przysmaki dla psa ze skóry surowej
Kycklingfilé - przekąska z pieczonego kurczaka dla psów 100 g
Jakich warzyw nie może jeść pies?
Chociaż warzywa to doskonały dodatek do psiej diety, nie oznacza to, że Twój pupil może jeść wszystkie te warzywa, które masz w swojej domowej spiżarni. Pośród warzyw znajdą się bowiem wyjątki, które wpływają niekorzystnie na zdrowie psa. Nigdy nie podawaj swojemu psu cebuli, czosnku, pomidorów, pora i warzyw kapustnych - te zawierają bowiem składniki szkodliwe dla zdrowia czworonoga. Czosnek i cebula działają na układ trawienny drażniąco, powodują wzdęcia, bóle brzucha, a w skrajnych przypadkach mogą prowadzić nawet do skrętu żołądka. Z kolei surowe ziemniaki oraz pomidory zawierają toksyczną dla psów solaninę. Warzywa kapustne i strączkowe natomiast są dla psa ciężkostrawne. W psiej diecie nie powinien znaleźć się również szpinak ani szczaw - zawarte w nich szczawiooctany mogą odkładać się na nerkach, a nawet prowadzić do rozmaitych chorób układu moczowego.
Czy surowe warzywa dla psa to dobry pomysł?
Surowe warzywa dla psa mogą wprowadzić do diety Twojego pupila odrobinę urozmaicenia. To nowa, chrupiąca tekstura w posiłku, a dodatkowo świetne źródło błonnika i niezbędnych w psiej diecie składników odżywczych. Samo dobro, jeśli tylko wybrać odpowiednie warzywa. Swojemu psu możesz podać surową marchewkę, pietruszkę i nieugotowany brokuł. Te warzywa są lekkostrawne nawet w surowej formie, a dodatkowo wspomogą mechaniczne czyszczenie zębów u Twojego pupila.
Jakie warzywa dla szczeniaka będą najlepsze?
Układ pokarmowy szczeniąt nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, a tym samym jest znacznie bardziej podatny na wszelkie problemy trawienne. Dlatego kiedy podajesz warzywa szczeniakowi, najlepiej poddać je wcześniej obróbce termicznej, lub na wczesnym etapie rozwoju psiaka zrezygnować z nich całkowicie. Ugotowane warzywa będą łatwiejsze do przyswojenia dla delikatnego żołądka szczeniaka. Kiedy podajesz szczeniakowi surowe warzywa zwiększasz ryzyko wystąpienia problemów żołądkowych u Twojego pupila. Pamiętaj, żeby nie dodawać do gotowania warzyw żadnych przypraw, soli ani cukru.