Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Urwany kleszcz u psa - jak bezpiecznie usunąć źle wyrwanego kleszcza?

Zdrowie Kleszcze

Kiedy decydujesz się samodzielnie usunąć kleszcza u swojego pupila, czasem może zdarzyć się, że nie uda Ci się wyciągnąć pasożyta w całości. Urwany kleszcz u psa to powód zmartwień wielu właścicieli czworonogów, jednak nie należy od razu popadać w panikę. Czy źle wyrwany kleszcz u psa naprawdę jest tak niebezpieczny i co zrobić, jeśli nie udało się usunąć pasożyta w całości? 

Zanim zaczniesz martwić się, co może stać się psu, jeśli źle usuniesz kleszcza, sprawdź jak wykonać taki zabieg poprawnie. Przeczytaj co trzeba zrobić krok po kroku i przygotuj wszystkie potrzebne narzędzia. Dokładne przygotowanie to mniej nerwów, w parze z którymi idą błędy. Boisz się wyciągnąć psu kleszcza, bo nie chcesz zrobić tego źle? Zabierz psiaka do weterynarza. Lekarz nie tylko właściwie usunie pasożyta, ale dodatkowo może wykonać badania w celu wykluczenia zarażenia chorobami odkleszczowymi.

Jak wygląda źle wyrwany kleszcz u psa?

O źle wyrwanym kleszczu mówi się najczęściej w przypadku, kiedy pod skórą naszego pupila pozostanie głowa pasożyta. Głowa kleszcza pozostaje w skórze psa zazwyczaj, gdy próbujemy usunąć pajęczaka zbyt nerwowo, za mocno ściskamy go pęsetą lub szarpiemy bez ładu i składu. Urwać kleszcza możesz również w momencie, gdy złapiesz pasożyta pęsetą zbyt daleko od głowy. Im bliżej skóry uchwycisz kleszcza, tym większe szanse, że uda się go usunąć w całości. Jeżeli jednak w trakcie usuwania kleszcza urwiesz pasożyta, w skórze Twojego pupila może zostać cała głowa, aparat gębowy lub samo żądło pajęczaka.

Co zrobić, gdy źle wyrwało się kleszcza u psa?

Źle wyrwany kleszcz u psa potrafi przyprawić o ból głowy, postaraj się jednak nie panikować, tylko dokładnie zbadaj sytuację. Zanim podejmiesz dalsze próby usuwania pozostałości kleszcza z psiej skóry zobacz, czy w skórze pozostała cała głowa kleszcza, jego aparat gębowy czy same żądło. Dopiero, gdy dokładnie określisz, z jakim elementem ciała kleszcza masz do czynienia, a ręce przestaną Ci się już trząść, możesz spróbować usunąć pozostałości pasożyta. 

Urwany kleszcz u psa - głowa

Urwana głowa kleszcza zwykle wystaje ponad powierzchnią skóry na tyle, że można ją złapać pęsetą i ostrożnie wyciągnąć. Urwana głowa pasożyta to największe zmartwienie, gdyż pozostawienie jej w skórze pupila znacznie zwiększa ryzyko zakażenia przenoszonymi przez kleszcze chorobami. Głowę da się zwykle bez trudu chwycić pęsetą i wyciągnąć - najlepiej zrobić to najszybciej, jak to tylko możliwe. Pozostawienie głowy kleszcza lub większego jej fragmentu z gruczołami ślinowymi może potencjalnie zwiększać ryzyko zakażenia. Gdy uda Ci się usunąć głowę, zdezynfekuj miejsce ugryzienia 70% alkoholem lub jodyną. Zawsze pamiętaj, by po takim zabiegu zdezynfekować również narzędzia oraz ręce.
Kosmetyki polecane dla psów:

Szampon dla psów bez parabenów i barwników

Szampon dla psów z olejem kokosowym.
natural_composition
Naturalny skład
healthy_shiny_coat
Zdrowa, lśniąca sierść
Sprawdź

Suchy szampon dla psa i kota bez parabenów i barwników

Szampon bez spłukiwania dla psów i kotów.
natural_composition
Naturalny skład
healthy_shiny_coat
Zdrowa, lśniąca sierść
Sprawdź

Urwany kleszcz u psa - aparat gębowy

Źle wyrwany kleszcz u psa to nie musi koniecznie oznaczać pozostawienia samej głowy pasożyta w skórze psa. Bardzo często w ciele pupila pozostaje sam aparat gębowy kleszcza, który sam w sobie nie podwyższa ryzyka zakażenia, gdy mamy do czynienia z kleszczem, który jest nosicielem chorób. Tak drobne fragmenty pasożyta organizm psa jest w stanie usunąć samodzielnie i jest to zwykle najlepsze rozwiązanie. Jeśli nie możesz wyciągnąć aparatu gębowego pęsetą, nie próbuj robić tego igłą lub innym, ostrym narzędziem. W ten sposób możesz doprowadzić do zakażenia rany. Gdy pod skórą pupila pozostaje aparat gębowy lub inny, mniejszy fragment ciała kleszcza, zdezynfekuj miejsce ugryzienia i poczekaj, aż za kilka dni organizm psa w naturalny sposób pozbędzie się ciała obcego. Jeżeli chcesz mieć pewność, że Twojemu pupilowi nie grozi zakażenie, udaj się z pupilem do weterynarza. Sam aparat gębowy to nie powód do zmartwień, jeśli jednak pod skórą pozostają gruczoły ślinowe kleszcza, ryzyko zakażenia jest wyższe - to głównie ślina i treść jelitowa jest nośnikiem popularnych chorób, w szczególności boreliozy.

Urwany kleszcz u psa - żądło

Jeżeli źle wyrwiesz kleszcza u psa może okazać się, że w miejscu ugryzienia zostało żądło pajęczaka. W tym wypadku nie musisz martwić się, że Twój pupil zarazi się przenoszonymi przez kleszcze chorobami. Podobnie, jak w przypadku aparatu gębowego, jeżeli nie jesteś w stanie wyciągnąć żądła pęsetą, najlepiej go nie ruszaj, zdezynfekuj miejsce ugryzienia 70% alkoholem lub jodyną i pozwól organizmowi psa rozprawić się z ciałem obcym na własną rękę. Zarówno w przypadku pozostawionego pod skórą żądła, jak i aparatu gębowego, w miejscu ugryzienia skóra psa może być podrażniona i lekko zaczerwieniona. To jednak w pełni naturalna reakcja organizmu i nie jest powodem do zmartwień. Jeśli pupil wystraszy się zabiegu usuwania kleszcza jako nagrodę podaj mu na przykład suchą karmę dla psa - oczywiście dopasowaną do jego wieku. W wypadku młodych pupili może to być karma dla szczeniąt, a w wypadku starszych zwierząt - karma dla seniora

Źle wyrwany kleszcz u psa - co robić?

Urwaną głowę kleszcza można zwykle bez trudu usunąć przy pomocy pęsety. Mniejszych fragmentów ciała pasożyta nie musisz wyrywać, o ile pod skórą pupila nie pozostały gruczoły ślinowe pajęczaka. Nie próbuj usuwać fragmentów kleszcza igłą lub innym ostrym narzędziem - w ten sposób możesz znacznie pogorszyć sprawę i zwiększasz ryzyko zakażenia. Zawsze zdezynfekuj miejsce ugryzienia alkoholem lub jodyną, możesz oczyścić je również wodą z mydłem. Zdezynfekuj też wszystkie narzędzia, których używasz do usuwania kleszcza i dokładnie umyj ręce. Nie masz pewności, czy udało Ci się usunąć wszelkie pozostałości po kleszczu? Zabierz psa na kontrolną wizytę do weterynarza. Lekarz sprawdzi miejsce ugryzienia i jeśli Twój pupil nie jest jeszcze zabezpieczony przeciw kleszczom, weterynarz poda psu odpowiedni środek zabezpieczający przeciw pasożytom. 
Aby zmniejszyć ryzyko wbijania się kleszczy zawsze pamiętaj o zabezpieczaniu psa przed kleszczami.

Inne produkty polecane dla psów:

57,00 zł

78,00 zł

Tass Plus - balsam pielęgnacyjny do łap 40 ml

Z dodatkiem wosku pszczelego

40,00 zł

24,00 zł

26,00 zł

63,00 zł

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.