Usuwanie kamienia nazębnego u psa - jak to zrobić?
Zdrowie Zęby
Zaniedbanie higieny jamy ustnej może u psa prowadzić do powstania kamienia nazębnego. Nadmiar kamienia na zębach może wywoływać dyskomfort, a w najgorszym przypadku prowadzić do utraty zębów. Gdy pojawi się kamień nazębny u psa konieczne będzie usunięcie go podczas specjalnego zabiegu. U pupila, u którego występował już problem z kamieniem nazębnym warto szczególnie zadbać o higienę jamy ustnej pupila.
Jak powstaje kamień nazębny?
Kontroluj jamę ustną psa
Jeżeli jeszcze nie masz tego w zwyczaju, wyrób sobie nawyk regularnego kontrolowania jamy ustnej pupila. Zęby są jednym z wielu sposobów, w jaki Twój pies poznaje i bada otaczający go świat, dlatego często może próbować gryźć lub zjadać coś, czego nie powinien. Niewłaściwa higiena jamy ustnej lub jej brak skutkuje powstawaniem kamienia nazębnego, który bardzo łatwo zauważyć u czworonoga.
Jak rozpoznać kamień nazębny u psa?
Pierwszym objawem wskazującym na obecność kamienia nazębnego u psa może być przykry zapach z pyska. Jeśli wyczuwasz nieprzyjemny zapach wydobywający się z jamy ustnej psa, koniecznie sprawdź stan jego zębów. Wywołane przez kamień nazębny stany zapalne mogą objawiać się również zaczerwienieniem dziąseł u podstawy zębów. Sam kamień to szary lub brązowy, twardy osad, który można zauważyć gołym okiem na zębach pupila. Najczęściej kamień nazębny można znaleźć na brzegach dziąseł, czasem również po wewnętrznej stronie zębów. W niektórych przypadkach kamień nazębny może wpłynąć na pogorszenie apetytu u psa, a niekiedy można nawet zaobserwować, że pies częściej drapie się po pysku.
Sticks - bezzbożowe przysmaki dla psa ze skóry surowej 6 szt
Dental - smakołyki dentystyczne dla psów z kurczakiem i wodorostami Sx20szt
Jak wygląda usuwanie kamienia nazębnego u psa?
Nie próbuj usunąć kamienia samodzielnie - wzmożone szczotkowanie w niczym tu nie pomoże. Gdy wytworzył się już kamień nazębny u psa preparaty, które mają mu zapobiegać również nie przyniosą żadnego efektu.