Jak pomóc psu w upały?
Pielęgnacja Upał
Upalne dni, choć kojarzą się nam z relaksem podczas urlopu, mogą być niezmiernie uciążliwe dla naszych pupili. Podobnie jak my, pies w upalne dni potrzebuje chwili wytchnienia od gorąca i czegoś dla ochłody. Jak pomóc psu w upał i jakich zasad należy bezwzględnie przestrzegać, gdy temperatury przekraczają 30° Celsjusza?
Czemu upał jest dla psa uciążliwy?
Zwróć uwagę na temperaturę!
Czego potrzebuje pies w upalne dni?
Wysoka temperatura potrafi być bardzo uciążliwa dla naszych czworonożnych przyjaciół, dlatego niezmiernie ważne jest, by w trakcie upałów robić wszystko z myślą o komforcie naszych pupili. W letnie upały musisz wprowadzić kilka zmian w codziennej rutynie Twojego psa.
Sticks - bezzbożowe przysmaki dla psa ze skóry surowej
Tandrep Plus - przysmaki dentystyczne z antyoksydantami 20 szt
Zmień porę na spacer
Gdy na zewnątrz robi się naprawdę gorąco, warto zmienić pory spacerów z psem. Zabierz pupila na przechadzkę o poranku i wieczorem, kiedy jest jeszcze trochę chłodniej. Jeśli musisz wyjść z psem w ciągu dnia, wybieraj zacienione miejsca i zabierz psa na krótszy spacer.
Ogranicz wysiłek fizyczny
Absolutnie unikaj wszelkich aktywności fizycznych z psem w południe, gdy słońce grzeje najmocniej. Zrezygnuj z biegania z psem i bardzo obciążającego organizm wysiłku fizycznego.
Dbaj o nawodnienie organizmu
Pilnuj, żeby pies miał stały dostęp do świeżej wody pitnej - w upalne dni wymieniaj wodę w misce nawet kilka razy dziennie, co może dodatkowo zachęcić pupila do picia wody. Przy wysokich temperaturach nietrudno o odwodnienie organizmu - monitoruj ilość spożywanej przez psa wody. Jeśli zabierasz pupila na spacer czy jakąkolwiek wyprawę zawsze miej przy sobie miskę turystyczną dla psa, by móc podać pupilowi wodę. Oprócz suchej karmy dla psa warto rozważyć wprowadzenie karmy mokrej dla psów w okresie upałów. Mokra karma dla psów ma znacznie wyższą wilgotność i przez to może się przyczyniać do uzupełniania nawodnienia pupila. Należy jednak pilnować dawkowania zgodnie ze wskazaniami na etykietach karmy.
Obniżaj temperaturę otoczenia
Jeśli Twoje mieszkanie dosyć mocno nagrzewa się w upalne dni, staraj się je schłodzić klimatyzacją lub wentylatorem. Na wyjątkowo upalne dni możesz przygotować wilgotne, chłodne ręczniki (wystarczy je schłodzić w lodówce), które możesz położyć psu na grzbiet, żeby go schłodzić. W wyjątkowo gorące dni daj psu dostęp do łazienki, w której zwykle panuje cień. Wyłożona kafelkami podłoga może przynieść pupilowi trochę ulgi podczas upału.
Pielęgnuj łapy
Nawet jeśli zabierasz psa na spacer rano i wieczorem, łapy pupila nadal mogą mieć kontakt z mocno nagrzanymi powierzchniami. Po takim spacerze koniecznie nałóż na poduszki łap nawilżający balsam dla psa, który przyniesie ulgę i zadba o odpowiednie nawilżenie poduszek łap.
Jak schłodzić psa w upalne dni?
Upały mogą być niebezpieczne!
Pamiętaj, że dyskomfort, jaki powodują upały to Twoje najmniejsze zmartwienie. Upalne dni mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu psa, przegrzania czy nawet udaru słonecznego. Gdy temperatura na zewnątrz wzrasta dokładnie monitoruj ilość spożywanych przez pupila płynów, ograniczaj wysiłek na zewnątrz do minimum i unikaj spacerów w południe, gdy słońce jest w najwyższym punkcie. Jeśli zauważysz, że Twój pupil jest osłabiony, nadmiernie zieje i ma do tego ślinotok, jego oddech robi się płytki lub nieregularny, a co gorsza pupil wymiotuje, koniecznie zabierz psa do weterynarza! Bądź szczególnie uczulony na zachowania szczeniąt szczególnie w pierwszym okresie wzrostu. Oprócz ochrony szczeniąt przed upałami warto również zadbać o odpowiednią karmę dla szczeniąt, aby zapewnić optymalną dietę również w okresie wysokiej temperatury.