14.07.2021
Udar cieplny, odwodnienie, przegrzanie psa - jak zadbać latem o pupila?
Udar cieplny, odwodnienie, przegrzanie psa - jak zadbać latem o pupila?
Zdrowie Udar
Latem musimy szczególną uwagę zwracać na zdrowie i dobre samopoczucie naszych czworonogów. Upały mogą być bardzo uciążliwe dla naszych zwierząt, a zaniedbanie podstawowych zasad bezpieczeństwa może ciągnąć za sobą nieprzyjemne konsekwencje. Jakie zagrożenia dla psów niosą ze sobą upały i jak dbać o pupila, by uniknąć przegrzania, odwodnienia lub udaru cieplnego?
Co grozi psom w upalne dni?
Odwodnienie u psa
Prawdopodobnie najpopularniejszą bolączką w trakcie upałów jest odwodnienie organizmu. Wysoka temperatura powietrza połączona z jakimkolwiek wysiłkiem fizycznym (spacerem, zabawą lub treningiem) może doprowadzić do odwodnienia u psa. Objawy odwodnienia u psa obejmują suchość język, suchość błon śluzowych czy spadek elastyczności skóry. Jak sprawdzić czy pies jest odwodniony? Test skóry możesz wykonać łapiąc luźny fałd skóry na karku psa i lekko odciągając go do góry. Jeśli skóra pupila potrzebuje dużo czasu, żeby wrócić do pierwotnego stanu, czworonóg jest odwodniony. Odwodnienie u psa wpływa też na ilość i kolor wydalanego moczu - jest go zwykle mniej, ma ciemniejszy kolor i bardziej intensywną woń. Odwodniony pies może być bardziej wyczerpany, apatyczny, może więcej dyszeć i ziać. Dlatego tak ważne jest właściwe żywienie zwierząt poprzez odpowiedni dobór suchej karmy dla psa - szczególnie mokrej karmy dla psa, która pomaga dodatkowo nawadniać psy. W wypadku zwierząt młodych aspekt ten nabiera dodatkowego znaczenia - dlatego warto wybierać specjalnie dopasowaną i zbilansowaną karmę dla szczeniaka.
Jak pomóc odwodnionemu psu?
Gdy zauważysz u psa objawy odwodnienia, koniecznie postaraj się podać mu odpowiednią ilość płynów. Czasem wymiana wody w misce jest wystarczającą zachętą do napicia się. Czworonoga możesz zachęcić do picia wody przez dodanie do miski kilka krokietów suchej karmy, którą pies będzie próbował wyłowić, tym samym popijając wodę z miski. W okresie letnim możesz zmienić dietę swojego pupila z karmy suchej na mokrą, dzięki czemu pies spożyje dawkę płynów w swoim posiłku. W skrajnych przypadkach odwodnienia, szczególnie gdy pies jest zbyt osłabiony, by pić o własnych siłach, konieczna jest wizyta u weterynarza. Gdy pies się odwodni, lekarz poda zwierzakowi kroplówkę, która pomoże szybko nawodnić organizm pupila.
Piłka - zabawka dla psa z naturalnego kauczuku
Kółko - zabawka dla psa z naturalnego kauczuku
Przegrzanie u psa
Upalne dni mogą doprowadzić do przegrzania psa. Gdy temperatury za oknem przekraczają 30 stopni, a pies spędza dużo czasu na słońcu lub w gorących pomieszczeniach, jego organizm może się przegrzać. U psów mechanizm chłodzenia organizmu jest mniej efektywny, jak w przypadku człowieka. Psy się nie pocą, a ich jedynym mechanizmem regulacji temperatury organizmu jest zianie i dyszenie. Dodatkowo, psy mają sierść, która może utrudniać utratę ciepłoty ciała, szczególnie u psów długowłosych. Jak wyglądają objawy przegrzania u psa? Poza podwyższoną temperaturą ciała może pojawić się przyspieszony oddech oraz puls, ślinotok, drgawki czy omdlenia.
Przegrzanie psa - jak pomóc pupilowi?
W przypadku przegrzania psa należy reagować szybko. Gdy temperatura organizmu sięga 41°C każda minuta stwarza potencjalne zagrożenie dla zdrowia oraz życia naszego czworonoga. Przegrzanego psa koniecznie zaprowadź lub przenieś w chłodniejsze miejsce. Jeśli jesteś na zewnątrz znajdź jakieś zacienione miejsce, w domu najlepiej umieść pupila w łazience - to zwykle zacienione i najchłodniejsze pomieszczenie w całym domu. Postaraj się podać pupilowi trochę chłodnej wody do picia. Jeśli pies nie pije wody, przygotuj chłodne ręczniki i zacznij okładać nimi łapy i grzbiet pupila, żeby zbić temperaturę ciała. Psa możesz też spryskiwać chłodną wodą, ale nie polewaj go jej dużymi ilościami, nie wrzucaj pupila do wanny, jeziora czy basenu. Zbyt duża różnica temperatur może wywołać u psa szok termiczny.
Udar cieplny u psa
Wysoka temperatura i wilgotność otoczenia, aktywność fizyczna w trakcie upału oraz zbyt długie wystawienie na bezpośrednie działanie promieni słonecznych mogą prowadzić u psa do udaru. Udar słoneczny u psa to stan, gdy temperatura ciała pupila sięga od 40°C do 43°C. Pamiętaj, że gdy temperatura ciała psa przekracza 41°C może dojść do poważnych uszkodzeń organów wewnętrznych, a nawet zgonu psa. Jak rozpoznać udar cieplny u psa? Poza podwyższoną temperaturą ciała, nadmiernym zianiem i ślinieniem możesz zaobserwować u psa szybkie tętno i przyspieszoną akcję serca, apatię, drgawki czy utratę przytomności.
Udar słoneczny u psa - pierwsza pomoc
Podobnie, jak w przypadku przegrzania organizmu psa, gdy pupil ma udar cieplny konieczne jest obniżenie temperatury jego ciała. Przy udarze cieplnym ważne jest, by działać sprawnie, ale nie gwałtownie. Im wcześniej zaczniesz obniżać temperaturę ciała psa, tym mniejsza szansa, że wystąpią jakiekolwiek powikłania. Ważne jednak, by nie zbijać temperatury ciała psa zbyt szybko - w ten sposób można doprowadzić jedynie do szoku termicznego. Podaj psu chłodną wodę do picia. By zbić temperaturę okładaj łapy i grzbiet psa mokrymi, zimnymi ręcznikami.
Przegrzanie i udar cieplny - powikłania
Każda minuta, gdy temperatura ciała pupila utrzymuje się na poziomie ponad 40°C zwiększa ryzyko wystąpienia rozmaitych powikłań. Jeśli temperatura utrzymuje się na poziomie 42–43°C może wywołać nieodwracalne zmiany w organizmie naszego psa. Utrzymujące się przegrzanie organizmy psa prowadzi do uszkodzenia narządów wewnętrznych. Najczęstszymi powikłaniami wynikającymi z udaru i przegrzania są ostra niewydolność nerek i wątroby, owrzodzenia w przewodzie pokarmowym, posocznica czy krwotok i obrzęk mózgu.