30.08.2021
Jak przewozić psa w samochodzie?
Jak przewozić psa w samochodzie?
Podróż Pies w aucie
Planujesz wyjazd ze swoim pupilem i chcesz wiedzieć, jak przewozić psa w samochodzie? Podczas jazdy samochodem musisz zadbać o bezpieczeństwo każdego pasażera, w tym tego czworonożnego. Sprawdź, jak przewozić psa w aucie, by odpowiednio przygotować się do wyjazdu z pupilem.
Przewożenie psa w samochodzie - przepisy
Kodeks ruchu drogowego
Według kodeksu ruchu drogowego, jeśli policja uzna, że pies stwarza potencjalne zagrożenie (dla kierowcy, pasażerów bądź innych uczestników ruchu), może ukarać kierowcę mandatem karnym w wysokości 500 zł.
Ustawa o ochronie zwierząt
W ustawie o ochronie zwierząt znajdziemy zapis, że osoby celowo narażające zwierzę na niebezpieczeństwo mogą otrzymać karę pozbawienia wolności do 2 lat. Ustawa o ochronie zwierząt mówi również, że przewóz zwierząt w warunkach, które mogą wywołać niepotrzebny stres bądź cierpienie również jest karalne. Zatem jak przewozić psa w samochodzie? Artykuł 1.2 ustawy o ochronie zwierząt mówi, że w sprawach nieuregulowanych stosujemy przepisy dotyczące przewozu rzeczy. W świetle zasad ruchu drogowego ładunek (w tym wypadku nasz pupil) nie może utrudniać kierowania pojazdem, ograniczać widoczności i musi być odpowiednio zabezpieczony przed zmianą położenia w trakcie jazdy.
Jazda samochodem nie musi być stresująca!
Antistress - roślinny preparat uspokajający dla psa i kota
Bravo L - przysmaki bezglutenowe dla psa miękkie
Jak przyzwyczaić psa do jazdy samochodem?
Zapoznaj psa z podróżnymi akcesoriami
Zacznij od zapoznania psa z jego akcesoriami do samochodu. Pokaż psu transporter lub matę, załóż mu w domu szelki samochodowe i daj mu czas, by się do nich przyzwyczaił. Pies będzie o wiele spokojniejszy w samochodzie, jeżeli będzie już znał swoje posłanie, kojec czy podróżne szelki.
Oswój z wnętrzem samochodu
Początkowo zabieraj psa na krótkie przejażdżki po okolicy. Gdy pierwszy raz zabierasz psa do samochodu, wystarczy nawet, że pupil posiedzi chwilę we wnętrzu zaparkowanego auta. Kiedy Twój pies czuje się już komfortowo na siedzeniu samochodu, możesz wybrać się z nim na przejażdżkę.
Zapewnij opiekę
Zorganizuj zajęcie
Transport psa w samochodzie - bezpieczeństwo i komfort
Długa jazda samochodem może być dla psa męcząca, dlatego na kilkugodzinną podróż samochodem należy się odpowiednio przygotować. Nie zapomnij o przerwach na toaletę i krótki spacer. Zadbaj o to, by zawsze mieć dostęp do miski turystycznej dla psa, w której możesz podać psu wodę lub jedzenie, jeżeli pupil będzie spragniony bądź głodny. Przed samą podróżą nie podawaj czworonogowi obfitego posiłku i dużych ilości wody - u psów też może występować choroba lokomocyjna. Polecamy zaopatrzenie się w zapas przysmaków dla psa, bo mogą okazać się pomocne w trakcie przerw w podróży. Można również podawać niewielkie ilości suchej karmy dla psów lub mokrej karmy dla psów.
Temperatura w samochodzie
Odpowiednie warunki podczas jazdy
Stres w podróży
Psy a choroba lokomocyjna
Jak przewozić psa - niezbędne wyposażenie samochodu
Nawet podczas krótkiej przejażdżki po mieście Twój pies powinien być odpowiednio zabezpieczony w samochodzie. Wystarczy, że do podstawowego wyposażenia swojego samochodu dodasz specjalne akcesoria do przewożenia psa w samochodzie, które zwiększają bezpieczeństwo zwierzaka podczas podróży samochodem.
Pasy bezpieczeństwa dla psa
Mata do samochodu
Podczas podróży ważne jest nie tylko bezpieczeństwo, ale i komfort. Przewożenie psa w aucie nigdy nie powinno być stresującym momentem ani dla psa, ani dla kierowcy i innych współpasażerów. Specjalne maty dla psów to nie tylko wygodne miejsce, na którym Twój pies może położyć się w trakcie jazdy. Maty są przystosowane do rozmiarów przedniego, jak i tylnego siedzenia, możesz ułożyć je między siedzeniami lub w bagażniku.
Transporter dla psa
Do przewozu psa w samochodzie możesz kupić specjalny transporter. Transportery na tylne siedzenie są odpowiednio przystosowane do rozmiarów i masy psów, a dodatkowo można zabezpieczyć je na siedzeniu pasami, by nie przemieszczały się w trakcie hamowania. Zastanawiasz się, jak przewozić dużego psa w samochodzie? Psy ras dużych i olbrzymich możesz przewozić w transporterze lub kojcu umieszczonym w bagażniku.
Jak przewozić psa w bagażniku?
Jeżeli decydujesz się na przewóz dużego psa w bagażniku, wstaw do niego specjalny, twardy kojec lub klatkę kennelową. Jeżeli w bagażniku przewozisz przedmioty, przykładowo walizki, niezbędne wyposażenie na urlop czy narzędzia samochodowe, klatka kennelowa będzie dodatkowym zabezpieczeniem, gdy bagaż przesunie się w bagażniku. Do kojca czy klatki możesz włożyć specjalną matę, koc lub ulubione posłanie swojego pupila.