Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Spacer z psem w lesie – aktualne przepisy i wszystko co musisz wiedzieć

Wychowanie Spacer w lesie

Lato już tuż tuż, a to dla opiekunów psów i ich czworonogów może oznaczać to tylko jedno - coraz więcej spacerów w lesie. Kiedy wybierasz się z psem do lasu musisz jednak mieć na uwadze to, że lasu nie możecie traktować jak wybiegu dla psów. Czy puszczanie psa luzem w lesie jest dozwolone i czy z psem do lasu można wybrać się bez zabezpieczenia przeciw kleszczom?

Co może robić pies w lesie?

Z psem do lasu możesz wybrać się na długą i relaksującą przechadzkę. Z czworonogiem spokojnie wejdziesz do każdego lasu oraz na tereny wielu parków i rezerwatów przyrody. Na łonie natury Twój pupil może poznać wiele interesujących zapachów, znaleźć mnogość patyków do noszenia w pysku, a przede wszystkim pospacerować z dala od zgiełku miasta czy tłoku psiego wybiegu. Psa możesz prowadzić na smyczy lub na długiej lince treningowej, żeby zapewnić mu więcej swobody, natomiast puszczanie psa luzem w lesie jest zabronione.

Czy można spuszczać psa ze smyczy w lesie?

Nawet w największym, kanapowym leniwcu drzemią wciąż pierwotne, psie instynkty. Puszczanie psa luzem w lesie może stwarza zagrożenie dla dzikich mieszkańców lasu, jak i dla samego pupila. Twój pies może ruszyć w pogoń za sarną i zaatakować ją lub inne dzikie zwierzę. Takie spotkanie dla sarny zwykle kończy się tragicznie, która albo umiera od poniesionych obrażeń (głównie pogryzień) lub pada ze zmęczenia i stresu wywołanego przez pogoń. W lesie na Twojego psa czyha wiele różnych niebezpieczeństw jak wnyki i pułapki zastawiane przez myśliwych, jak i cała gromada drapieżników, szczególnie dziki, wilki lub niedźwiedzie.

Puszczanie psa luzem w lesie to wykroczenie!

Opiekun czworonoga biegającego luzem może otrzymać mandat za psa bez smyczy w lesie. Aktualne przepisy przewidują kary grzywny oraz kary nagany. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na puszczanie psa luzem w lesie na terenie parku narodowego lub rezerwatu. Nie do każdego z nich można w ogóle wejść z psem, a już tym bardziej nie można pozwalać psu na buszowanie po lesie samopas. Złamany zakaz puszczania psów luzem w lesie jest w świetle ustawy o ochronie przyrody wykroczeniem, za które grozi kara aresztu od 5 do 30 dni lub karą grzywny. Strażnik parku, który zauważy psa bez smyczy może nałożyć na jego opiekuna mandat do 500 złotych albo skierować wniosek o areszt lub grzywnę do sądu. Sądowo nałożona grzywna może sięgać nawet 5000 złotych.

Śmierdząca sprawa, czyli czy w lesie trzeba sprzątać po psie?

Jednym z podstawowych obowiązków opiekuna psa, który wprowadza swojego zwierzaka do jakiejkolwiek przestrzeni publicznej, jest sprzątanie po swoim psie. Pies w lesie z pewnością nie raz załatwi swoją potrzebę. Pozostawianie psich odchodów w lesie może bardzo zaburzyć życie mniejszych jego mieszkańców, którzy będą bać się nowego drapieżnika w swojej okolicy. A zatem, czy w lesie trzeba sprzątać po psie? Absolutnie, w każdym wypadku. Zawsze, gdy wybierasz się na spacer z psem do lasu do smyczy przypnij brelok na woreczki na psie odchody, dzięki temu nigdy nie zapomnisz posprzątać po swoim pupilu.

Jak przygotować się na wyprawę z psem do lasu?

Spacer z psem w lesie wygląda trochę inaczej, niż wyprawa nad jezioro, do parku czy na psi wybieg. Pies w lesie przede wszystkim ma okazję napotkać na wiele nowych, interesujących bodźców. Pies może natknąć się również na rozmaite owady i pasożyty. Czy można z psem do lasu wybrać się, jeśli pupil nie jest zabezpieczony przed kleszczami i innymi pasożytami? Żaden przepis tego nie zabrania, to jednak dobra praktyka w dbaniu o zdrowie i samopoczucie Twojego pupila. Przed okresem letnim możesz skrócić też sierść swojego pupila, co znacznie ułatwi odnalezienie ewentualnych pasożytów. Koniecznie przed wyjściem sprawdź, jak zabezpieczyć psa przed kleszczamijak wyciągnąć kleszcza psu oraz jak bezpiecznie usunąć urwanego kleszcza.
Na spacer do lasu zabierzcie:

Idol - hipoalergiczne przysmaki z jagnięciną dla psa

Bezzbożowe przysmaki w kształcie gwiazdek - monoproteinowa formuła dla psów o wrażliwym układzie trawiennym. Bez sztucznych aromatów i barwników.
grain_free
Bezzbożowy
hypo_allergenic
Hipoalergiczna
Białko: 15.0%
Zawartość tłuszczu: 2.5%
Sprawdź

Miska silikonowa składana - idealna do podróży

Składana miska z wysokiej jakości, bezpiecznego w kontakcie z żywnością, miękkiego tworzywa sztucznego. Wygodny, lekki i trwały dodatek dla wszystkich opiekunów zwierząt domowych.
2_sizes
2 rozmiary
Sprawdź

Czy można chodzić z psem po lesie bez obroży przeciwkleszczowej?

Każdego dnia w lesie, a szczególnie w maju i czerwcu, na Twojego psa czyhają pasożyty. Szczególnym problemem mogą być kleszcze - z jednego spaceru Twój pupil może przynieść od kilku do kilkunastu pasożytów żywiących się krwią Twojego zwierzaka. Przez odżywianie się krwią licznych żywicieli kleszcze mogą przenosić rozmaite choroby, gdyż leśne zwierzęta są nosicielami wielu z nich. Kleszcze mogą przenosić choroby bakteryjne, wirusowe oraz te spowodowane przez pierwotniaki. Takie choroby nazywane są odkleszczowymi i mogą powodować poważne zagrożenie zdrowia oraz życia zwierząt jak i ludzi. Ochrona przeciw kleszczom uniemożliwia kleszczom pajęczakom żerowanie na Twoim psie, tym samym chroniąc go przed potencjalnymi chorobami.

Sprawdź, zanim pójdziesz z psem do lasu

Nie każdy teren zielony jest dostępny dla czworonogów. Szczególnie jeśli jesteś na wakacyjnym wyjeździe i nie znasz okolicznych terenów sprawdź, jakie lasy wchodzą w skład parków i rezerwatów, i na jakich terenach obowiązuje zakaz wprowadzania psów. O zakazach zwykle informują tablice informacyjne umieszczone przed wejściem na teren objęty ochroną, ale informacje o tym, do jakich parków i rezerwatów możesz wejść z pupilem, znajdziesz bez trudu online.

Zwracaj uwagę na trujące rośliny

W lesie rośnie wiele roślin, których pies nie powinien jeść, a do niektórych nawet się zbliżać. Przede wszystkim pies w lesie może natknąć się na grzyby, które nie powinny być częścią jego diety. Zanim wejdziesz z psem do lasu sprawdź, jak wygląda trzmielina, pokrzyk wilcza jagoda i naparstnica zwyczajna - to trujące rośliny, które mogą zaszkodzić Twojemu czworonogowi.

Uwaga na żmije!

Żmija zygzakowata występuje w lasach na terenie całej Polski i jest to jedyny, jadowity gatunek węża, jaki możemy spotkać. Najczęściej można natknąć się na nią w Bieszczadach, na terenie Beskidu i Pomorza. Jad żmii ma działanie destrukcjne na układ krwionośny zaatakowanej ofiary. Jeśli spacerujesz w terenach wzmożonego występowania żmii zygzakowatej na wszelki wypadek sprawdź, gdzie najbliżej znajdziesz gabinet weterynaryjny, który jest zaopatrzony w antidotum na jad żmii zygzakowatej.

Zabierz ze sobą wodę

Drzewa oferują w lesie sporo cienia, jednak w najbardziej upalne dni roku, na długą wyprawę do lasu zabierz wodę dla siebie i swojego czworonoga. Wodę dla psa możesz podać w specjalnie do tego zaprojektowanej butelce lub składanej misce turystycznej dla psa albo silikonowej misce podróżnej dla psa, która nie zajmie dużo miejsca w Twoim plecaku lub torbie.

Wyczesz pupila po powrocie do domu

Pies w lesie ma okazję zebrać na sierści wiele zabrudzeń. Na psiej skórze i sierści mogą znaleźć się liście, drobne gałązki, kurz i pyłki roślin. Żeby nie znajdować później takich niespodzianek na dywanie, meblach czy w pościeli, po powrocie do domu wyczesz psa szczotką lub gumową rękawicą, przy okazji oglądając dokładnie jego skórę. Sprawdź, czy psa nie zaatakowały żadne pasożyty - szczególną uwagę zwróć na ciepłe miejsca na ciele, jak pachwiny, uszy, brzuch, okolice ogona. Sprawdź też, jak zabrudzone są psie łapki, czasem między poduszkami łap mogą utykać drobne kamyczki czy fragmenty kory, które drażnią wrażliwą skórę w tym miejscu.

Other products that will help your dog lose weight:

Digest - karma sucha hipoalergiczna dla psów 2kg

Jagnięcina, łosoś, ryż

85,00 zł

94,00 zł

Valp Digest - karma sucha dla szczeniąt wrażliwych 7kg

Wrażliwy żołądek i jelita

215,00 zł

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.