24.05.2021
Czy pies może jeść winogrona?
Czy pies może jeść winogrona?
Żywienie Winogrona
Owoce w diecie psa to bogate źródło błonnika, cennych witamin i antyoksydantów, jednak nie każdy owoc jest dla psa zdrowy. Choć podawane w małych ilościach nie wywołają żadnych skutków ubocznych, w większych porcjach niektóre owoce mogą prowadzić do poważnych problemów trawiennych. Właściciele czworonogów, którzy podają owoce swoim pupilom często zastanawiają się, czy winogrona szkodzą psom. Winogrona dla psa to jeden z tych składników diety, na które trzeba szczególnie uważać. Dlaczego psy nie mogą jeść winogron i czy rodzynki dla psa to dobry pomysł?
Czy psy mogą jeść winogrona?
Choć winogrona to dla człowieka smaczna i zdrowa przekąska, nie zapominaj, że układ trawienny oraz metabolizm czworonoga znacznie różni się od ludzkiego. Z pozoru nieszkodliwa przekąska może wywołać u psa szereg problemów trawiennych, dlatego lepiej zupełnie wykluczyć dany składnik z psiej diety. Nie do końca wiadomo dlaczego winogrono dla psa jest trujące. Wielu właścicieli czworonogów zastanawia się, czy pies może jeść rodzynki. Jednak zarówno świeże winogrona, rodzynki dla psa są szkodliwe i powinno się ich unikać, szczególnie w dużych ilościach. Ciężko określić dokładną ilość, która jest szkodliwa dla psa. Dawka winogron, która może wywołać zatrucie może być inna w przypadku psów innych gabarytów. U psów z wrażliwym układem pokarmowym objawy zatrucia mogą wystąpić szybciej, nie jest to jednak żelazna zasada. Jeśli obawiasz się, że pies może się zatruć, najlepiej trzymaj winogrona i rodzynki poza zasięgiem pupila, a jeśli stosujesz dietę barf zastąp ten owoc innym, zdrowszym składnikiem, który dostarczy psu witamin i minerałów. Zamiast podawania winogron lepiej wybrać odpowiednio zbilansowaną i opartą o naturalne składniki suchą karmę dla psa. Dieta psa powinna być dopasowana do jego wielkości dlatego dla mniejszych pupili warto wybrać karmę dla małych psów. Aby urozmaicić dietę możemy również zdecydować się na podawanie mokrej karmy dla psa.
Sticks - bezzbożowe przysmaki dla psa ze skóry surowej
Husse Snacks - przysmaki szkoleniowe dla psów
Zatrucie winogronami u psa - jak je rozpoznać?
Objawy zatrucia winogronami pojawiają się nie wcześniej, jak po 6 godzinach od spożycia winogron. Dlatego jeśli wiesz, że Twój pupil zjadł winogrona lub rodzynki, od razu zacznij wypatrywać pierwszych objawów zatrucia. Początkowo zatrucie winogronami u psa objawia się typowymi dla zatrucia pokarmowego symptomami. Możesz zauważyć, że Twój pies jest bardziej apatyczny, nie chce jeść, mało pije. W kolejnym etapie mogą pojawić się wymioty bądź biegunka, które w krótkim czasie mogą prowadzić do odwodnienia organizmu. Kiedy zauważysz u swojego pupila powyższe objawy, niezwłocznie udaj się z psem do weterynarza. Nieleczone zatrucie winogronami u psa może prowadzić do ostrej niewydolności nerek i zatrzymaniem moczu, co może w krótkim czasie skutkować nawet śmiercią psa.
Co zrobić jak pies zjadł winogrona?
Jeśli wiesz, że Twój pupil spożył winogrona, szczególnie w dużej ilości, od razu skonsultuj się ze swoim lekarzem weterynarii. Dopóki nie występują objawy nie możesz mieć pewności, czy Twój pupil zjadł dawkę winogron wystarczającą do wystąpienia zatrucia winogronami. W żadnym wypadku nie należy jednak czekać. Im szybciej poinformujesz swojego weterynarza, co zaszło, tym szybciej możesz zacząć działać. Postaraj się możliwie jak najdokładniej określić dawkę winogron bądź rodzynek, jaką spożył Twój pies. Następnie udaj się z pupilem do weterynarza, gdzie lekarz najpierw przeprowadzi obserwację Twojego pupila, a następnie wykona płukanie żołądka i poda kroplówki, by uzupełnić ilość płynów w organizmie i wypłukać wszelkie pozostałości toksyn. W przypadku zatrucia winogronami często podaje się również węgiel aktywny. Nie podawaj pupilowi żadnych domowych remediów bez konsultacji z weterynarzem. Działając na własną rękę możesz jeszcze bardziej zaszkodzić, jak pomóc swojemu czworonogowi.