Jajko dla psa - czy pies może jeść jajka?
Żywienie Jajko
Chcesz urozmaicić dietę swojego czworonoga i zastanawiasz się, czy pies może jeść jajko? Ptasie jajka zawierają cały szereg substancji odżywczych, dlatego są obecne w jadłospisie człowieka już od wieków. Jednak czy jajko dla psa jest tak samo wartościowym składnikiem? Zarówno gotowane, jak i surowe jajko dla psa może być świetnym dodatkiem do jadłospisu zwierzaka. Dowiedz się, czemu warto podawać jajko dla psa i ile jajek może jeść Twój pies.
Na co zwrócić uwagę, kiedy podajesz psu jajka?
Jajko dla psa to dodatek do kompletnej i właściwie zbilansowanej diety. Pamiętaj, że jajko nie może zastąpić posiłku skomponowanego z mięsa oraz odpowiednich dodatków, które dostarczą Twojemu pupilowi niezbędnych składników odżywczych. Jeżeli chcesz wprowadzić do diety Twojego psa jajka, możesz to zrobić na kilka sposobów. Zastanawiasz się, czy pies może jeść surowe jajko? Surowe jajko dla psa nie jest szkodliwe, o ile kupujesz jajka z zaufanego źródła. Jajka, które nie zostały poddane obróbce termicznej są najbardziej odżywcze i łatwo wymieszać je zarówno z suchą, jak i mokrą karmą.
Surowe jajka sprawdzają się doskonale w domowych mieszankach typu barf. Kiedy podajesz psu surowe jajko najlepiej oddzielić żółtko od białka. Surowe białko zawiera dużo awidyny, która wiąże znajdującą się w żółtku biotynę. U psa, w którego diecie pojawi się dużo surowych jajek może dojść do niedoboru biotyny. Biotyna wpływa na kondycję skóry oraz sierści w organizmie psa, zatem jej niedobór może skutkować pogorszeniem stanu skóry oraz łamliwą i suchą sierścią o niezdrowym wyglądzie. Gotowanie jajek neutralizuje właściwości awidyny, zatem jedzenie nawet dużych ilości białek nie doprowadzi do niedoboru biotyny w organizmie Twojego psa. W surowych białkach znajdują się także inhibitory trypsyny, które hamują aktywność enzymów trawiennych odpowiedzialnych za rozkładanie protein. Dlatego w przypadku surowych jajek najlepiej podawać psu samo żółtko, natomiast jajka gotowane można podawać psu w całości i w każdej formie.
Czy pies może jeść gotowane jajko?
Surowe jajka podawaj psu od czasu do czasu i staraj się oddzielać żółtko od białka. Pies może spożyć zdecydowanie więcej surowego żółtka, niż białka. Co w takim razie z jajkami gotowanymi? Czy pies może jeść jajko gotowane? Jeżeli podajesz jajko obróbce termicznej możesz podać pupilowi zarówno jajka ugotowane na twardo, jak również te na miękko.
Psu możesz podawać też jajko w koszulce, w tym wypadku jednak zrezygnuj z dodawania octu do wody, w której gotujesz jajko. Pamiętaj, żeby nie gotować jajek zbyt długo. Jajka gotowane dłużej niż 10 minut tracą bardzo dużo ze swoich składników odżywczych. Jeżeli chcesz, możesz podawać psu smażone jajka. Jeśli jednak decydujesz się na dodanie smażonych jajek do diety Twojego psa, nie dodawaj żadnego tłuszczu do smażenia. Jajka smażone na maśle, smalcu czy jakimkolwiek oleju wprowadzą do diety Twojego pupila zbędne kalorie, które mogą doprowadzić zwierzaka do nadwagi lub otyłości.
Laxolja - olej z łososia poprawiający skórę i sierść
Artro Plus - preparat wspomagający stawy psa i kota
Gotowane czy surowe jajko dla psa - jakie jest najlepsze?
Chcesz urozmaicić dietę swojego czworonoga, ale zastanawiasz się, jakie jajko dla psa będzie najlepsze? Jeśli decydujesz się na podawanie psu jajek, możesz śmiało oferować pupilowi surowe jajko, o ile pochodzi ono z zaufanego źródła. Uważaj na surowe jajka, kiedy nie masz pewności, skąd pochodzą - surowe jajka mogą zawierać bakterie salmonella, które mogą wywołać gorączkę, biegunkę, wymioty. Jednak surowe jajko zawiera więcej składników odżywczych, niż jajko poddane obróbce termicznej. W procesie gotowania jajka tracą niektóre makro- i mikroelementy, dlatego podawane na surowo są znacznie bardziej odżywcze.
Natomiast jajka gotowane dla psa są smakowitym kąskiem bogatym w witaminy i minerały. Do psich posiłków możesz dodawać nawet skorupki gotowanych jaj - zmielone i wymieszane z posiłkiem stanowią doskonałe źródło wapnia. Surowe jajka to bogate źródło witamin A, D, witamin z grupy B oraz biotyny. Jajko zawiera tłuszcze jednonienasycone, wielonienasycone i nasycone, a także cynk, żelazo, magnez, miedź, sód oraz wapń. Żółtko jajka zawiera sporo cholesterolu, jednak psi organizm nie reaguje na wysokie stężenie cholesterolu tak jak ludzki. Jedynym zagrożeniem, które kryje się w spożywaniu zbyt dużej ilości jajek przez psy jest ich kaloryczność, która, szczególnie u psów mniej aktywnych, może prowadzić do nadwagi.
Ile jajek może jeść pies?
Jajka dostarczają psom cały wachlarz składników odżywczych, dlatego mogą być częstym dodatkiem do ich diety. Dorosłe psy mogą spożywać jajka w dowolnej formie kilka razy w tygodniu lub co drugi dzień. Jedyną przeszkodą w spożywaniu większej ilości jajek, szczególnie w przypadku jajek surowych, jest obecna w surowych białkach jaj awidyna, która wiąże biotynę. Zbyt duża ilość surowych białek jaj w diecie psa może doprowadzić do niedoboru biotyny w organizmie zwierzaka, zatem surowe białka podawaj jedynie od czasu do czasu. Jajko zwykle jest uzupełnieniem diety i tak powinno być traktowane - jeśli chcemy psa nagrodzić lepiej stosować zdrowe przysmaki dla psów.
A co w przypadku szczeniąt?
Czy surowe jajko dla szczeniaka to dobry pomysł? Psy w fazie rozwoju i wzrostu mogą jeść jajka, nawet na surowo. Przyjmuje się, że szczenięta powinny dostawać jedno jajko tygodniowo. Szczeniakom najlepiej podawać jajka gotowane lub wyłącznie surowe żółtko jajka. Surowe białka jaj mogą być zbyt ciężkostrawne dla młodego psiaka, którego układ pokarmowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Niezależnie, czy podajesz jajka szczeniakowi, dorosłemu psu lub seniorowi pamiętaj, że jajka są jedynie dodatkiem do zdrowej i zbilansowanej psiej diety.
Jeśli żywienie pupila opierasz na dobrej jakości zbilansowanej suchej karmy dla psa lub mokrej karmie dla psa koniecznie uważaj na ilość podawanych jajek - zbyt wysoka kaloryczność diety Twojego pupila może prowadzić do szybkiego przybierania na wadze. Jeśli chcesz podawać psu więcej jajek w jego codziennej diecie zmniejsz odrobinę dzienną porcję karmy dla szczeniąt, którą podajesz pupilowi. Jeśli karmisz psa dietą barf możesz zawsze urozmaicić ją jajkiem, jednak w tym przypadku również zwróć uwagę na kaloryczność oraz zawartość składników odżywczych w posiłku.
Jajko dla psa, a alergie pokarmowe?
W niektórych przypadkach podawanie jajek w diecie psa nie jest zalecane ani wskazane. Psy uczulone na drób nie powinny spożywać jajek ptasich w żadnej formie, gdyż mogą wywołać reakcje alergiczne oraz rozmaite problemy trawienne. W takim wypadku zrezygnuj z podawania mu jajek surowych, gotowanych, a nawet dodawania zmielonych skorupek do posiłków. Uczulenie na białko jaja kurzego może wywołać u psa świąd, zaczerwienienia skóry, wymioty bądź biegunkę. Jeśli po podaniu jajka w posiłku zaobserwujesz u swojego psa jakiekolwiek symptomy, natychmiast wyklucz jajko z psiej diety. Pamiętaj, że chociaż jajko zawiera bogactwo składników odżywczych, nie jest koniecznym elementem diety zwierzaka. Jajko dla psa to jedynie dodatek, który możesz bez problemu wykluczyć, jeśli pies źle na nie reaguje. W wypadku psów z różnego rodzaju alergiami, szczególnie alergiami pokarmowymi, najlepiej podawać naturalne i zdrowe karmy hipoalergiczne dla psów, które ograniczają ryzyko występowania objawów.