Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Czy pies może jeść czekoladę? Poznaj fakty i mity na ten temat!

 Żywienie Czekolada

Opiekunowie czworonogów, często zastanawiają się, jak urozmaicać dietę swojego pupila. Często oferujemy psom smaczne kąski ze stołu lub specjalnie przygotowane dla nich rarytasy. Chociaż jest wiele składników z domowej spiżarni, które możesz przemycić w diecie swojego psa, nie wszystkie produkty ze sklepu spożywczego powinny znaleźć się w posiłku czworonoga. Czy są składniki, których należy kategorycznie unikać w psiej diecie? Właściciele psów często zastanawiają się, czy pies może jeść czekoladę, jednak ulubiona, słodka przekąska wielu łasuchów dla czworonogów jest niestety trująca. Dlaczego czekolada szkodzi psom i co zrobić, gdy pies zje czekoladę? Dowiedz się, dlaczego czekolada jest trująca dla psa i wyklucz ją z diety pupila. 

Pies i czekolada - czy to dobry pomysł?

W odróżnieniu od kotów, które nie wyczuwają słodkiego smaku, psy to ogromne łakomczuchy, które chętnie powitają łakocie w swojej diecie. Jednak nie wszystkie słodkie smakołyki, które masz w domu powinny stanowić część diety Twojego psa. Pamiętaj, że Twój pupil nie potrafi zrozumieć, że coś, co mu smakuje, może mu też szkodzić. A czy czekolada jest szkodliwa dla psa? Zdecydowanie tak! Już nawet jedna kostka czekolady może prowadzić do zatrucia, dlatego nie podawaj jej w ogóle swojemu pupilowi. W sklepach zoologicznych znajdziesz rozmaite, zdrowe alternatywy słodyczy dla psów, a w sieci trafisz na wiele przepisów na smakowite ciastka dla psa, które możesz upiec w wolne popołudnie. Spróbuj także zdrowych przekąsek dla psów Husse. Warto pamiętać, że przysmaki nie mogą pod żadnym pozorem zastępować zdrowej i zbilansowanej diety psa - najlepiej w formie odpowiednio dobranej suchej karmy dla psa. W zależności od wieku pupila należy podawać karmę dla szczeniąt, suchą karmę dla psów dorosłych lub karmę dla psa seniorów

Dlaczego psy nie mogą jeść czekolady?

Czekolada jest na liście składników zabronionych w psiej diecie. Zastanawiasz się czemu psy nie mogą jeść czekolady? Kakao i czekolada zawierają teobrominę, której psi organizm nie jest w stanie metabolizować w takim tempie, jak ludzki organizm. Czworonogi nie są też przystosowane do wydalania związków znajdujących się w czekoladzie, co w efekcie prowadzi do ich nagromadzenia w organizmie. W wysokim stężeniu teobromina jest trująca dla psa. Najwięcej teobrominy znajduje się w gorzkim kakao, ciemnej i deserowej czekoladzie. W czekoladzie mlecznej oraz białej jest znacznie mniej teobrominy. Pewnie zastanawiasz się teraz czy psy mogą jeść czekoladę białą i mleczną? Choć faktycznie stężenie teobrominy w tych wyrobach jest niższe, czekolada nie powinna w żadnych ilościach pojawiać się w diecie Twojego czworonoga.

Dlaczego czekolada jest trująca dla psa?

Ciągle zastanawiasz się, dlaczego pies nie może jeść czekolady? Organizm psa nie jest przystosowany do metabolizowania teobrominy. U psów proces ten przebiega znacznie wolniej, przez co teobromina odkłada się i kumuluje w organizmie, aż osiągnie trujące dla psa stężenie. Równie szkodliwe jest jednorazowe zjedzenie dużych ilości czekolady, jak regularne podawanie jej małych ilości. U psów wydalanie teobrominy i zawartych w czekoladzie składników jest znacznie utrudnione, przez co nie trudno o przekroczenie szkodliwego dla zdrowia poziomu teobrominy.
Alternatywne smakowite przekąski:

Sticks - bezzbożowe przysmaki dla psa ze skóry surowej

Patyczki do żucia ze skóry surowej, owinięte kurczakiem wypiekanym w piecu, dbają o higienę jamy ustnej.
dental_care
Ochrona uzębienia
grain_free
Bezzbożowy
Białko: 70.0%
Zawartość tłuszczu: 8.0%
Sprawdź

Kycklingfilé - przekąska z pieczonego kurczaka dla psów 100 g

Pieczone i zdrowe przekąski z piersi kurczaka, z dodatkiem glukozaminy i chondroityny.
mobility_plus
Mobilność+
grain_free
Bezzbożowy
Białko: 54.0%
Zawartość tłuszczu: 2.5%
Sprawdź

Co zrobić, gdy pies zje czekoladę?

Jeśli Twój pies zje nawet najmniejszą dawkę czekolady nie zwlekaj i od razu skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Gdy wiesz, że Twój pupil zjadł czekoladę stosunkowo niedawno, tj. w ciągu ostatnich kilkudziesięciu minut, najlepszym rozwiązaniem jest natychmiastowe wywołanie wymiotów u pupila. Najłatwiej możesz to zrobić podając psu wodę utlenioną bezpośrednio do pyska. Zaleca się podanie 1,5-2ml wody na każdy kilogram masy ciała psa, jednak dawka nie powinna przekraczać 50ml. Jeśli woda utleniona nie przyniesie pożądanego efektu, koniecznie udaj się z pupilem do lekarza weterynarii. W przypadku zatrucia czekoladą weterynarz wykona u psa płukanie żołądka oraz poda psu kroplówki, by uzupełnić wypłukane z organizmu witaminy i minerały, a tym samym ułatwi też proces oczyszczania organizmu z toksyn.

Objawy zatrucia czekoladą u psa

Kiedy stężenie teobrominy w organizmie osiąga poziom toksyczny zwykle po 24 godzinach możesz spodziewać się objawów zatrucia. Pierwsze symptomy mogą pojawić się jednak już po 4 godzinach. U psa, który zatruł się czekoladą mogą występować problemy z zachowaniem równowagi, duszność, przyspieszony oddech, zaburzony rytm serca. Czworonóg, który najadł się czekolady może pić więcej wody i oddawać więcej moczu. W pewnych przypadkach zatruciu mogą towarzyszyć drgawki, ślinotok oraz wyraźna nadpobudliwość, a nawet drażliwość. Ciężkie i zaawansowane stadium zatrucia czekoladą charakteryzuje sztywność mięśni, spadek temperatury ciała, biegunka i pojawienie się krwi w moczu.

Czekolada, a zagrożenie życia

Przebieg zatrucia czekoladą uzależniony jest od spożytej dawki oraz rodzaju czekolady, a także masy ciała psa, jego ogólnego stanu zdrowia, wieku czy poziomu aktywności. Pamiętaj, że w każdej czekoladzie znajduje się inna dawka teobrominy i nie można jednoznacznie określić toksycznej dawki dla psa w każdym wieku i każdego gabarytu. Szacunkowo przyjmuje się, że dla psów dawka toksyczna teobrominy to 100-300mg/kg.

Inne psie przysmaki:

84,00 zł

67,00 zł

Kex L - chrupiące przysmaki dla psa 400 g

Mechaniczne czyszczenie zębów

22,00 zł

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.