07.06.2021
Czy pchły z psa lub kota mogą przejść na człowieka?
Czy pchły z psa lub kota mogą przejść na człowieka?
Zdrowie Pchły
W przyrodzie można spotkać kilka gatunków pcheł, które żerują na innych żywicielach. Jednak choć pchły dzieli się na pchłę psią, kocią czy ludzką, te pasożyty nie trzymają się ściśle wyznaczonych ram i potrafią żerować na innych żywicielach, niż wskazywałaby na to ich nazwa. Zatem czy pchły przechodzą na ludzi ze zwierząt domowych i czy niesie to ze sobą jakieś poważne zagrożenia?
Czy pchły przechodzą na ludzi?
Jak wygląda ugryzienie pchły?
Suchy szampon dla psa i kota bez parabenów i barwników
Jakie zagrożenia stanowią dla ludzi pchły?
Alergicy powinni zachować szczególną ostrożność w przypadku wykrycia obecności pcheł w domu. Ugryzienie pchły może bowiem wywoływać silną reakcję alergiczną, stan zapalny i uciążliwy świąd. W przypadku alergii na ślinę pcheł u człowieka ugryzienia pasożyta mogą goić się znacznie dłużej. Reakcja alergiczna jest prawdopodobnie najczęściej spotykanym skutkiem ubocznym kontaktu z pchłami, jednak te pasożyty niosą za sobą nawet większe zagrożenia.
Pchły przenoszą niebezpieczne choroby zakaźne, w tym dur brzuszny, tularemię i dżumę. Choć za przenoszenie dżumy i tyfusu szczurzego obwiniane są gryzonie, to tak naprawdę właśnie pchły były odpowiedzialne za rozprzestrzenianie tych chorób zakaźnych. Tyfus szczurzy czy też dur brzuszny, wywołują riketsje czyli przenoszone przez pchły pasożyty. Są obecne w kale pcheł, a do ciała dostają się w trakcie drapania skóry, na której znajdują się pasożyty.
W przypadku dżumy to również nie bezpośrednio szczury, tylko właśnie pchły na nich żerujące, były odpowiedzialne za rozwój tej choroby w wiekach średnich. Najpierw pasożyty zarażały gryzonie, a następnie te przenosiły chorobę na ludzi. Pchły są też nosicielem tularemii, czyli bakterii wywołującej obrzęk węzłów chłonnych. Zakazić nią można się poprzez skórę lub błony śluzowe, kontakt z zakażonymi bakterią zwierzętami, ukąszenie, a nawet wdychanie zakażonego kurzu.
Poza szeregiem chorób zakaźnych pchły mogą przenosić również pasożyty. Najczęściej pchły przenoszą tasiemca psiego lub karłowatego.
Nie bagatelizuj pcheł u psa
Jeśli u Twojego pupila dojdzie zatem do inwazji pcheł, nigdy nie bagatelizuj tego problemu. Pchły nie tylko wywołują znaczny dyskomfort u Twojego czworonoga, ale mogą być poważnym zagrożeniem dla Twojego zdrowia czy też życia. W przypadku pcheł niezmiernie ważne jest by reagować jak najszybciej, gdyż samice tego pasożyta dziennie składają od 20 do 50 jaj. Jeśli u Twojego zwierzaka pojawiły się pchły koniecznie dowiedz się, jak pozbyć się pcheł u psa i kota. Pamiętaj też, że konieczne jest wyeliminowanie pasożytów również z Twojego otoczenia. Jaja oraz larwy pcheł mogą ukrywać się w rozmaitych zakamarkach mieszkania i jeśli nie chcesz nawrotu inwazji w domu, koniecznie kompleksowo zadbaj o usunięcie pcheł z domu. Likwidując pchły warto również uważać na miejsce karmienia pupila czyli szczególnie też sprawdzić miejsce przechowywania suchej karmy dla psa, mokrej karmy dla psa, suchej karmy dla szczeniąt czy karmy dla małych psów.