Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Psie odgłosy - co oznacza szczekanie, warczenie, a co piszczenie?

Wychowanie  Odgłosy

Chyba każdy słyszał kiedyś o tym, że psy mówią ludzkim głosem w Wigilię. Ale czy w takim razie tylko wtedy można się z nimi porozumieć? Czy jest szansa na zrozumienie psich odgłosów i czy za szczekaniem psa czy piszczeniem kryje się zrozumiały komunikat? Zawsze, gdy pies szczeka, piszczy bądź wyje, próbuje Ci coś przekazać i Twoja w tym głowa, żeby zrozumieć, co Twój czworonóg ma na myśli.

Jak psy komunikują się z człowiekiem?

Podobnie jak w przypadku kotów, które swoją mowę dostosowały do człowieka, rozwinięta komunikacja werbalna u psów jest efektem udomowienia. Żeby móc łatwiej i skuteczniej porozumieć się ze swoimi opiekunami, psy opracowały język, który będzie zrozumiały dla człowieka. Biorąc przykład ze swoich dwunożnych towarzyszy, psy zaczęły wydawać rozmaite odgłosy, których uzupełnieniem stała się mowa ciała i mimika. Szczekanie psa okazało się bardzo przydatne w ostrzeganiu o rozmaitych zagrożeniach. Takie osobniki były chętniej zabierane do domów, przez co cecha utrwaliła się u psów domowych.

Psy to zwierzęta bardzo ekspresyjne, po wydawanym przez nie odgłosie, pozie, układzie uszu i wyrazie pyska można niemal bezbłędnie odczytać nastrój pupila, nawet jeśli nie ma się w tym jeszcze dużego doświadczenia. Psi słownik zawiera 10 różnych odgłosów, którymi operują nasi bracia mniejsi (dla porównania, koty operują 10-krotnie większą bazą), dlatego zrozumienie ich wszystkich nie powinno być wcale skomplikowanym zadaniem. Jednak praca nad zrozumieniem psiego języka to obustronny wysiłek - w czasie, gdy Ty próbujesz rozszyfrować, co Twój pupil ma na myśli, pies stara się przypisać ton Twojego głosu i mimikę do konkretnego nastroju.

Co oznacza szczekanie psa?

Jest wiele sytuacji w typowym dniu psa, które mogą sprawić, że pupil będzie miał chęć lub potrzebę dania głosu. Szczekanie psa to komunikat bardzo zróżnicowany, nasi pupile potrafią bowiem modulować wysokość, częstotliwość oraz intensywność w zależności od kontekstu. Dzięki temu psy są w stanie przekazać cały wachlarz emocji wyłącznie szczekając. Żeby zrozumieć, co pupil chce przekazać, musisz zwracać uwagę na to, jak i kiedy pies szczeka.
Pies szczeka nisko
Niskie szczekanie psa najczęściej mówi o złości. może oznaczać groźbę lub być sygnałem gotowości obronnej pupila. To odgłos, który można usłyszeć szczególnie często, gdy pies wygląda przez okno lub widzi obcą osobę poruszającą się za ogrodzeniem posesji. Takim szczekaniem pies może reagować na dzwonek lub pukanie do drzwi, ale równie dobrze może to być odpowiedź na głośne dźwięki z telewizora lub niespodziewane wydarzenie w domu.
Pies szczeka wysoko
Szczekanie psa o wysokim tonie zwykle świadczy o frustracji, zdenerwowaniu lub strachu. Być może coś zaburzyło spokój dnia Twojego czworonoga albo nie dostał swoich ulubionych przysmaków dla psa. Tu w interpretacji komunikatu zdecydowanie pomoże Ci mowa ciała pupila. Wystraszony pupil może się kulić i podwijać ogon pod siebie, natomiast frustracji może towarzyszyć nerwowe dreptanie, kłapanie zębami i sapanie.
Częstotliwość szczekania
Kiedy próbujesz zrozumieć swojego pupila, zwróć uwagę na to, jak często pies szczeka. Częstotliwość szczekania psa pozwala doprecyzować, jak czuje się pupil. Gdy czworonóg szczeka szybko, wskazuje to na silnie pobudzenie emocjonalne. To może być radość albo ekscytacja. Tego typu szczekanie może towarzyszyć zabawie, gdy pies bardzo się ekscytuje. Wtedy możesz oczekiwać szczeknięć o modulowanym tonie - może to oznaczać radość lub być pewnego rodzaju zaproszeniem do wspólnej zabawy. Szybkie, pojedyncze bądź podwójne szczeknięcia, zazwyczaj o średnim tonie to najczęściej psie powitanie z opiekunem. Natomiast powolne, pojedyncze szczeknięcia mogą wskazywać na psa, który czuje się osamotniony.

Czy pies może szczekać bez powodu?

Kiedy już trochę znasz swojego pupila, wiesz dokładnie kiedy i dlaczego szczeka. Nie każde szczeknięcie psa to skomplikowany przekaz, który można interpretować na kilka różnych sposobów. Czasem to najzwyklejsza próba zwrócenia na siebie uwagi, gdy czworonóg się nudzi. Jeśli Twój pies spędza kilka godzin w domu sam, gdy jesteś w pracy, może później wymagać dużo Twojej uwagi i próbować Ci przeszkadzać w codziennych obowiązkach. Podobnie w przypadku pracy zdalnej - pies może chcieć się z Tobą bawić, gdy siedzisz przy komputerze. Naucz swojego psa, że czasem nic nie osiągnie szczekaniem, inaczej Twój pupil będzie często i chętnie wykorzystywał Twoją uwagę.

Co oznacza wycie psa?

Wycie psa potrafi być bardzo uciążliwym odgłosem szczególnie, gdy pies wyje często. Powodów wycia psa może być naprawdę wiele. Zatem dlaczego psy wyją? Znudzone czworonogi mogą wyć, by pokazać opiekunowi, jak bardzo potrzebują zabawy. Psie wycie może być także wołaniem o pomoc, gdy pupil odczuwa ból lub czuje się zagrożony. Nasze domowe czworonogi mają wiele wspólnego ze swoimi krewnymi, wilkami, u których wycie pełniło rolę długodystansowej komunikacji. Wyciem wilki nawoływały swoje stado, informowały się też o pojawieniu się obcego na ich terytorium. Najbardziej zbliżoną do wilków rasą psów domowych jest husky, u których wycie jest właściwie stałą częścią dnia. Husky cały czas korzystają z wycia, by nawoływać pozostałą część swojego stada, do którego zaliczają też swoich opiekunów.
Kiedy jeszcze psy wyją? Wycie psa w wielu przypadkach jest reakcją na bodziec, która jest zakodowana w genach naszego pupila. Gdy za oknem przejeżdża karetka, wóz straży pożarnej lub policyjny radiowóz na sygnale, w psie budzi się instynkt, który każe mu odpowiedzieć na zawołanie. Tego typu dźwięki przywodzą psom na myśl sygnały od ich pobratymców, które dają psom poczucie przynależności do wspólnoty. Właśnie dlatego wycie psa potrafi wywołać reakcję domino - kiedy jeden pies zaczyna wyć, możesz mieć pewność, że za chwilę odezwie się kolejny czworonóg w okolicy.
Bezzbożowe przysmaki dla psa:

Idol - hipoalergiczne przysmaki z jagnięciną dla psa

Bezzbożowe przysmaki w kształcie gwiazdek - monoproteinowa formuła dla psów o wrażliwym układzie trawiennym. Bez sztucznych aromatów i barwników.
grain_free
Bezzbożowy
hypo_allergenic
Hipoalergiczna
Białko: 15.0%
Zawartość tłuszczu: 2.5%
Sprawdź

Sticks - bezzbożowe przysmaki dla psa ze skóry surowej

Patyczki do żucia ze skóry surowej, owinięte kurczakiem wypiekanym w piecu, dbają o higienę jamy ustnej.
dental_care
Ochrona uzębienia
grain_free
Bezzbożowy
Białko: 70.0%
Zawartość tłuszczu: 8.0%
Sprawdź

Wycie psa a błędy wychowawcze 

Niestety może zdarzyć się tak, że Twój pies wyje niemal każdego dnia lub każdej nocy i nie wiesz dokładnie, skąd bierze się takie zachowanie. Jeśli podczas zabaw, a głównie szkolenia psa, Twój pupil szczeka i wyje, a Ty dokarmiasz go wtedy przysmakami dla psa, bo przed chwilą wykonał poprawnie polecenie, może okazać się, że nieświadomie utrwalasz u psa niewłaściwe zachowanie. Nadmierne szczekanie, a przede wszystkim wycie, może być niezmiernie uciążliwe dla domowników, ale również dla Twoich sąsiadów.

W jakich sytuacjach pies piszczy?

Psy nawiązują bliskie i silne więzi ze swoimi opiekunami. Ufają swojemu opiekunowi i ze wszelkimi problemami zwracają się właśnie do niego. Gdy Twój pies potrzebuje wsparcia będzie Ci dawał o tym znać na wiele sposobów. Pupil może próbować Cię zaczepiać, kłaść Ci głowę na kolanach, gdy siedzisz na kanapie lub przy biurku albo wydawać różne dźwięki. W repertuarze psa, któremu potrzebna ludzka pomoc albo wsparcie z pewnością znajdzie się piszczenie.

Pies piszczy, gdy coś go boli

Pupil, który odczuwa jakikolwiek ból lub dyskomfort może próbować dać Ci o tym znać właśnie poprzez piszczenie. Ból czy dyskomfort może być związany z chorobą, ale równie dobrze w psich łapkach po spacerze mógł odłożyć się nadmiar lodu lub piasku, który drażni wrażliwą skórę między poduszkami. Być może Twój pupil zjadł coś, czego nie powinien i ma teraz problemy trawienne, którym towarzyszy ból brzucha? Jeśli Twój czworonóg piszczy, ale nie możesz znaleźć konkretnego powodu takiego zachowania, skonsultuj się z weterynarzem. Lekarz dokładnie zbada Twojego pupila, który może cierpieć z powodu choroby lub niewidocznego urazu.

Pies piszczy, bo się stresuje

Piszczenie psa może wskazywać, że Twój pies odczuwa niepokój lub się stresuje. Takie zachowanie może towarzyszyć wizycie gości, jeśli Twój czworonóg nie jest największym fanem obcych w domu. Jeśli często nie ma Cię w domu, a Twój pies zaczyna piszczeć pod drzwiami, gdy tylko widzi, że wciągasz buty i łapiesz za klucze, może okazać się, że pies ma problem z lękiem separacyjnym. W takim przypadku warto skonsultować się z psim behawiorystą, który podpowie Ci, jak zniwelować takie lęki u Twojego czworonoga. Piszczenie psa może towarzyszyć każdej, stresującej zwierzaka sytuacji - możesz usłyszeć je w poczekalni u weterynarza albo w samochodzie, jeśli Twój czworonożny przyjaciel nie przepada za jazdą.

Pies piszczy, bo jest sfrustrowany

Twój psiak stara się wcisnąć nos pod niewielką przestrzeń pod kanapą i przy tym piszczy? A może niespokojnie kręci się przy drzwiach wejściowych i cicho popiskuje? Psy mogą piszczeć, gdy czegoś potrzebują. Być może pod mebel wpadła ulubiona zabawka dla psa i psiak nie jest w stanie jej dosięgnąć. Albo Twój czworonóg przypomina Ci, że zbliża się pora spaceru. Pies, który nie dostaje tego, co chce może się frustrować i sygnalizować Ci swój nastrój piszczeniem. Zwróć jednak uwagę, kiedy Twój zwierzak piszczy i jeśli próbuje w ten sposób wymusić od Ciebie dodatkowy psi przysmak albo chce tym zwrócić na siebie uwagę, ignoruj takie zachowanie i naucz psa samodzielnej zabawy albo spokojnego siedzenia na swoim posłaniu.

Pies piszczy, bo się ekscytuje

Piszczenie psa wcale nie musi sygnalizować negatywnych emocji. Pupil może popiskiwać w trakcie zabawy, albo gdy widzi, że wyciągasz paczkę jego ulubionych przysmaków dla psa z szafki. W tym wypadku piszczeniu towarzyszy zwykle energiczne merdanie ogonem, dreptanie w miejscu albo radosne szczeknięcia. Twojego psa dosłownie rozpiera radość i energia, która musi w jakiś sposób się uzewnętrznić.

Zrozum swojego pupila

Jeśli Twój pies piszczy oznacza to, że próbuje Ci coś przekazać. Czasem, gdy zawodzą słowa, a w tym wypadku szczekanie, piszczenie okazuje się bardziej odpowiednim środkiem wyrazu. Z czasem, gdy wsłuchasz się w piszczenie psa, będziesz bezbłędnie rozróżniać, kiedy pies jest smutny lub coś go boli, a kiedy jest zirytowany. Nie ignoruj psiego piszczenia - zastanów się, co je wywołuje, a gdy nie możesz znaleźć potencjalnej przyczyny, skonsultuj się z weterynarzem lub behawiorystą.


Co oznacza warczenie psa?

Chyba najbardziej niepokojącym z psich odgłosów jest właśnie warczenie. Warczeniu psa przypisujemy wydźwięk pejoratywny i kojarzymy takie zachowanie z psią agresją. Ale czy zawsze warczenie psa oznacza, że w czworonogu buzuje złość i negatywne emocje? Zawsze, gdy staramy się zrozumieć naszego pupila musimy pamiętać, że udomowionym psom niedaleko do wilków, które opracowały złożony system komunikacji między członkami stada. By funkcjonować w zgodzie lub przynajmniej bez zbędnych bójek i waśni, wilki wydawały swoim pobratymcom szereg sygnałów, w tym tych ostrzegawczych. By zasygnalizować innemu zwierzakowi, że narusza terytorium lub zachowuje się nieodpowiednio, wilki unosiły wargi i warczały. Psy taki sposób na wyrażanie swojego niezadowolenia lub złości mają zakodowany w genach.

Pies nie warczy bez powodu! 

Warczenie psa zawsze przekazuje nam jakąś ważną informację. To sygnał, że dzieje się coś, co wywołuje u psa niepokój, irytację lub strach. Pies może warczeć, gdy inny pupil próbuje wykraść mu jedzenie z miski albo uciąć sobie drzemkę na jego psim legowisku. Warczenie psa może pojawiać się podczas zabiegów pielęgnacyjnych, jeśli pupil nie był do nich przyzwyczajany od najmłodszych lat. Psie warczenie to sposób na uniknięcie konfliktu. W ten sposób pies mówi nam “Potrzebuję przestrzeni” lub “Daj mi chwilę spokoju”.

Nigdy nie karć swojego psa za warczenie! Warczenie psa to ważny element jego komunikacji werbalnej, którym pies próbuje unikać konfliktowych sytuacji. Jeśli zaczniesz karcić swojego psa, który na Ciebie warczy, pies przestanie używać tego komunikatu i znajdzie inny sposób, by dać Ci znać o swojej irytacji. Pupil może wtedy obnażać zęby lub próbować gryźć, by w ten sposób dać innym znać, że potrzebuje chwili spokoju.

Karma Husse dla psa:

Digest - karma sucha hipoalergiczna dla psów 2kg

Jagnięcina, łosoś, ryż

85,00 zł

Lyster - bezglutenowa karma sucha Cold Pressed z łososiem 12 kg

Karma tłoczona na zimno dla psów wrażliwych/alergików

369,00 zł

Mild - bezglutenowa karma sucha Cold Pressed z pstrągiem 12 kg

Karma tłoczona na zimno dla psów wrażliwych

334,00 zł

Ocean Care Mini - karma sucha psy małe z alergią 2kg

Odpowiednia dla białej sierści

89,00 zł

263,00 zł

Valp Mini - karma sucha dla szczeniąt ras małych 2 kg

Wysoka zawartość energetyczna

85,00 zł

Valp Farm - bezzbożowa karma dla szczeniąt 12kg

Bezzbożowa karma dla szczeniąt, z babką płesznik wspomagającą trawienie.

324,00 zł

174,00 zł

Opus Ocean - karma sucha bezzbożowa dla psów aktywnych 2kg

Niska zawartość węglowodanów

109,00 zł

319,00 zł

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.