Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Psie emocje - jak pies je okazuje?

Wychowanie Emocje

Dla żadnego psiarza nie jest tajemnicą, że psy odczuwają cały wachlarz emocji. Rewolucja technologiczna pozwoliła nam zrozumieć, w jaki sposób działa ludzki, oraz psi mózg. W opozycji do Arystotelesa, dla którego głównym celem istnienia zwierząt była służba człowiekowi, czy Kartezjusza, który zwierzęta traktował bardziej, jak maszyny, my wiemy, że psi mózg zbudowany jest z tych samych struktur, co ludzki. A to oznacza, że życie emocjonalne psa jest zbliżone do naszego.

Psie emocje z perspektywy filozofii i nauki

Już John Locke zauważył, że psychikę zwierząt i ludzi łączą pewne podobieństwa. Zwierzęta, jak i ludzie, zapamiętują wiele rzeczy, potrafią je rozróżniać czy wyrażać głosem swoje emocje. Filozof Albert Schweitzer twierdził, że każde życie ma taką samą wartość i człowiek nie powinien rządzić, tylko opiekować się żywymi istotami. Współczesne badania pokazały, że organizm psa produkuje takie same hormony i neuroprzekaźniki, jak organizm ludzki. A tym samym, psy są zdolne do odczuwania tych samych uczuć, co my.

Psi wachlarz emocji

Żeby w ogóle zrozumieć emocje psa, najpierw trzeba skupić się na tym, co odczuwa człowiek, jego emocjach i badaniach z nimi związanych. Te bowiem pokazały, że nie wszyscy ludzie operują na tym samym zakresie emocji. To, jakie emocje odczuwają ludzie związane jest z ich rozwojem oraz wieloma czynnikami społecznymi. Badania pokazały też, że zakres emocji u dzieci jest ograniczony w porównaniu do człowieka dorosłego, u którego z wiekiem dochodzi do wykształcenia bardziej złożonych emocji. Ale jak to się ma do psów?

Umysł psa = umysł dziecka?

Na podstawie przeprowadzonych badań naukowcy wywnioskowali, że umysł psa bardzo przypomina umysł dziecka do 3. roku życia. Oczywiście mówimy tutaj o zdolnościach umysłowych oraz emocjach, jakie jest w stanie odczuwać pies. W momencie narodzin, tak człowiek jak i pies, odczuwa emocje, które można określić jako podekscytowanie. Na przestrzeni kolejnych tygodni emocje ewoluują i dziecko zaczyna odczuwać pozytywne i negatywne emocje. Nadal nie są one zbyt skomplikowane i można je określić jako ogólny stan niepokoju lub zadowolenia. Dopiero na przestrzeni kolejnych miesięcy wykształcają się takie emocje jak niechęć, radość, strach lub złość. Według badań dzieci zaczynają odczuwać miłość około 9. miesiąca życia. A wszystkie bardziej złożone emocje socjalne, choćby duma, wstyd czy poczucie winy pojawiają się dopiero około 3 roku życia.

Jakie emocje dokładnie odczuwa pies?

Ale czy emocje psa wyglądają tak samo jak ludzkie? Okazuje się, że psy przechodzą przez fazy rozwoju emocjonalnego szybciej, niż człowiek, dlatego już około 4-6 miesiąca życia czworonogi opiekują na całej dostępnej im skali emocji. Mówimy, rzecz jasna, o emocjach, którymi posługuje się człowiek w wieku 2-2,5 lat. Zatem odpowiadając na pytanie, czy psy odczuwają emocje, możemy powiedzieć: “tak”. Odczuwają radość, złość, strach, wstręt i miłość. Z badań wynika jednak że najprawdopodobniej nie odczuwają wstydu, winy czy dumy. 
 Te emocje psy odczuwają:
  •  radość
  •  strach 
  •  złość
  •  wstręt
  •  miłość
 Tych emocji psiaki nie odczuwają: 
  •  wstyd 
  •  duma
  •  poczucie winy

Ale przecież mój Fafik się wstydzi, jak zrobi coś złego!

Tutaj pojawia się problem, bo nie wszyscy opiekunowie psów chcą się godzić z takim stanem rzeczy. Przecież, gdy pies zrobi coś złego w domu, tj. wywróci doniczkę z kwiatkiem albo załatwi się na środku dywanu od razu widać zmianę w jego zachowaniu. Gdy tylko wracamy do domu, pies krąży wokół nas i widać, że odczuwa dyskomfort. To, co na pierwszy rzut oka rozumiemy, jako wstyd (bo sami operujemy na takim zestawie emocji) w rzeczywistości u psa jest po prostu strachem. Nasz psiak świetnie rozumie już panujące w domu zasady i wie, kiedy je łamie. Boi się konsekwencji swojego zachowania i ewentualnej kary, jaka może go czekać.

Droga do psiego serducha:

Idol - hipoalergiczne przysmaki z jagnięciną dla psa

Bezzbożowe przysmaki w kształcie gwiazdek - monoproteinowa formuła dla psów o wrażliwym układzie trawiennym. Bez sztucznych aromatów i barwników.
grain_free
Bezzbożowy
hypo_allergenic
Hipoalergiczna
Białko: 15.0%
Zawartość tłuszczu: 2.5%
Sprawdź

Sticks - bezzbożowe przysmaki dla psa ze skóry surowej

Patyczki do żucia ze skóry surowej, owinięte kurczakiem wypiekanym w piecu, dbają o higienę jamy ustnej.
dental_care
Ochrona uzębienia
grain_free
Bezzbożowy
Białko: 70.0%
Zawartość tłuszczu: 8.0%
Sprawdź

Psy kochają bezwarunkowo

Niezależnie, jak fikuśny kubraczek założysz pupilowi jesienią i zimą - pies nie odczuwa wstydu, bez względu na to, jak śmiesznie wygląda. Twój pupil nie odczuwa też dumy, dlatego wygrana na zawodach czy w wystawie sama w sobie nie przynosi mu żadnej radości. To, co każdy pies rozumie i docenia, to miłość, jaką mu oferujemy. Nasze czworonogi cieszą się z tego, że jesteśmy obok nich, że głaszczemy i przytulamy po zawodach albo chwalimy za spacer w żarowiastym kubraczku. Mówmy do naszych zwierząt językiem, jaki rozumieją najlepiej.

Jak rozróżnić psie emocje?

Wiemy już, że psy odczuwają różne emocje. Może nie ma ich tak dużo, jak tych u nas, ale nastrój naszego czworonoga także ulega zmianie. Jak rozpoznać, kiedy pies jest szczęśliwy, a skąd wiedzieć, jak pies okazuje smutek? Emocje psa najłatwiej rozpoznać na podstawie psiej mowy ciała - to głównie nią będziemy się kierować przy rozpracowywaniu nastroju pupila.

Tak wygląda szczęście

Z rozpoznaniem radości u psa raczej żaden opiekun nie ma problemu. Kiedy pies jest szczęśliwy zwykle szalenie macha ogonem - łatwo to zauważyć, gdy wracamy do domu. Psiej radości może tłumaczyć skakanie na opiekuna, zachęcanie go do zabawy lub lizanie. Czasem pupil może też szczekać. Pysk zwierzaka jest lekko otwarty, wyraźnie rozluźniony, podobnie jak postawa - nie widać w niej napiętych mięśni, a uszy są radośnie podniesione do góry. 

Zakochany kundel

Miłość u psów to jeden z tych tematów, które nie zostały jeszcze do końca zbadane. Przynajmniej gdy mówimy o samych uczuciach. Badacze wciąż nie mają pewności, w jakim stopniu psy odczuwają miłość i czy nie jest to raczej uczucie zbliżone do radości. To, co wiemy na pewno to fakt, że nie wszystkie psy są tak samo uczuciowe i nie wszystkie zwierzaki tak samo wylewnie podchodzą do człowieka. W badaniach udało się też potwierdzić, że psy produkują oksytocynę, zwaną hormonem miłości. Ten właśnie hormon, nie tylko u ludzi, ale i zwierząt, to swojego rodzaju spoiwo więzi wytwarzanych między osobnikami (w tym wypadku relacja pies-człowiek).

Strach ma wielkie oczy

Wróćmy jednak do tych psich emocji, które stosunkowo łatwo rozpoznać na pierwszy rzut oka. Oczywiście każdy pies może reagować trochę inaczej, kiedy czegoś się boi. Czasem czworonogi kulą się, by wydawać się mniejszymi, część przewraca się pokazując brzuch, co jest sygnałem uległości. U wystraszonego psa możesz zaobserwować też zjeżoną sierść, czasem pies reaguje głośnym szczekaniem lub warczeniem. Koniecznie zwróć też uwagę na ogon - gdy pies się boi niemal zawsze podwinie go pod siebie. 

Rozgniewana bestia 

Podobnie jak strach, u czworonoga łatwo rozpoznać gniew. Poza szczekaniem i warczeniem, którego można się wtedy spodziewać, rozgniewany pies będzie próbował wyglądać na tak dużego, jak to tylko możliwe. To oznacza nastroszoną sierść, wyprostowaną i sztywną postawę. Wszystkie mięśnie są napięte, a uszy najczęściej odchylone do tyłu i położone płasko na głowie. Takiego sygnału ostrzegawczego nigdy nie należy ignorować! Jeżeli widzisz psa, który w taki sposób reaguje na Ciebie lub Twojego pupila, ostrożnie się od niego oddal.

Emocje jako składowa nastroju

A jak to wszystko wpływa na psie samopoczucie? Emocje to krótkie, czasem chwilowe odczucia, które pojawiają się u naszego pupila w danym momencie. Emocje po pewnym czasie wygasają - prawdziwą radość odczuwamy zwykle jedynie przez chwilę, ale ta chwilowa zmiana w odczuwaniu emocji wpływa na nasz nastrój. Nastrój to stan, który utrzymuje się przez jakiś czas - krótszy bądź dłuższy. Na nastrój, a tym samym i samopoczucie naszego psa składają się wszystkie emocje, które odczuwa danego dnia. Zatem im więcej emocji pozytywnych, tym w lepszym nastroju jest nasz zwierzak. 

Gdy emocji jest za dużo

Co w sytuacji, gdy pies nie radzi sobie z emocjami? U psów warto pamiętać, że nawet zbyt dużo radości, może stanowić problem. Nadmierna ekscytacja na spacerze czy po powrocie z niego może być kłopotliwa, gdy nasz pupil nie będzie potrafił się wyciszyć. Równie problematyczny może być pupil, który boi się nawet własnego cienia i szczeka na wszystko wokół. Poświęć wtedy trochę czasu na naukę wyciszania psa. Zobacz, jak rozładować emocje u psa i pokaż swojemu czworonogowi, jak się relaksować, gdy emocje biorą górę.

Produkty Husse dla psa:

Valp Digest - karma sucha dla szczeniąt wrażliwych 7kg

Wrażliwy żołądek i jelita

215,00 zł

Borste - dwustronna szczotka bambusowa dla psa lub kota S

Wysokiej jakości produkt z ekologicznego bambusa

51,00 zł

82,00 zł

34,00 zł

24,00 zł

19,00 zł

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.