Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Psi wybieg – 10 zasad, które każdy opiekun musi znać

Wychowanie  Psi wybieg

Kiedy szukasz ciekawych wrażeń, które możesz dodać do codziennego spaceru z psem, wybieg dla psów to idealny punkt, który możecie sprawdzić podczas wspólnej przechadzki. Psi wybieg pozwoli Twojemu psu wybiegać się bez smyczy, spróbować swoich sił w rozmaitych psich sportach, ale to też świetna okazja do socjalizacji z innymi psami. Kiedy jednak wybierasz się ze swoim czworonogiem na wybieg dla psów najpierw upewnij się, że dobrze znane są Ci zasady dobrego zachowania. 

Jakich psów nie zabierać na psi wybieg? 

Wybieg dla psów to miejsce, w którym Twój pupil z pewnością natknie się na inne czworonogi. Z wybiegów mogą korzystać różne psy, które mogą przenosić rozmaite pasożyty, bakterie oraz wirusy. Psi wybieg nie jest bezpiecznym środowiskiem dla szczeniąt i psów, które nie posiadają jeszcze kompletu szczepień ochronnych. Wybieg dla psów nie jest też najlepszym miejscem na pierwsze próby socjalizacji. Często czworonogi na psim wybiegu reprezentują rozmaite zachowania niepożądane - pojawiają się zwierzaki, które wymuszają kontakt, są bardzo pobudzone, wręcz natarczywe - pierwsze doświadczenia młodych psiaków z takimi czworonogami mogą zniechęcić szczeniaka do dalszych kontaktów z innymi braćmi mniejszymi.

O tym musisz pamiętać zabierając pupila na wybieg dla psów

Psi wybieg to fantastyczny wycinek miasta, w którym czworonogi mogą poczuć w końcu więcej swobody. Psiaki mają okazję pobiegać bez smyczy, pobawić się z innymi psami i skorzystać ze wszelkich atrakcji psiego parku. Na taką wizytę w psim parku warto jednak swojego zwierzaka odpowiednio przygotować, ale i samemu upewnić się, że jesteśmy gotowi na każdą ewentualność.

1. Twój pies musi mieć opanowane przywołanie

Przywołanie psa to kluczowa umiejętność, którą Twój czworonóg musi mieć opanowaną, żeby w ogóle można było myśleć o zabraniu go na wybieg dla psów. Kiedy spuszczasz psa ze smyczy musisz mieć absolutną pewność, że czworonóg przybiegnie do Ciebie, gdy tylko go zawołasz. To konieczne w sytuacji, gdy pies jest zbyt natarczywy, lub kiedy widzisz, że interakcje z innymi psami wzbudzają w Twoim pupilu dyskomfort. 

2. Pupil musi być po solidnej socjalizacji 

Psi wybieg to jedno z najbardziej uczęszczanych przez psy miejsc w mieście. Twój pupil musi być odpowiednio oswojony i przygotowany na kontakty z innymi psami, jeśli wizyta na wybiegu dla psów ma przynieść mu jakąkolwiek przyjemność. Nawet jeśli Twój pies nie będzie inicjował kontaktu z innymi zwierzakami może zdarzyć się, że inny pies do niego podbiegnie, bo będzie chciał się bawić lub powąchać Twojego czworonoga. Niezmiernie ważne jest, by Twój pupil potrafił właściwie zareagować, nawet na niechciany kontakt z innym psem. 

3. Zabieraj na psi wybieg czworonoga po spacerze

Jeżeli Twojego czworonoga bardzo ekscytują wszelkie interakcje z innymi psami i wprost uwielbia spędzać czas w parku, zanim wybierzecie się na wybieg dla psów idź ze swoim pupilem na dłuższy spacer albo pobaw się z nim przez chociaż 20 minut. Zabawa lub wcześniejszy spacer pozwolą lepiej zapanować nad emocjami Twojego psa już na wybiegu. Odrobinę zmęczony zwierzak będzie spokojniejszy, co pozwoli Ci uniknąć sytuacji, w których pies jest natarczywy, co prowadzi do spięć z innymi zwierzakami. 

4. Musisz mieć przy sobie przysmaki i zabawki

Na wypadek, gdyby Twój pies za bardzo pogrążył się w zabawie albo zaczęły rozpraszać go rozmaite bodźce, możesz odwrócić jego uwagę zabawką dla psa lub smakowitym psim przysmakiem. Z zabawki korzystaj wyłącznie, gdy sam bawisz się z pupilem i nigdy nie oferuj jej, kiedy Twój zwierzak bawi się w grupce czworonogów. Nawet najspokojniejszy pies może zareagować agresją, jeśli inny zwierzak spróbuje odebrać mu jego ulubioną zabawkę. Nie zapominaj, żeby zabrać ze sobą przysmaki treningowe dla psów na wybieg  - możesz nimi nagrodzić dobre zachowanie psa albo wynagrodzić mu nieprzyjemną interakcję z innym czworonogiem.


5. Nie karm innych psów

Choć masz przy sobie przysmaki, a wokół biega wesoła, psia gromadka, nie częstuj psimi przysmakami każdego napotkanego czworonoga. Nawet jeśli inne psiaki biegają wokół Ciebie i proszą o smaczki, nigdy nie zapominaj, że psy nie wiedzą, co jest dla nich dobre, a co może im zaszkodzić. Każdy pies potrzebuje diety dostosowanej do swoich potrzeb - wielu braci mniejszych cierpi na alergie pokarmowe, ma wrażliwe żołądki lub musi mieć podawaną dietę o konkretnej kaloryczności, by nie przybierać na wadze. 


Nigdy nie karm innych psów bez zgody ich opiekuna!

Nie oferuj przysmaków innym czworonogom w psim parku! U psa alergika podanie przysmaku zawierającego alergen może prowadzić do objawów skórnych (w tym silnego świądu) i poważnych problemów żołądkowych. Jeżeli opiekun psa jest w pobliżu, najpierw zapytaj go, czy możesz poczęstować jego pupila przysmakiem, ale nigdy nie podejmuj takiej decyzji na własną rękę. Pamiętaj, psy nie potrafią rozróżnić pokarmu, który im służy, od tego, który nie jest dla nich odpowiedni. Pies, który prosi o przysmak, niekoniecznie powinien go dostać, jeśli nie jest to pokarm dostosowany do jego potrzeb. Nawet jeśli masz przy sobie hipoalergiczne przysmaki dla psów, zawsze najpierw zapytaj opiekuna psa o zgodę. 
Przysmaki treningowe na psi wybieg:

Bravo - przysmaki bezglutenowe dla psa, miękkie

Miękkie i smaczne bezglutenowe przysmaki z jagnięciną, zawierają wyłącznie naturalne składniki.
gluten_free
Bezglutenowa
lamb
Jagnięcina
Białko: 30%
Zawartość tłuszczu: 7%
Sprawdź

Idol - hipoalergiczne przysmaki z jagnięciną dla psa

Bezzbożowe przysmaki w kształcie gwiazdek - monoproteinowa formuła dla psów o wrażliwym układzie trawiennym. Bez sztucznych aromatów i barwników.
grain_free
Bezzbożowy
hypo_allergenic
Hipoalergiczna
Białko: 15.0%
Zawartość tłuszczu: 2.5%
Sprawdź

6. Psi wybieg może nie być idealnym miejscem dla agresywnego psa

Psi wybieg to miejsce swobody dla czworonogów, jednak nie dla każdego psa jest to miejsce, w którym można się zrelaksować i pobawić. Rasy psów uznane za agresywne na psim wybiegu muszą przebywać w kagańcu, czasem również i na smyczy. Jesteś opiekunem rasy psa, która w polskim prawie uznana jest za niebezpieczną? Zanim postanowisz odwiedzić ze swoim pupilem wybieg dla psów sprawdź, jakie zasady obowiązują w konkretnym parku. Jeżeli wiesz, że Twój pies, choć uznany za rasę agresywną, potrafi z innymi czworonogami żyć w zgodzie, możesz śmiało spędzać z nim czas na wybiegu. Psa, który jest typowym samotnikiem nie ma sensu przymuszać do interakcji z innymi czworonogami, do których nieuchronnie dojdzie w psim parku. Na spacer z takim psem możesz wybrać bardziej odludne miejsca lub odwiedzić psi wybieg wcześnie rano lub późno wieczorem, kiedy ruch jest mniejszy.

7. Nie spuszczaj psa z oka

Nie traktuj psiego wybiegu jako swojego przydomowego ogródka. W psim parku musisz cały czas bacznie obserwować swojego czworonoga i pilnować, czy nie zachowuje się nieodpowiednio względem innych psów lub ludzi. Dla dobra Twojego psa odwołuj go czasem z dużych, psich grupek - chwila przerwy od zabawy z psami pozwoli Twojemu zwierzakowi odrobinę się wyciszyć. Koniecznie wypatruj sygnałów, które daje Ci pupil - jeżeli widzisz, że pies czuje się niekomfortowo, robi się nerwowy albo przebodźcowany zawołaj go, albo odwróć jego uwagę psią zabawką lub przysmakiem dla psa

8. Sprzątaj po swoim psie 

Po pierwsze, nie każdy wybieg dla psów jest wyposażony w specjalną, psią toaletę. Druga sprawa, nie każdy pies będzie wiedział, że załatwiać swoje potrzeby należy wyłącznie w specjalnej, psiej toalecie. Na wybieg dla psów zawsze weź ze sobą opakowanie woreczków na psie odchody. W rozmaitych parkach i na wybiegach dla psów możesz znaleźć dyspensery woreczków, ale nie jest to konieczne wyposażenie wybiegu. Woreczki możesz schować do specjalnego etui w formie breloka i przypiąć je do psiej smyczy, żeby zawsze były pod ręką. 

9. Zabierz miskę z wodą 

Na psim wybiegu czworonogi potrafią na tyle pogrążyć się w zabawie, że mogą nie do końca pamiętać o tak trywialnych sprawach, jak zmęczenie. Warto mieć pod ręką butelkę z wodą lub miskę turystyczną dla psa, w której możesz zaoferować swojemu pupilowi trochę płynów. W niektórych parkach możesz znaleźć dedykowane fontanny z wodą dla psów, te jednak uruchamiane są w okresie wiosenno-letnim. 

10. Respektuj żółtą wstążkę

Na psim wybiegu możesz spotkać rozmaite czworonogi - bardzo towarzyskie, odrobinę wycofane, lekko nerwowe, ciut natrętne lub szczekliwe. Być może podczas wizyty w parku zauważysz psa z żółtą wstążką lub bandaną zawiązaną na szyi. O ile nie jest to wyłącznie kwestia estetyczna, na takiego czworonoga warto zwrócić szczególną uwagę i dokładnie pilnować przy nim swojego psa. Yellow Dog Project staje się coraz bardziej popularną inicjatywą. Zawiązanie psu żółtej wstążki ma symbolizować czworonoga, który potrzebuje więcej przestrzeni dla siebie. Nad słusznością wprowadzania takiego psa na psi wybieg można oczywiście debatować, ale gdyby kiedyś przyszło Ci spotkać takiego czworonoga w parku, koniecznie monitoruj to, jak Twój zwierzak się przy nim zachowuje.

Chwila oddechu po zabawie

Psi wybieg to fantastyczne miejsce, gdzie Twój pupil może przyjemnie spędzić czas i poczuć odrobinę swobody. Z wizyty w parku czy na wybiegu Twój pies może jednak wyjść wybrudzony, rozemocjonowany, a przy tym zmęczony fizycznie. Z parku umiejscowionego daleko od domu może nie udać się Wam wrócić tak szybko - jeśli korzystacie z komunikacji miejskiej, możesz nie być w stanie wsiąść do autobusu lub tramwaju z czworonogiem, który może ubrudzić ubrania innych pasażerów. Po wizycie na wybiegu zadbaj koniecznie o moment, w którym Twój pupil będzie mógł się wyciszyć - powolny, spokojny spacer do domu po wizycie w parku to świetna okazja na wyciszenie.

Gdzie znaleźć wybieg dla psów?

Oczywiście jeszcze nie każde polskie miasto wyposażone jest w wybieg dla psów. Warszawa ma obecnie psi wybieg niemal w każdej dzielnicy, parki dla psów znajdziesz już bez trudu w każdym, większym mieście. Wybiegi dla psów często powstają w ramach realizacji projektów z budżetu obywatelskiego. Zwróć uwagę na listę projektów w swoim mieście, a jeśli nadal nie masz w pobliżu żadnego psiego wybiegu, zgłoś projekt osobiście.

Akcesoria i zabawki na psi wybieg:

26,00 zł

17,00 zł

24,00 zł

24,00 zł

19,00 zł

Plocka - 50 woreczków na odchody ze skrobi kukurydzianej

Z certyfikatem kompostowalności i biodegradowalności

16,00 zł

Składana miska podróżna dla psa lub kota L

Idealna do podróży czy na spacer

24,00 zł

Kliker - dźwiękowy sygnalizator dla psa

Potwierdzaj dobre zachowanie

17,00 zł

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.