Potrącenie zwierzęcia - co zrobić w przypadku potrącenia psa, kota lub innego zwierzęcia
Zdrowie Wypadek
Jednym z podstawowych obowiązków właścicieli psów i kotów jest dbałość o ich zdrowie i życie. Jednak nawet pod najczujniejszym okiem opiekuna psy i koty są narażone na potrącenie na ulicy. Jak zachować się w sytuacji, gdy jesteśmy świadkami potrącenia zwierzęcia lub sami bierzemy w nim udział?
Kto odpowiada za potrącenie psa?
Czy kierowca odpowiada za przejechanie psa lub przejechanie kota?
Potrącenie psa samochodem - obowiązki kierowcy
Jeżeli kierowca potrąci zwierzaka jego obowiązkiem jest udzielenie niezbędnej pomocy. Choć kierowca nie ponosi winy za samo potrącenie zwierzaka, to już nieudzielenie pomocy czy niezawiadomienie odpowiednich służb o takim zajściu jest wykroczeniem i może być ukarane karą grzywny.
Opus Farm - karma sucha bezbożowa dla psów wrażliwych
Laxolja - olej z łososia poprawiający skórę i sierść
Potrącenie zwierzęcia - pierwsza pomoc
Zadbaj o swoje bezpieczeństwo
Przejechany pies czy kot z powodu bólu oraz stresu może zachowywać się agresywnie. Podejdź do zwierzaka powoli, mów do niego uspokajającym głosem, a jeśli widzisz, że pies warczy a kot syczy, miej na uwadze swoje bezpieczeństwo.
Potrącony pies - jak bezpiecznie go przenieść?
Leżący na środku drogi potrącony pies przy kot może nie być w stanie sam zejść z drogi. Dlatego pierwszym i najważniejszym krokiem, gdy masz do czynienia z potrąconym zwierzakiem, jest zabezpieczenie miejsca wypadku i przeniesienie zwierzaka w bezpieczne miejsce. Małego psa lub kota, u którego nie zaobserwujesz poważniejszych obrażeń, możesz przenieść na rękach w bezpieczne miejsce. Jeżeli podejrzewasz u zwierzaka uraz kręgosłupa do przetransportowania zwierzaka wykorzystaj koc, dywanik samochodowy lub dowolne płaskie i w miarę sztywne podłoże.
Potrącenie zwierzęcia na drodze - sprawdź stan zwierzaka
Zbadaj czynności życiowe zwierzaka i jego stan ogólny. Sprawdź puls psa czy kota, policz ilość oddechów na minutę, zbadaj pracę serca. Jeżeli pies nie oddycha, nie wyczuwasz bicia serca ani pulsu natychmiast przejdź do reanimacji zwierzaka. Przygotowaliśmy dedykowane poradniki na temat reanimacji psa oraz reanimacji kota.
Potrącony zwierzak - opatrzenie ran
Jeżeli stan zwierzaka jest stabilny, możesz przejść do sprawdzenia, czy kot lub pies jest ranny lub czy doszło do jakiegoś złamania. Jeżeli znajdziesz u potrąconego psa lub kota rany otwarte, koniecznie zatamuj krwawienie i załóż opatrunek jałowy. W przypadku obfitego krwawienia możesz zastosować opaskę uciskową nad miejscem krwawienia - pamiętaj, by nie zakładać jej na dłużej niż 15-20 minut! Zbyt długie pozostawienie ucisku na ciele może doprowadzić do uszkodzenia tkanek. Złamane kończyny możesz usztywnić bandażem lub chustką. Na czas transportu zwierzaka możesz zawinąć w koc.
Zawieź zwierzaka do lecznicy
Nawet jeżeli po wypadku Twój pupil nie wygląda, jakby potrzebował pomocy weterynarza, zabierz go do lecznicy na kontrolę. Pamiętaj, że koty nie okazują bólu, tak jak psy - nie każdy uraz jest widoczny na pierwszy rzut oka, a kot z pewnością nie da Ci znać, że coś jest nie w porządku. Warto na wszelki wypadek zaopatrzyć się przysmaki dla psa, aby w ten sposób dodatkowo uspokajać zestresowane zwierzę. Zamiast przysmaków można się zaopatrzyć w niewielką ilość suchej karmy dla psa lub nawet suchej karmy dla szczeniaka. Pojedyncze kulki karmy pozwolą choć odrobinę uspokoić zestresowane zwierzę jeśli oczywiście jest w stanie cokolwiek zjeść. Natomiast w takim wypadku raczej nie znajdą zastosowania mokre karmy dla psa.