Pies w wodzie - bezpieczeństwo
Zabawa Woda
Letnie wypady nad jezioro czy morze aż się proszą, żeby zabrać ze sobą pupila. W upalny dzień przyjemnie jest schłodzić się w wodzie, a wiele ras psów z radością doda pływanie do swojej codziennej rutyny. Zanim pozwolimy jednak psu pływać w jeziorze, rzece czy morzu, koniecznie musimy zadbać o jego bezpieczeństwo.
Czy każdy pies umie pływać?
Niektórym psom ciężej pływać
Pamiętaj, że to chociaż każdy pies potrafi pływać i właściwie automatycznie zacznie przebierać w wodzie, nie każdemu pupilowi pływanie przyjdzie bez trudu. Psy o ciężkim tułowiu oraz większych głowach mogą mieć trudności w trakcie pływania i choć przez chwilę będą w stanie utrzymać się na powierzchni, szybko mogą zacząć iść na dno. Pływanie nie jest też najlepszym wyborem u psów z chorymi stawami - ta forma aktywności fizycznej może nadmiernie je obciążać.
Czy wszystkie psy lubią pływać?
Kręgiel - zabawka dla psa z naturalnego kauczuku
Piłka - zabawka dla psa z naturalnego kauczuku
Pływający pies a bezpieczeństwo
Wybierz właściwe miejsce
Zabierz psa w miejsce, które dobrze już znasz. Zanim jednak pozwolisz psu wbiec do wody, sprawdź brzeg akwenu oraz jego dno. Jeśli znajdziesz jakiekolwiek śmieci na brzegu, które mogą zainteresować Twojego psa, usuń je zanim pies wejdzie do wody. Sprawdź, w którym miejscu robi się głęboko i zbadaj dno. Unikaj miejsc popularnych wśród wędkarzy - urwane haczyki i żyłki mogą być bardzo niebezpieczne dla psa.
Sprawdź pogodę
Na kąpiel z psem wybieraj bezwietrzny dzień. Wiatr może bardzo zmieniać warunki panujące w konkretnym zbiorniku wodnym, szczególnie niebezpieczny może być nad morzem czy oceanem. Nawet najlepiej pływający pies może nie poradzić sobie z wysokimi falami. Jeśli chcesz schłodzić się z psem w upalny dzień, wybierz się z psem nad wodę o poranku lub pod wieczór - unikaj wszelkich aktywności fizycznych w południe, gdy temperatura jest najwyższa.