Nagradzaj za dobre zachowanie
Kiedy planujesz często podróżować z psem komunikacją miejską, bardzo ważne jest, by Twój pupil miał już opanowaną umiejętność skupiania się na Tobie i ignorowania bodźców wokół niego. Nie zapomnij na taką przejażdżkę zabrać ze sobą
przysmaków dla psa, którymi nagrodzisz pupila za dobre zachowanie, tym samym wytwarzając u niego prawidłowe nawyki.
Czy w pociągu można przewozić psa?
Jeśli Twój pies nie ma już najmniejszych problemów z podróżowaniem komunikacją miejską, prawdopodobnie przeszło Ci przez myśl, żeby wybrać się z psem w podróż za miasto. W takim wypadku możesz skorzystać z dwóch środków transportu zbiorowego - autobusu lub pociągu. Pamiętaj jednak, że długa podróż pociągiem z psem to zupełnie inne wyzwanie, niż przejazd kilku przystanków w granicach miasta. Do podróży pociągiem lub autobusem musisz odpowiednio przygotować siebie, jak również swojego czworonożnego przyjaciela.
Pies w pociągu PKP - na co musisz zwrócić uwagę?
Podróż z psem pociągiem nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami, kiedy podróżujesz z psem małej rasy, który mieści się w transporterze. Pies w pociągu bez kagańca podróżuje tylko w wypadku, gdy przewozimy go w transporterze. Transporter musi jednak skutecznie ograniczać psu dostęp do otoczenia, tym samym uniemożliwiając mu wyrządzenie szkód pasażerom oraz na terenie pojazdu. Pies, który podróżuje pociągiem nie może być uciążliwy dla współpodróżnych. To oznacza, że pies nie może głośno szczekać lub piszczeć, wydzielać nieprzyjemnej woni lub (w przypadku psów ras małych) biegać samopas po przedziale czy wagonie. Psy, które nie mieszczą się w transporterze powinny podróżować na smyczy i w założonym kagańcu. Taki pupil może podróżować pociągiem na podstawie specjalnego biletu, który będzie kosztował opiekuna 15,20 zł. Nie zapomnij zabrać ze sobą książeczki zdrowia psa, a w szczególności zaświadczenia o szczepieniu przeciwko wściekliźnie.
Przewóz psa w pociągu może być o tyle problematyczny, że nie każdy pasażer będzie chętnie podróżował ze zwierzakiem w jednym przedziale. Współpasażerowie uczuleni na psy mogą zgłaszać sprzeciw, gdy będziesz chciał usiąść z psem obok nich. W takim wypadku musisz uszanować prośbę bądź sprzeciw współpodróżnego i poszukać innego miejsca w pociągu. Zgłoś się z pupilem do konduktora i poproś o wyznaczenie nowego siedzenia.