Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Pies w samolocie, czyli wszystko co musisz wiedzieć o przewozie psa samolotem

Opieka Samolot

Z każdym rokiem świat staje się coraz bardziej przyjazny dla czworonogów. Przybywa hoteli i kurortów, w których czwronogi mogą towarzyszyć nam podczas wakacyjnego relaksu, jest cała lista parków narodowych, które można odwiedzić z psem i bez większego problemu możemy z nimi podróżować rozmaitym transportem publicznym. Wodny, lądowy, powietrzny, co tylko chcesz. Chcesz wiedzieć, jak wygląda lot samolotem z psem? Zebraliśmy dla Ciebie wszystkie niezbędne informacje.

Pies w samolocie - jak się przygotować?

Przygotowanie zaczyna się na długo przed podróżą. Pies powinien być przyzwyczajony do podróży i zachowania spokoju w środku transportu. Trudno przyzwyczaić zwierzaka do lotów samolotem, bo zwykle korzystamy z takiego udogodnienia raz do kilku razy w roku. Ale jeśli często podróżujesz z czworonogiem pociągiem, autobusem a nawet samochodem, to zwierzak nie powinien sprawiać kłopotów na pokładzie samolotu. (P.S. Sprawdź, jak nasz post "Pies w środkach komunikacji"). Oczywiście, jeśli tylko masz taką okazję, wybierz się z psiakiem na lot na krótszym dystansie, zanim zaplanujesz z pupilem wycieczkę za ocean. Zadbaj też o to, by pies czuł się wygodnie w szelkach oraz transporterze, z których przyjdzie Ci skorzystać podczas lotu. 

Przewóz psa samolotem - jakie dokumenty są potrzebne?

Wystarczy dopełnić kilka formalności, a Twój czworonożny przyjaciel stanie się prawdziwym podróżnikiem. Pamiętaj jednak, że każde zwierzę może inaczej reagować na taką podróż. Wiele psów, które nie mają żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, można zabrać na pokład samolotu. Twój przyjaciel będzie potrzebował paszportu dla psa, który można uzyskać od weterynarza uprawnionego do wydawania takich dokumentów. Listę takich weterynarzy można znaleźć na stronie internetowej Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. Paszport umożliwia podróżowanie samolotem z psem w obrębie Unii Europejskiej oraz do kilku innych krajów. Wszystkie psy podróżujące samolotem muszą mieć aktualne szczepienia, w tym przeciwko wściekliźnie. Wiele krajów wymaga również certyfikatu zdrowia wystawionego przez weterynarza, który potwierdza, że pies jest zdrowy i gotowy do podróży.

Jak przewieźć psa samolotem bezpiecznie?

Niezbędnym elementem podróży samolotem z psem jest odpowiedni transporter. Jego wymiary powinny być zgodne z regulaminem przewoźnika, który warto sprawdzić przed każdym lotem, gdyż zasady mogą się różnić w zależności od linii lotniczej. Podczas wyboru transportera, zwróć uwagę na materiał, z którego jest wykonany. Powinien to być solidny plastik lub metal. Transporter dla psa do samolotu powinien być dobrze wentylowany i wystarczająco duży, aby pies mógł się w nim swobodnie poruszać.
W niektórych liniach lotniczych akceptowana jest też torba dla psa do samolotu. Pamiętaj, że personel lotniska sprawdzi, czy pies jest odpowiednio przygotowany do podróży i może odmówić przewozu, jeśli zwierzę będzie przewożone w niewłaściwy sposób.
Dla dzielnego podróżnika:

Kompis | Bezzbożowe przysmaki dla psów potrzebujących wsparcia układu moczowego

Chrupiące, funkcjonalne przekąski dla psów, wzbogacone superfoods wspomagającymi układ moczowy. Bezzbożowa receptura bogata w smaczną kaczkę i bogaty w składniki odżywcze groszek.
urinary_health
Zdrowy układ moczowy
grain_free
Bezzbożowy
Białko: 25.0%
Zawartość tłuszczu: 13.0%
Sprawdź

Sticks - bezzbożowe przysmaki dla psa ze skóry surowej

Patyczki do żucia ze skóry surowej, owinięte kurczakiem wypiekanym w piecu, dbają o higienę jamy ustnej.
dental_care
Ochrona uzębienia
grain_free
Bezzbożowy
Białko: 70.0%
Zawartość tłuszczu: 8.0%
Sprawdź

Jakie akcesoria warto zabrać na pokład samolotu?

Lotnisko to miejsce pełne zgiełku, dlatego warto zabrać ze sobą akcesoria, które ułatwią podróż. Przydatne mogą okazać się składane miski turystyczne, które nie zajmują dużo miejsca w bagażu. Po posiłku wystarczy je wyczyścić i złożyć. Składana miska turystyczna dla psa przyda się także do podania psu wody. Zamiast nosić ze sobą duży worek z suchą karmą dla psa, przełóż odpowiednią ilość do małego pudełka, które zmieści się w bagażu podręcznym. Przyda się również sakiewka z przysmakami dla psa. Warto zabrać ze sobą też mokre chusteczki do czyszczenia psa.

Czy lot samolotem z psem jest możliwy u każdego przewoźnika?

Czy można zabrać psa do samolotu każdej linii lotniczej? To zależy od przewoźnika. Jeśli masz już wybrany lot, sprawdź, czy przewoźnik pozwala na podróżowanie z psem i jakie są zasady. To jest pierwszy krok, który musisz podjąć przed wylotem, ponieważ różne linie lotnicze mogą mieć różne wymagania. Niektóre linie lotnicze pozwalają na przewożenie psów w kabinie, jeśli są małe i podróżują w odpowiednim transporterze. Inne linie lotnicze wymagają, aby psy podróżowały w luku bagażowym. Zawsze sprawdź zasady przewoźnika przed zarezerwowaniem lotu. Upewnij się, że Twój transporter do samolotu dla psa spełnia wymogi linii lotniczej, a Twój pies jest komfortowo w nim umieszczony. 
 
Nie wszyscy przewoźnicy przewidują możliwość zabrania w podróż pupila. W wielu przypadkach na pokład samolotów wpuszczane są wyłącznie psy przewodniki oraz psy towarzyszące. WizzAir, RyanAir czy easyJet na pokłady swoich samolotów wpuszczają wyłącznie psy, które zdobyły certyfikat psa przewodnika. Ograniczenia, co do przewozu psów samolotem często dotyczą ras uznawanych za agresywne. Część linii lotniczych nie wyraża zgody na przewóz psów i kotów ras brachycefalicznych.

Pies na pokładzie samolotu - jakie są procedury linii lotniczych?

Mogło by się wydawać, że gdy masz już wszystkie dokumenty i niezbędne wyposażenie dla pupila, to wylot nie będzie stanowił już większego wyzwania. Niestety jest jeszcze cały szereg procedur linii lotniczych, z którymi lepiej zapoznać się przed zakupem biletu. To prawdopodobnie jeden z najmniej przyjemnych elementów wakacyjnej podróży, ale lepiej oszczędzić sobie nieprzyjemnych niespodzianek na lotnisku i zapoznać się z nimi wcześniej. 
Dla przykładu, w samolotach PLL LOT na pokładzie przewidziana jest ograniczona liczba czworonogów. Minimum 12 godzin przed planowanym lotem należy zgłosić chęć transportu pupila. Warto zrobić to jak najwcześniej, żeby mieć pewność, że nasz psiak będzie miał swoje miejsce na pokładzie. W zależności od tego, ile waży pies, będzie mógł podróżować w luku bagażowym, jako cargo lub w transporterze na pokładzie samolotu. W przypadku podróży na pokładzie waga transportera i psiaka musi wynosić łącznie max. 8 kilogramów. Oczywiście, by w ogóle wejść na pokład pies musi mieć aktualną książeczkę szczepień, paszport dla psa, kartę zdrowia uwzględniającą przepisy kraju docelowego wystawioną maksymalnie na 48 godzin przed lotem oraz wszczepiony microchip dla psa.

Pies w samolocie na kolanach?

Martwisz się, że Twój mały piesek będzie się stresował podczas lotu w torbie i zastanawiasz się, czy zwierzak może podróżować u Ciebie na kolanach? Niestety linie lotnicze jasno określają, że małe psy (do 8kg z transporterem) mogą podróżować na pokładzie, ale muszą cały lot spędzić w transporterze. Psy nie mogą swobodnie przechadzać się po pokładzie, ani wylegiwać się na Twoich kolanach. Dlatego też koniecznie zadbaj o to, by torba dla psa do samolotu była dla pupila komfortowa i nie wywoływała u niego stresu u psa.

Lot samolotem z psem - dobre rady

Część psów w podróży czuje się, jak ryba w wodzie podczas gdy inne czworonogi niechętnie spędzają czas w samochodzie, pociągu czy autobusie. Jeżeli Twój zwierzak należy do drugiej grupy, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie psiaka do lotu, żeby podróż upłynęła bez stresu i nieprzyjemnych zdarzeń. 

Co można zrobić, żeby przewóz psa samolotem był mniej stresujący? Mamy kilka rad.

 Zaraz po zakupie transportera pozwól psiakowi się z nim zapoznać. Otwórz go, ułóż na ziemi i pozwól pupilowi go dokładnie obwąchać. Do spędzania czasu w transporterze możesz zachęcać psa jego ulubionymi psimi przysmakami. 
Na transporterze warto umieścić podstawowe dane o psiaku oraz dane kontaktowe.
 Odprawa z czworonogiem zwykle trwa dłużej. Weź to pod uwagę planując godzinę przyjazdu na lotnisko. 
Przed lotem zabierz psa na długi i pełen atrakcji spacer. To nie tylko okazja do załatwienia swoich potrzeb fizjologicznych, ale taka wyprawa pozwoli psu się wyciszyć i zrelaksować przed podróżą. 
Na kilka godzin przed lotem nie karm psa, a przed samym startem podawaj jedynie niewielkie ilości wody. 
Jeśli Twój pies mocno stresuje się podróżami, zaplanuj wizytę u weterynarza i omów z nim zastosowanie środków uspokajających u pupila. 
Podróżowanie z psem samolotem może być wyzwaniem, ale z odpowiednim przygotowaniem, może stać się przyjemnym doświadczeniem dla Ciebie i Twojego psa. Pamiętaj, że kluczem jest planowanie i przygotowanie - upewnij się, że Twój pies jest zdrowy, ma wszystkie niezbędne dokumenty, a Twój transporter spełnia wymogi linii lotniczej. 

Other products that will help your dog lose weight:

Digest - karma sucha hipoalergiczna dla psów 2kg

Jagnięcina, łosoś, ryż

85,00 zł

94,00 zł

Valp Digest - karma sucha dla szczeniąt wrażliwych 7kg

Wrażliwy żołądek i jelita

215,00 zł

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.