Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Pies ucieka - jak oduczyć psa uciekania?

Wychowanie Ucieczka

Otwierasz drzwi domu, a Twój psiak leci na łeb na szyję przed siebie? A może, jak tylko odpinasz mu smycz w parku, zwierzak biegnie z prędkością światła w bliżej nieokreślonym kierunku? Każda ucieczka pupila to potencjalnie niebezpieczna sytuacja, a powodów, dlaczego pies ucieka może być naprawdę wiele. Chcesz wiedzieć, jak nauczyć psa, żeby nie uciekał za każdym razem, gdy poczuje wolność? Mamy kilka sposobów na psich uciekinierów. 

Dlaczego pies ucieka?

Powodów psich ucieczek bez trudu znajdzie się co najmniej kilka. Żeby zrozumieć, dlaczego Twój pupil oddala się od Ciebie na spacerze, albo za wszelką cenę pragnie wydostać się z posesji, musisz zacząć dokładnie obserwować Twojego psa. Tylko wtedy masz szansę znaleźć przyczynę takiego zachowania.

Wolność!

U psów, które dużo czasu spędzają w domu lub za ogrodzeniem ogródka, może pojawić się chęć ucieczki na wolność. Psy, podobnie jak ludzie, mają naturalne instynkty i potrzeby, w tym potrzebę przestrzeni i swobody ruchów. Dla niektórych psów, życie w zamknięciu może być trudne, zwłaszcza gdy nie mają wystarczającej ilości ruchu i stymulacji podczas spacerów. Takie zachowanie może być szczególnie powszechne u psów, które są bardzo energiczne - w małym, przydomowym ogródku nie są w stanie zaspokoić swojej potrzeby ruchu. 

Nuda

Czasem pies ucieka z posesji, gdy jego własny ogródek nie zapewnia mu już odpowiednich atrakcji. Zwierzęta potrzebują solidnej ilości aktywności fizycznej i umysłowej, aby pozostać zadowolone i szczęśliwe. Znudzony pupil potrzebuje nowych bodźców, nowych zapachów, interesujących aromatów czy innych form rozrywki. Brak odpowiedniego ruchu i stymulacji może prowadzić do nadmiernego skupienia się na jednym celu, a w tym przypadku, może to być ucieczka. 

Instynkt łowiecki

U niektórych ras psów instynkt łowiecki jest mocno rozwinięty, przez co przykładowo pies ucieka na spacerze, żeby ruszyć w pogoń za dostrzeżonym w oddali zwierzakiem. Jeśli pies wyczuwa zapach lub widzi małą zwierzynę, taką jak króliki, koty lub inne, małe psiaki, może zacząć polować na nią, nawet jeśli znajdują się one poza obszarem posesji. W takiej sytuacji, pies może próbować uciekać, aby kontynuować polowanie i ostatecznie schwytać swoją ofiarę.

Popęd płciowy

Szczególnie wiosną przyczyną psich ucieczek może być popęd płciowy. Problem dotyczy głownie psów niekastrowanych lub niesterylizowanych, które mogą uciekać w poszukiwaniu partnera bądź partnerki. Pies, który poczuje silną potrzebę randkowania, może nie reagować na przywołanie albo nawet zrobić podkop pod ogrodzeniem, by wydostać się z posesji. Gdy problem ucieczek pojawia się głównie wiosną, a Twój pupil nie przeszedł jeszcze zabiegu ubezpłodnienia, nie odkładaj zabiegu dłużej i umów się na wizytę do weterynarza. Pamiętaj, że każda taka ucieczka jest dla Twojego psa potencjalnie niebezpieczna i może mieć tragiczny finał. 

Lęk separacyjny

Psy, które cierpią na lęk separacyjny, odczuwają silny niepokój, kiedy zostają same w domu lub na zewnątrz posesji, z dala od swojego właściciela. Jeśli pies ucieka przez ogrodzenie kiedy tylko wyjdziesz z domu, to jasny sygnał, że pupil nie jest w stanie znieść czasu spędzonego samotnie w czterech ścianach czy ogrodzie. Przeczytaj nasz cały artykuł "Lęk separacyjny u psa" i dowiedz się, jak pomóc swojemu pupilowi.
W złapaniu uciekiniera przydadzą się:

Idol - hipoalergiczne przysmaki z jagnięciną dla psa

Bezzbożowe przysmaki w kształcie gwiazdek - monoproteinowa formuła dla psów o wrażliwym układzie trawiennym. Bez sztucznych aromatów i barwników.
grain_free
Bezzbożowy
hypo_allergenic
Hipoalergiczna
Białko: 15.0%
Zawartość tłuszczu: 2.5%
Sprawdź

Kółko - zabawka dla psa z naturalnego kauczuku

Wykonane w 100% z naturalnego kauczuku kółko, doskonałe do rzucania i aportowania.
natural_rubber
100% naturalnego kauczuku
2_sizes
2 rozmiary
Sprawdź

Co robić, gdy pies ucieka z posesji?

Kiedy pies ucieka z posesji, ważne jest, aby działać szybko i skutecznie. Przede wszystkim, jeśli Twój pies uciekł z posesji, postaraj się jak najszybciej go znaleźć. Sprawdź miejsca, w których Twój pies zwyczajowo lubi się bawić - odwiedź okoliczne parki i trasy spacerowe, a także zapytaj sąsiadów, którzy mogli widzieć Twojego pupila. Zgłoś zaginięcie swojego psa do lokalnych schronisk, fundacji działających na rzecz zwierząt i służb porządkowych, takich jak policja lub straż miejska. Daj im dokładny opis Twojego psa, uwzględnij jego rasę, umaszczenie, imię, na które reaguje, rozmiar i cechy charakterystyczne. Możesz też skorzystać z różnych platform, takich jak Facebook, Twitter czy Instagram aby podzielić się informacją o zaginionym psie. Umieść zdjęcia swojego psa, opis jego charakterystycznych cech i zwróć się do lokalnej społeczności o pomoc.

Najlepiej zapobiegać

Jeśli Twój czworonóg ma tendencje do ucieczek, koniecznie wszczep zwierzakowi chipa i zastanów się nad zakupem obroży wyposażonej w GPS. Jeśli pies ucieka przez ogrodzenie poszukaj miejsc, przez które zwierzak wydostaje się na wolność. Zlikwiduj wszelkie przekopy i luźne miejsca w siatce czy płocie, przez które pies może się przecisnąć. Koniecznie zwróć też uwagę na wysokość ogrodzenia - niektóre rasy psów bez trudu przeskoczą ogrodzenie średniej wysokości.

Jak oduczyć psa uciekania z podwórka?

Samo uszczelnienie czy podwyższenie ogrodzenia nie rozwiąże jednak problemu uciekającego psa. Gdy Twój pupil notorycznie podejmuje próby wydostania się z posesji, to dla Ciebie znak, że trzeba wprowadzić pewne zmiany. Przede wszystkim zastanów się, czy spędzasz z pupilem wystarczająco dużo czasu. Znudzony pies będzie szukał innych form rozrywki, dlatego zadbaj by codziennie znaleźć czas na długi, idealny spacer z psemzabawę z psem w domu lub na podwórku i trening czy jeszcze lepiej, fitness z psem. Jeżeli Twojego pupila, nawet po długim spacerze, rozpiera energia, wprowadź do jego dziennego harmonogramu zabawy umysłowe, nosework lub poszukaj sprawdzonych metod na wyciszenie psa. Natomiast jeśli Twój zwierzak dużo czasu spędza w przydomowym ogródku, zadbaj o to, by była to ciekawa i zajmująca pupila przestrzeń. Możesz przygotować psu mały tor przeszkód, ukryć w trawie zabawki dla psa i przysmaki dla psa i nie zostawiać zwierzaka zbyt długo bez opieki i konkretnego zajęcia.

Co, gdy pies nie słucha i ucieka na spacerze?

Jeśli twój pies nie słucha i ucieka, może to być bardzo niebezpieczne dla niego i dla innych ludzi oraz zwierząt w pobliżu. W trakcie spaceru pies może uciekać przez brak odpowiedniego szkolenia, lęk przed hałasem lub innymi zwierzętami, ból lub dyskomfort fizyczny, lub z prostej potrzeby ruchu. Aby pomóc swojemu psu, warto skonsultować się z weterynarzem lub behawiorystą, którzy mogą pomóc zidentyfikować przyczynę problemu i opracować plan działania.

Nie popełniaj tych błędów, gdy pies ucieka!

Częstą przyczyną psich ucieczek na spacerze są niestety błędy wychowawcze. Między 4. a 12. miesiącem życia szczeniaki przechodzą fazę buntu, w której bardzo często uciekają. Jeśli przegapimy ten moment i nie zaczniemy już wtedy pracy nad ucieczkami, takie zachowanie może szybko wejść psu w nawyk. Tym gorzej, jeśli naszą pierwszą reakcją na psią ucieczkę jest pogoń za nim. Dla psa jest to forma zabawy - zwierzak nie wie, że robi coś źle, tylko zakłada, że chcemy się z nim ścigać w ramach rozrywki. Pod żadnym pozorem nie karć psa za ucieczkę, gdy już go odnajdziesz, a co gorsze, gdy sam do Ciebie wróci. W ten sposób dajesz psu sygnał, że powrót do Ciebie był czymś złym, co może jeszcze bardziej zachęcać zwierzaka do ucieczek. Sprawdź, jak nauczyć psa komend

Co robić, gdy pies uciekł podczas spaceru?

Im szybciej zaczniesz szukać, tym prędzej zapewnisz swojemu zwierzakowi bezpieczeństwo. Jeśli pies nie wraca do Ciebie, gdy go przywołujesz, przeszukaj okolicę, w której spacerowaliście. Możesz szukać na własną rękę, lub poprosić bliskie Ci osoby, które Twój pies zna. Znasz swojego psa, więc wiesz, w jakich miejscach go szukać - sprawdź potencjalne kryjówki i miejsca pełne ciekawych zapachów, które mogły przykuć uwagę Twojego zwierzaka. Podczas poszukiwań mogą przydać się ulubione zabawki dla psa (najlepiej takie, które wydają dźwięki) i aromatyczne przysmaki dla psa.

Jak nauczyć psa żeby nie uciekał?

Wyeliminowanie złego nawyku, jakim jest uciekanie, wymaga czasu i cierpliwości. Nie można oczekiwać, że pies oduczy się złego zachowania natychmiast. Konsekwentne szkolenie i regularne ćwiczenia są kluczowe dla osiągnięcia sukcesu. Zacznij pracę nad nauką komend. Pracuj z psem przede wszystkim nad przywołaniem - w ten sposób, gdy pies zacznie biec, możesz szybko pokrzyżować jego plany na ucieczkę. Za każdy postęp w nauce nagradzaj pupila smakowitymi psimi przysmakami lub krokietami suchej karmy dla psa. Kiedy ucieczka jest reakcją Twojego psiaka na strach, jak najszybciej rozpocznij proces odczulania na stresujące psiaka bodźce.

Nie bój się poprosić o pomoc behawiorystę

Praca nad złymi nawykami z pupilem nie zawsze jest łatwa. Jeśli problemy z ucieczką psa utrzymują się, warto skonsultować się z behawiorystą. Specjalista może pomóc zidentyfikować przyczynę zachowania psa i zaproponować indywidualne rozwiązania problemów. Koniecznie obserwuj swojego psa podczas szkolenia. Każdy pies jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. Warto zwrócić uwagę na sygnały wysyłane przez psa i dostosować strategię szkolenia do jego potrzeb.

Obejrzyj psa po ucieczce

Kiedy znajdziesz już swojego uciekiniera, dokładnie sprawdź, czy nie ma żadnych obrażeń ani urazów. Sprawdź też psią sierść i skórę pod kątem pasożytów i kleszczy. Po oględzinach daj psu wodę w jego ulubionej misce dla psa oraz porcję suchej karmy dla psa. Jeśli po ucieczce zwierzak wraca brudny lub nieprzyjemnie pachnący, po posiłku wykąp go, wysusz i wyczesz. Ale przede wszystkim, kiedy wiesz już, że psiakowi nic nie jest, daj mu i sobie odpocząć po stresującym dniu.

Other products that will help your dog lose weight:

Digest - karma sucha hipoalergiczna dla psów 2kg

Jagnięcina, łosoś, ryż

85,00 zł

94,00 zł

Valp Digest - karma sucha dla szczeniąt wrażliwych 7kg

Wrażliwy żołądek i jelita

215,00 zł

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.