Pies senior - od kiedy pies jest seniorem i jak o niego dbać?
Opieka Pies senior
Pies jest naszym najlepszym przyjacielem i towarzyszem przez wiele lat. Obserwując, jak nasz ukochany pies starzeje się przed naszymi oczami, zadajemy sobie pytanie, od kiedy pies jest seniorem i co zrobić, żeby zapewnić mu właściwą opiekę. Nic się nie martw, podpowiemy Ci, jak zadbać o psa seniora.
Starszy pies - od jakiego wieku?
Jak rozpoznać, że pies jest seniorem?
- Starsze psy często stają się mniej aktywne. Jeśli zauważysz, że twój pies ma znacznie mniej energii i nie jest już tak chętny do zabaw i długich spacerów jak wcześniej, może to być oznaka starzenia się.
- Niektóre psy starsze mogą stracić apetyt lub wykazywać mniej entuzjazmu wobec suchej karmy dla psa lub mokrej karmy dla psa. Może to wynikać z problemów z zębami, pogarszającego się węchu lub innych problemów zdrowotnych, które są częstsze u seniorów.
- Starszy pies może doświadczać pogorszenia wzroku i słuchu. Może mieć trudności z reagowaniem na komendy werbalne lub być bardziej nieporadny podczas poruszania się.
- Wraz z wiekiem sierść psa może się zmienić. Może stać się szorstka, matowa lub bardziej siwieć. Niektóre psy mogą również zacząć tracić sierść w okolicach nosa, oczu i uszu.
- Starsze psy mogą wykazywać oznaki sztywności lub trudności z poruszaniem się. Mogą mieć trudności przy wchodzeniu po schodach lub wskakiwaniu na meble.
Jak dbać o starszego psa?
Laxolja - olej z łososia poprawiający skórę i sierść
Artro Plus - preparat wspomagający stawy psa i kota
Dieta dobrana do potrzeb psa seniora
Aromatyczna karma przy problemach z apetytem
W podeszłym wieku węch psów może stawać się mniej wrażliwy. Do tej pory pięknie pachnąca karma dla starszego psa może być kompletnie pozbawiona aromatu. Jeśli starszy pies przestaje jeść swoją dotychczasową karmę, warto zastanowić się, czy problemem nie jest zapach, którego pies już nie odczuwa. W takim wypadku warto zmienić karmę na bardziej aromatyczną, na przykład mokrą karmę podaną w czyściutkiej, ulubionej misce dla psa.
Właściwa przestrzeń dla starszego psa
Śliskie podłoże może być niebezpieczne
Gładkie kafelki, lakierowany parkiet czy błyszczące panele mogą być dla starszego psa potencjalnym zagrożeniem. Śliska podłoga będzie największym problemem dla psów, które w latach swojej starości doświadczają problemów ruchowych. Jeśli tylko masz taką możliwość, zakryj śliską podłogę dywanem - szczególnie tyczy się to miejsc, w których Twój pies przebywa najczęściej.