Jak karmić psa po zabiegu sterylizacji lub kastracji?
Żywienie Nadwaga
Kastracja bądź sterylizacja psa wpływa na zmiany w gospodarce hormonalnej Twojego pupila. U psów po zabiegu kastracji lub po sterylizacji suki ryzyko wystąpienia otyłości jest do 4 razy wyższe niż u psów, które nie przeszły zabiegu. Problem nadwagi i otyłości u kastrowanych psów i sterylizowanych suk to nieodłączny efekt zmian hormonalnych.
Czemu sterylizowane i kastrowane psy tyją?
Zabieg sterylizacji i kastracji ma ogromny wpływ na spadek zapotrzebowania energetycznego u psów. Choć pies po kastracji nie potrzebuje już tak dużo suchej karmy dla psa, to nadal ma ogromny apetyt. Dlatego bardzo istotna jest zmiana diety Twojego psa. Zwykle zaleca się, by wartość energetyczna diety psów po zabiegu sterylizacji czy kastracji była niższa o 30%. Ryzyko odkładania się zbędnych kilogramów zminimalizujesz przy pomocy właściwie dobranej karmy dla psa po kastracji. Nie zapominaj, że pewne rasy psów mają ogromny apetyt, a tym samym skłonności do otyłości. W przypadku takich ras jak labrador oraz golden retriever, beagle, mops, buldog francuski zalecana jest szczególna ostrożność. Tej rasy pies po sterylizacji, bez kontroli wielkości porcji może w mgnieniu oka niezdrowo przybrać na wadze.
Zmień nawyki żywieniowe
Jeżeli do tej pory stosowałeś karmienie do woli, koniecznie przyzwyczaj swojego psa do posiłków o wyznaczonej porze. Zwierzaki ze stałym dostępem do pokarmu chętniej i częściej podjadają, przez co trudniej kontrolować ile Twój pupil je za dnia. Przestrzegaj zalecanej dziennej porcji suchej karmy dla psa lub mokrej karmy dla psa podanej przez producenta lub zaleconej przez weterynarza. Pamiętaj, że każdy pies jest inny i rzeczywiste zapotrzebowanie energetyczne Twojego pupila może różnić się od tego, co sugeruje producent karmy na opakowaniu. Regularnie monitoruj wagę swojego psa i uważaj na przysmaki. Kaloryczne przekąski mogą bardzo szybko wpłynąć na wagę Twojego psiaka. Dzienna dawka przysmaków dla psa nie powinna przekraczać 20% dodatkowej energii.
Dobierz odpowiednią dietę
Odpowiednio dobrana karma dla psów sterylizowanych i kastrowanych jest tak samo ważna, jak kontrola porcji. Dobra dieta ułatwi Ci utrzymanie psa sterylizowanego lub kastrowanego we właściwej formie fizycznej. Wybierając karmę dla psów po zabiegu sterylizacji lub kastracji postaw na formułę o obniżonej zawartości tłuszczu, a wysokim poziomie błonnika. Ten drugi pozwoli na dłużej zaspokoić apetyt Twojego pupila. Bardzo dobrym składnikiem karmy dla psów sterylizowanych i kastrowanych jest l-karnityna, która wpływa na przyspieszenie procesu spalania tłuszczu. Jednak karma to nie wszystko. Zwróć uwagę na to, jakie przekąski podajesz swojemu sterylizowanemu lub kastrowanemu pupilowi. Wybierz przysmaki dla psów na bazie naturalnych składników - szukaj prostego składu i niskiej zawartości tłuszczu
Sterilised - karma sucha dla psów sterylizowanych
Sterilised Mini - karma sucha dla psów sterylizowanych małych
Aktywnie spędzaj czas
Dieta to nie jedyna droga do utrzymania sterylizowanego czy kastrowanego psa we właściwej kondycji. Zachęć swojego pupila do ruchu - w ten sposób jeszcze bardziej zredukujesz ryzyko przybrania na wadze. Do zabawy możesz swojego pupila przekonać dzięki zabawkom dla psów. Mało który pupil oprze się bieganiu za ulubioną piłką.