08.07.2021
Pies nie pije wody - dlaczego się tak dzieje?
Pies nie pije wody - dlaczego się tak dzieje?
Zdrowie Nawodnienie
Zawsze, kiedy pies nie pije wody właściciele czworonogów zakładają od razu najgorszy scenariusz. W upalne, letnie dni, kiedy pies nie chce pić warto dokładnie obserwować pupila - w takich warunkach nietrudno o odwodnienie organizmu. Dlaczego pies nie pije wody i jak zachęcić pupila do spożywania większej ilości płynów?
Dlaczego pies nie chce pić?
Skąd u psa niechęć do wody?
Zwróć uwagę na to, czemu pies przestał pić wodę. Może zmieniłeś niedawno miskę i nowa nie jest tak wygodna, jak poprzednia? A może miska z wodą stoi w innym miejscu? Psy łatwo przyzwyczajają się do swojej dziennej rutyny i wszystko, co ją zaburza może wywoływać dyskomfort i prowadzić do anomalii w zachowaniu zwierzaka. Stres i niepokój mogą skutecznie zniechęcać psa do spożywania wody z miski. Być może pies był wystawiony na czynniki stresogenne albo w jego życiu lub otoczeniu zaszły znaczące zmiany. To wszystko może sprawiać, że pies nie będzie pił wody. Czasem może okazać się, że woda po prostu psu nie smakuje. Jeśli do tej pory pupil dostawał wodę filtrowaną, a teraz podajesz mu wodę prosto z kranu, pies może czuć różnicę w jej smaku.
Masz w domu szczeniaka i zauważyłeś, że nie pije wody? Być może Twój pełen energii, młody psiak jest zwyczajnie zbyt zajęty zabawą, żeby pamiętać o przyjmowaniu płynów? Czasem wystarczy przypomnieć psu o piciu wody. Co robić, gdy pies nie pije wody? Podstaw miskę z wodą pod nos pupila. Czasem taki prosty zabieg wystarczy, żeby zachęcić czworonoga do picia wody.
Składana miska podróżna dla psa lub kota L
Miska metalowa dla psa z podstawą antypoślizgową
Miska turystyczna składana z wodoodpornego nylonu
Jak sprawdzić czy pies jest odwodniony?
Jeśli Twój pupil pije mało wody w ciągu dnia, a za oknem żar leje się z nieba, pewnie martwisz się, czy Twój pies się nie odwodni. Prostym sposobem na sprawdzenie, czy organizm pupila jest należycie nawodniony jest test, który możesz wykonać bez specjalnych narzędzi, preparatów czy wizyty u weterynarza. Wystarczy, że złapiesz psa za fałd skóry na karku i lekko odciągniesz go w górę. U odpowiednio nawodnionego pupila skóra powinna niemal od razu wrócić na swoje miejsce. W przypadku, gdy fałd skóry powoli wraca na swoje miejsce, można mówić już o odwodnieniu organizmu psa.
Co zrobić w wypadku odwodnienia?
W skrajnych przypadkach odwodnienia, gdy błony śluzowe pupila stają się lepkie i śliskie, konieczna może być interwencja weterynarza. Jeśli odwodniony pies nadal nie będzie chciał pić wody, należy zabrać go do lecznicy, gdzie lekarz poda zwierzakowi kroplówkę, która odpowiednio nawodni organizm psa.
Jak zachęcić psa do picia wody?
Żeby zachęcić psa do picia wody możesz do miski pupila dodać łyżeczkę karmy mokrej lub odrobinę mięsnego wywaru. W ten sposób woda nabierze trochę smaku i stanie się bardziej apetyczna. Do picia wody możesz zachęcić psa przez wrzucenie do miski kilku krokietów karmy suchej dla psa lub karmy dla szczeniąt w wypadku mniejszych pupili. Pies będzie próbował wyłowić karmę i przy okazji napije się trochę wody. Jeśli chcesz wprowadzić więcej płynów do diety swojego czworonożnego przyjaciela, zmień karmę suchą dla psa na karmę mokrą dla psa. Mokra karma to jedzenie o wilgotności na poziomie około 80%, więc już sam posiłek oparty o takie jedzenie dostarczy psu więcej wody, niż karma sucha. Czasem, by zachęcić psa do spożywania większej ilości płynów wystarczy odrobinę zwiększyć wysiłek fizyczny pupila i nie przesadzać z przysmakami dla psów podczas spacerów. Po dłuższym spacerze lub intensywniejszych zabawach na świeżym powietrzu pies będzie bardziej spragniony i chętniej napije się wody z miski.
Jaka woda dla psa będzie najlepsza?
Gdy podajesz psu wodę do picia, zastanów się, czy sam byś się jej napił. Prosta zasada jest taka, żeby podawać pupilowi taką wodę, jaką sami byśmy z chęcią i bez obaw wypili. Oczywiście psy nie powinny otrzymywać wody z dodatkami smakowymi, w zupełności pupilowi wystarczy woda z kranu. Jeśli w Twoim rejonie woda z kranu jest zdatna do spożycia, nie musisz nawet jej filtrować ani gotować. Dla czworonoga doskonała będzie również woda przefiltrowana w filtrze dzbankowym lub takim, który możesz zamontować bezpośrednio w zlewie. W trakcie podróży i na spacerze możesz śmiało podawać psu wodę butelkowaną - wybierz źródlaną, a nie mineralną. Ta druga może powodować odkładanie się zawartej w niej minerałów w organizmie psa.