Jak udzielać pierwszej pomocy psu? Resuscytacja psa w paru krokach
Zdrowie Pierwsza pomoc
Kiedy pies staje się częścią Twojej rodziny, musisz być przygotowany na każdą ewentualność. Odpowiedzialny opiekun czworonoga musi wiedzieć, jak pomóc swojemu pupilowi, gdy zajdzie taka potrzeba. Dowiedz się, jak reanimować psa i czemu pierwsza pomoc dla zwierząt jest tak samo ważna, jak u poszkodowanego człowieka.
Pierwsza pomoc dla psa - to musisz wiedzieć!
Pierwsza pomoc u psa - oceń stan zwierzaka
Udzielanie pierwszej pomocy zwierzakowi zacznij od oceny jego stanu. Sprawdź, czy zwierzak oddycha i jest przytomny. Jeżeli pupil nie oddycha, sprawdź drożność dróg oddechowych i usuń ciało obce lub płyny, jak krew i ślinę, jeśli blokują przepływ powietrza. Sprawdź tętno pupila, policz ilość oddechów na minutę. Jeśli zwierzak jest przytomny sprawdź, jak reaguje na bodźce, szczególnie dźwięk.
Skonsultuj się z weterynarzem
Zadzwoń do weterynarza i przekaż mu wszystkie zebrane informacje o stanie zdrowia psa. Weterynarz poinformuje Cię, co należy zrobić w takiej sytuacji i przeprowadzi Cię przez cały proces udzielania zwierzakowi pierwszej pomocy.
Antistress - roślinny preparat uspokajający dla psa i kota
Tass Plus - balsam pielęgnacyjny do łap
Zadbaj o własne bezpieczeństwo
Reanimacja psa - każda chwila ma znaczenie
Sytuacja, gdy u psa dochodzi do zatrzymania akcji serca bądź oddechu zawsze jest stresująca. Musisz jednak zachować zimną krew. Każda minuta, w której krew lub tlen nie dopływa do mózgu psa to potencjalne zagrożenie dla zdrowia, a nawet i życia Twojego czworonożnego przyjaciela.
Odpowiednie ułożenie dłoni
Zacznij od ułożenia psa w pozycji bezpiecznej. Ułóż psa na prawym boku w stabilnym i płaskim miejscu. U dużych i średnich psów ułóż dwie dłonie, jedna na drugiej, tuż nad sercem pupila. W przypadku mniejszych psów i szczeniąt resuscytacja psa jest najbezpieczniejsza, gdy wykonamy ją jedną dłonią. Wystarczy, że owiniesz ją wokół mostka psa, bezpośrednio nad sercem i w tym miejscu będziesz uciskać. Czasem u czworonogów z mocno rozbudowaną klatką piersiową (przykładowo buldogów angielskich) masaż serca u psa przeprowadza się, gdy zwierzak leży na plecach.