Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Pazury u psa - czym, jak, i jak często obcinać?

Pielęgnacja  Pazury

Jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych u psów jest obcinanie pazurów. Psie pazury, podobnie jak paznokcie u człowieka, cały czas rosną i należy je regularnie skracać. Psy, które dużo czasu spędzają na zewnątrz w dużym stopniu ścierają sobie pazury o twarde podłoże i można niemal zupełnie obejść się bez przycinania pazurów. Kanapowe czworonogi będą jednak wymagać przycinania zbyt długich pazurów. Kiedy obcinać psu pazury i jak zrobić to poprawnie? 

Czemu obcinanie pazurów u psa to fundament pielęgnacji? 

W trakcie spacerów i wszelkich aktywności na zewnątrz pies ma okazję ścierać swoją płytkę paznokciową. Jednak nie w każdym przypadku dzieje się to wystarczająco szybko, dlatego czasem trzeba czworonogowi trochę pomóc. Skracanie psich pazurów to nie kwestia estetyczna, a raczej dbałość o komfort i zdrowie pupila. Zbyt długie pazury mogą powodować dyskomfort w trakcie chodzenia, czy nawet uniemożliwiać prawidłowe stawianie łap. Zaniedbane i zbyt długie pazury u psa mogą prowadzić do zaburzenia postawy i chodu, zwyrodnienia stanów, uszkodzenia kości palców czy stanów zapalnych.

Zanim w ogóle zaczniesz przycinać pazury

Obcinanie pazurów u psa nie jest zabiegiem skomplikowanym, ale wymaga odrobiny uwagi i ostrożności. Zewnętrzna, twarda płytka rogowa skrywa łożysko, w którym znajduje się macierz czyli mocno ukrwiony rdzeń. Przycinanie zewnętrznej płytki rogowej to dla psa zabieg zupełnie bezbolesny, jednak naruszenie macierzy sprawi psu sporo bólu i zakończy się obfitym krwawieniem. Macierz wypełniona jest gęstą siatką naczyń krwionośnych oraz zakończeń nerwowych, których nie można uszkodzić w trakcie skracania pazurów.

Jak obciąć psu pazury?

Zastanawiasz się, jak obciąć pazury psu bez stresu i fatygi? Jeśli Twój pies jeszcze nigdy nie miał obcinanych pazurów, zacznij powoli i stopniowo, żeby pies mógł przyzwyczaić się do tego zabiegu pielęgnacyjnego. Zanim możesz w ogóle pomyśleć o obcinaniu pazurów musisz mieć pewność, że Twój pupil nie ma najmniejszego problemu z dotykaniem łapek. Gdy pies podaje Ci łapę na komendę i nie zabiera jej, gdy delikatnie ją pocierasz czy dotykasz poduszek, możesz stopniowo oswajać pupila z zabiegiem. W takim razie, jak obcinać psu paznokcie? Zacznij od samego przykładania obcinacza do pazurów dla psów tak, żeby pies nie bał się narzędzia. Zawsze nagradzaj go ulubionymi psimi przysmakami za postępy w oswajaniu z obcinaniem pazurów. Pamiętaj, że zawsze możesz jako nagrodę dawać psu jego ulubioną suchą karmę dla psów. Początkowo możesz obcinać po jednym pazurku na raz, żeby zbytnio nie stresować czworonoga. Z czasem pies pozwoli Ci obciąć wszystkie pazurki przy jednej łapce, a gdy w pełni się oswoi, bez trudu skrócisz za jednym razem pazurki obu łap.

Ułatw sobie obcinanie pazurów u psa 

Zanim zaczniesz w ogóle przycinać psu pazury przygotuj sobie opakowanie ulubionych przysmaków dla psa lub kilka kulek jego ulubionej suchej karmy dla psa do nagradzania pupila za dobre zachowanie. Jeśli Twój pupil ma wyjątkowo twarde pazury przed zabiegiem zafunduj mu kąpiel nad wodą lub w wannie, by zmiękczyć odrobinę płytkę rogową. Bardzo wygodnie będzie Ci przycinać pazury psa, gdy zwierzak będzie leżał na boku. Żeby upewnić się, że nie przycinasz pazurków zbyt głęboko obejrzyj je przed zabiegiem pod światłem latarki. Gdy podświetlisz pazurki od spodu, zobaczysz, gdzie przebiega macierz paznokcia. Pazury przycinaj pod kątem 45 stopni zachowując odstęp od macierzy. Cążki naciskaj stanowczo i energicznie.

Jak obciąć psu pazury bez stresu?

Zabieg obcinania pazurów potrafi być stresujący zarówno dla pupila, jak i dla jego opiekuna. Szczególnie za pierwszym razem, gdy nie masz jeszcze doświadczenia w skracaniu pazurów, możesz czuć się niepewnie. Przed samym zabiegiem sprawdź raz jeszcze, o czym musisz pamiętać, przygotuj sobie wszystkie narzędzia, włącznie z przysmakami dla psa i odpowiednie stanowisko pracy. Jeśli masz zły dzień, odczuwasz zmęczenie lub irytację, odpuść sobie tego dnia zabieg - pies może odczuwać Twoje emocje i dostosowywać swoje reakcje do nich.

Czym obciąć psu pazury? 

Gdy już wiesz, jak obcinać psu paznokcie, zadbaj o odpowiednie do tego zadania narzędzia. Postaw na dobrej jakości obcinacz do pazurów dla psa. Wybierz porządnie wykonany model, najlepiej z ogranicznikiem dystansu, który nie pozwoli Ci przyciąć pazurów zbyt daleko. Ostre cążki znacznie ułatwią Ci zadanie - z takim narzędziem nie musisz wkładać dużo siły w skracanie pazurów Twojego czworonoga. Nigdy nie używaj nożyczek i cążek do paznokci kupionych w drogerii! Do tego zabiegu stosuj wyłącznie dedykowane cążki, które nie uszkodzą psich pazurów. Stresuje Cię zabieg skracania pazurów? Zabierz psa do groomera lub poproś o pomoc weterynarza. Jeśli boisz się, że możesz zrobić to źle albo uszkodzić macierz pazurów, oddaj swojego czworonoga w ręce profesjonalisty.
Pielęgnacja psich łapek:

Klipp - obcinacz do pazurów dla psów

Wysokiej jakości obcinacz do pazurów wykonany z przyjaznego dla środowiska bambusa - jednego z najbardziej ekologicznych, naturalnych materiałów.
paw_control
Pielęgnacja łap
Sprawdź

Tass Plus - balsam pielęgnacyjny do łap

Pielęgnacyjny balsam na bazie wosku pszczelego. Pomaga chronić łapy przed odmrożeniami, solą oraz przywieraniem śniegu.
paw_control
Pielęgnacja łap
natural_composition
Naturalny skład
Sprawdź

Co zrobić, gdy przydarzy się wypadek?

Nawet najbardziej wprawieni opiekunowie psów mogą czasem popełnić błąd przy skracaniu psich pazurów. Wystarczy moment nieuwagi, by naruszyć macierz i nagle łapa pupila tryska krwią. Choć takie krwawienie może wyglądać niebezpiecznie i wydaje się, że pupil traci dużo krwi, nie panikuj i nomen omen, zachowaj zimną krew. Twój pupil nie jest w śmiertelnym niebezpieczeństwie, a im szybciej zareagujesz, tym prędzej puścicie nieprzyjemną sytuację w niepamięć. Przede wszystkim musisz zatamować krwawienie. Możesz to zrobić przy pomocy gazy lub szmatki, a jeśli masz pod ręką szare mydło, możesz wetrzeć je w ranę, co pozwoli ją szybko zamknąć.

Kiedy obcinać psu pazury?

Moment, gdy należy skrócić psu pazury można poznać po dźwięku psich łapek. Jeśli słyszysz głośne kroki pupila na twardych powierzchniach w domu, przykładowo na kaflach albo panelach, to niezawodny znak, że trzeba pupilowi skrócić paznokcie. Pazury psa nigdy nie powinny wystawać poniżej linii opuszków łap czyli pazury idealnej długości nie powinny mieć kontaktu z podłożem. Jeśli pomimo długich spacerów Twój pies sam nie ściera pazurów wystarczająco szybko, gdy tylko usłyszysz stukanie psich paznokci na podłodze w domu, złap za cążki i je skróć. Gdy pazury Twojego pupila wymagają jedynie delikatnego skrócenia, możesz użyć dobrego pilnika. Wtedy pamiętaj jednak, żeby pilnik przesuwać tylko w jednym kierunku - od lewej do prawej, albo od prawej do lewej. Nie przesuwaj pilnika tam i z powrotem, w ten sposób ryzykujesz rozwarstwieniem pazurów pupila.

Jak często obcinać psu pazury?

To, jak często należy obcinać psu pazury zależy przede wszystkim od indywidualnych predyspozycji. Na częstotliwość tego zabiegu pielęgnacyjnego będzie miał wpływ poziom aktywności naszego pupila oraz rodzaj podłoża, po jakim zazwyczaj spaceruje. Psiaki, które dużo biegają i chodzą na długie spacery nie będą potrzebowały tego zabiegu tak często, jak leniwy kanapowiec. Na wpływ tempa wzrostu paznokci ma też dieta Twojego pupila - sucha karma dla psa bogata w marko i mikro składniki będzie przyspieszać wzrost płytki rogowej. Dobra dieta to taka, która jest dopasowana do specyficznych potrzeb i dlatego warto poczytać więcej o karmie hipoalergicznej dla psakarmie dla szczeniąt lub karmie dla psa seniora

Co zrobić z wilczym pazurem?

U niektórych ras, głównie tych większych, pojawia się tak zwany wilczy pazur. Wilczym pazurem określa się piaty palec po wewnętrznej stronie tylnej łapy psa, który znajduje się nieco wyżej, niż inne palce. Wilczy pazur nie spełnia u psa żadnej funkcji, nie ma też kontaktu z ziemią, przez co nie jest ścierany samoistnie. Skracanie wilczego pazura jest niezmiernie ważne, gdyż zbyt długi może wbijać się w skórę albo powodować bolesne obrażenia, jeśli pies o coś nim zahaczy. Przeczytaj nasz artykuł o wilczym pazurze, jeśli Twój pies posiada piąty palec. 

Niezbędnik pielęgnacyjny dla Twojego pupila:

Borste - dwustronna szczotka bambusowa dla psa lub kota S

Wysokiej jakości produkt z ekologicznego bambusa

51,00 zł

Karda - prostokątna szczotka bambusowa dla psa i kota S

Wysokiej jakości produkt z ekologicznego bambusa

44,00 zł

82,00 zł

94,00 zł

78,00 zł

63,00 zł

169,00 zł

48,00 zł

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.