07.06.2021
Jak nauczyć psa aportowania? Co warto wiedzieć?
Jak nauczyć psa aportowania? Co warto wiedzieć?
Nauka Aportowanie
Nie dla każdego psa aportowanie to wymarzona forma zabawy i spędzania wolnego czasu. Niektóre rasy psów są urodzonymi aporterami i im opanowanie tej umiejętności przychodzi bez trudu oraz przynosi wiele satysfakcji. Nauka aportowania z każdym psem będzie wyglądać nieco inaczej, jednak z czasem każdy pupil jest w stanie opanować tę umiejętność. Dowiedz się, jak nauczyć psa aportować bez frustracji.
Czym jest aportowanie?
Jak nauczyć psa aportowania?
Do nauki aportowania przydadzą Ci się dwa takie same przedmioty - najlepiej piłki dla psa lub inne zabawki dla psów, które lubi Twój pies. Koniecznie zwróć uwagę, żeby zabawka była odpowiednich rozmiarów - za mała stwarza zagrożenie zadławienia, natomiast zbyt dużej Twój pupil nie będzie w stanie chwycić w zęby. Oczywiście podczas treningu przydatne będą również smakołyki dla psa, którymi nagrodzisz czworonoga za postępy w nauce. Pamiętaj również, że nagradzać może również ulubioną suchą karmą dla psa. Jeśli korzystasz z klikera, ten również okaże się pomocny podczas nauki.
Kliker - dźwiękowy sygnalizator dla psa
Krok pierwszy - zainteresuj pupila
Zacznij od zwrócenia uwagi psa na zabawkę. Jeżeli Twój czworonóg lubi bawić się piłkami dla psów lub szarpakami dla psów, to będzie najłatwiejsza część lekcji. W przypadku pupila, który wykazuje mniejsze zainteresowanie zabawkami, możesz spróbować bawić się zabawką lub nawet uciekać z nią przed psem. Kiedy Twój pies jest już bardzo zainteresowany psią zabawką i najchętniej by Ci ją zabrał, możesz przejść do kolejnego etapu ćwiczenia.
Krok drugi - rzuć piłkę
Gdy pupil nie może już oderwać wzroku od zabawki, możesz wyrzucić ją na niewielką odległość. Gdy pies pobiegnie w pogoni za zabawką i chwyci ją w zęby, zawołaj go i pokaż mu, że masz drugą zabawkę w dłoni. Zachęcony zabawką pupil powinien wrócić do Ciebie z pierwszą zabawką w pysku. Wtedy zainteresuj go drugą piłką i tę również wyrzuć na niewielką odległość. W idealnym scenariuszu Twój pies powinien wypuścić pierwszą zabawkę z pyska i pobiec w pogoni za kolejną. Na tym etapie możesz też wprowadzać do ćwiczenia komendy. Gdy rzucasz zabawkę wydaj komendę “Aport”, a gdy pies wraca do Ciebie z piłką, wydaj mu polecenie “Oddaj”.
Krok trzeci - oddaj piłkę
Jeśli Twój pies opanuje już dwa poprzednie etapy, możesz odrobinę zmienić zasady. Gdy pies wróci do Ciebie z zabawką w pysku, wyciągnij powoli dłoń w kierunku zwierzaka i poproś o zwrócenie piłki do Twojej dłoni. Twój pies powinien skojarzyć już hasło “Oddaj” z poprzedniego etapu nauki, więc nie powinno sprawić Wam to dużo trudności. Dopiero, gdy pies odda Ci pierwszą zabawkę, zaoferuj mu drugą.
Zawsze, gdy uczysz psa nowej umiejętności bądź wyrozumiały i cierpliwy. Im starszy jest pies, którego próbujesz nauczyć sztuczki, tym trudniej mogą przychodzić kolejne sukcesy. Uzbrój się w cierpliwość, nagradzaj każdy postęp i nie karć za niepoprawnie wykonane polecenie. Naukę aportowania potraktuj jako zabawę i nową formę spędzania czasu ze swoim psem. Zawsze pamiętaj o nagradzaniu kilkoma kulkami karmy dla szczeniaka lub karmy dla psa seniora w zależności od wieku Twojego pupila.
Czy aport dla psa to dobra forma rozrywki?
Warto zmieniać zabawy z psem
Aport dla wielu psów potrafi być niesamowicie uzależniający, dlatego nigdy nie powinna to być jedyna forma rozrywki i wysiłku fizycznego. Jest wiele zabaw i sztuczek, których możesz nauczyć swojego psa. Jeśli chcesz zachęcić psa do biegania, możesz spróbować zabierać pupila ze sobą na wyprawy rowerowe lub poranne czy wieczorne biegi. Pamiętaj, że dla niektórych psów dłuższy spacer to wystarczająca dawka wysiłku fizycznego, a bawić z pupilem możesz się nawet w domu lub swoim ogrodzie.
Aportowanie w bezpiecznym otoczeniu
Gdy uczysz psa aportować upewnij się, że miejsce, w którym ćwiczycie jest w pełni bezpieczne. Gdy Twój pies rzuci się w pogoni za piłką może nie zwracać uwagi na nierówności terenu, przechodniów lub pojazdy, które mogą poruszać się w pobliżu. Zawsze zanim zaczniesz rzucać psu zabawkę, sprawdź okolicę i wybierz miejsce jak najdalej od ruchliwych ulic.