Atopowe zapalenie skóry
AZS lub atopowe zapalenie skóry u psów to kolejna forma alergii. Atopowe zapalenie skóry wywołują zwykle roztocza kurzu, pyłki roślin oraz pleśń. Choroba najprawdopodobniej ma podłoże genetyczne, może występować tylko sezonowo, ale równie dobrze objawy mogą występować przez cały rok.
Anaplazmoza
Anaplazmoza to choroba u psa przenoszona przez kleszcze. W trakcie jej przebiegu bakterie Anaplasma phagocytophilum atakują i niszczą białe krwinki u czworonoga.
Babeszjoza
Babeszjoza trafiła na listę najgroźniejszych chorób dotykających naszych mniejszych braci. Jednokomórkowe pasożyty atakują czerwone krwinki psa i je wyniszczają. W ten sposób dochodzi do żółtaczki i anemii u czworonoga.
Borelioza
Kolejnym przykładem, dlaczego ochrona pupila przed kleszczami jest niezmiernie istotna, jest borelioza. To przewlekła choroba dotykająca ludzi i zwierzęta, którą wywołują kleszcze będące nosicielami bakterii borrelia burgdorferi.
Choroba Addisona
Choroba Addisona to inaczej niedoczynność kory nadnerczy. To choroba u psa o przewlekłym i raczej podstępnym przebiegu. W najgorszym przypadku może zakończyć się śmiercią czworonoga.
Choroby układu moczowego
Nasi pupile są bardzo podatni na zapalenie dolnych dróg moczowych. Choroby układu moczowego mogą objawiać się częstszym oddawaniem moczu, w tym również w domu. Oddawanie moczu może wiązać się z dyskomfortem i bólem, przez co pies podczas oddawania moczu może popiskiwać. W moczu może również pojawiać się krew, wydzielina może mieć bardzo intensywny zapach, być mętna lub lekko spieniona.