18.05.2021
Czy pies może jeść makaron? Dowiedz się jaki makaron dla psa wybrać!
Czy pies może jeść makaron? Dowiedz się jaki makaron dla psa wybrać!
Żywienie Makaron
Choć dieta psa nigdy nie powinna wyglądać dokładnie tak samo, jak posiłki, które przygotowujesz dla siebie, nie oznacza to, że do diety psa nie możesz wprowadzić składników ze swojego talerza. Jednak nie wszystkie składniki są koniecznym elementem psiej diety. Makaron dla psa to nic więcej, jak dodatek, który ułatwia skomponowanie zbilansowanego i sytego posiłku dla Twojego czworonoga. Zastanawiasz się jaki makaron dla psa wybrać i jak powinien wyglądać posiłek z makaronem? Dowiedz się wszystkiego o makaronie dla psa.
Czy makaron dla psa to konieczny dodatek do diety?
Psy to mięsożercy, których układ pokarmowy jest zbudowany inaczej, niż ludzki. Psi przewód pokarmowy nie jest przystosowany do trawienia węglowodanów, dlatego w diecie Twojego psa nie musi być ich tak dużo, jak w posiłkach, które sam spożywasz. Makaron dla psa to rewelacyjny dodatek do posiłku złożonego z warzyw i mięsa. Makaron, podobnie jak ryż, w diecie psa pełni rolę dodatku. Jedzenie z makaronem jest syte i zaspokaja apetyt czworonoga na dłużej.
Pamiętaj jednak, że makaron to jedynie dodatek, który nie może być alternatywą dla mięsa lub warzyw w diecie Twojego czworonoga. Makaron to składnik bogaty głównie w węglowodany, ciemny makaron może dodatkowo dostarczyć błonnika w posiłku psa. Natomiast nawet jeśli decydujesz się na ciemny makaron, pamiętaj, by nie podawać go w posiłku zbyt dużo. Zawsze jednak najlepszym rozwiązaniem będzie podawanie odpowiednio zbilansowanej suchej karmy dla psa lub uzupełnianie jej dodatkiem mokrej karmy dla psa.
Jednak czy pies może jeść makaron codziennie?
Przy codziennym podawaniu makaronu w posiłkach wzrasta ryzyko wystąpienia nadwagi u Twojego pupila. Zwróć szczególną uwagę na ilość podawanego makaronu u psów mniej aktywnych i starszych oraz w przypadku ras z tendencją do nadwagi.
Jednak nawet u psów aktywnych makaron nie powinien być stałym elementem diety, bo to wysoce kaloryczny dodatek. Najlepiej podawać psu makaron jedynie od czasu do czasu, jako urozmaicenie jego zdrowej i właściwie zbilansowanej diety. Jeśli Twój pies ma wrażliwy żołądek, cierpi na alergie pokarmowe lub występują u niego jakiekolwiek problemy z trawieniem, zrezygnuj z dodawania makaronu do posiłków swojego pupila. Jeśli Twój pies jest uczulony na drób lub jajka nie podawaj mu makaronu jajecznego, który może wywołać zmiany skórne, biegunkę lub wymioty. Aby urozmaicać dietę psa najlepiej podawać naturalne przysmaki dla psów.
Jaki makaron dla psa będzie najlepszy?
Jasny makaron ma dosyć wysoki indeks glikemiczny, a szczególnie kiedy był gotowany zbyt długo. Na taki makaron musisz bardzo uważać, a najlepiej nie podawać go pupilowi wcale. Jeśli decydujesz się na jasny makaron, podaj go zwierzakowi al dente - w takim wydaniu ma niższy indeks glikemiczny. Jeśli szukasz zdrowszego makaronu dla psa postaw na makaron pełnoziarnisty lub razowy.
Ciemny makaron ma zdecydowanie niższy indeks glikemiczny a dodatkowo trawi się dłużej, dzięki czemu zapewnia psu poczucie sytości na dłużej. Makaron pełnoziarnisty nie podnosi poziomu cukru we krwi tak szybko, jak makaron jasny. Dodatkowo, makaron pełnoziarnisty może być źródłem witamin z grupy B oraz żelaza. Makaron razowy zawiera znacznie więcej błonnika, niż makaron pszenny, zatem może dodatkowo wspomóc procesy trawienne i pomagać w zaparciach. Ciemny makaron możesz bez obaw podawać psom z tendencją do tycia, jednak zawsze w ograniczonych ilościach. Gotuj makaron al dente i bez dodatku soli lub innych przypraw. Nie podawaj zwierzakowi surowego makaronu!
Makaron dla psa bez gotowania nie nadaje się do spożycia i może prowadzić do biegunki bądź wymiotów spowodowanych podrażenieniami przewodu pokarmowego. Nigdy nie podawaj psu gotowych potraw z makaronem lub resztek z obiadu. W posiłkach, które przygotowujesz dla siebie mogą znaleźć się warzywa, które są szkodliwe dla psów, jak cebula bądź czosnek oraz przyprawy, które mogą podrażnić psi żołądek. W resztkach Twoich potraw mogą znaleźć się też tłuste sosy i sery, które dla psów są bardzo kalorycznym i tuczącym dodatkiem w ich diecie.
Valp Digest - karma sucha dla szczeniąt wrażliwych
Digest - karma sucha hipoalergiczna dla psów
Czy makaron błyskawiczny dla psów to dobre rozwiązanie?
Na rynku możesz znaleźć specjalny makaron błyskawiczny dla psów. To specjalna mieszanka makaronu instant oraz odpowiednich dla psów warzyw, które znacznie ułatwiają przyrządzenie posiłku dla psa. To jedyny makaron dla psów bez gotowania, który możesz podawać swojemu psu. Taki makaron wystarczy zalać gorącą wodą i dodać do mięsa.
Zwróć jednak uwagę na skład takiego makaronu. Zawarte w nim składniki mogą być niskiej jakości, czasem mogą znaleźć się tam niezdrowe dodatki smakowe, których najlepiej unikać w diecie pupila. Jeżeli chcesz oszczędzić trochę czasu na przygotowaniu posiłków dla psa wybierz typ makaronu, który wymaga jedynie krótkiego gotowania. Cieniutkie nitki są zwykle gotowe po 2-3 minutach gotowania, a w czasie, gdy czekasz na makaron możesz przygotować już pozostałe składniki, tj. zmielić i pokroić mięso, przygotować warzywa. Jeśli do diety psa dodajesz gotowane warzywa makaron możesz dorzucić do warzyw w ostatnich minutach gotowania. W ten sposób dodatkowo minimalizujesz bałagan w kuchni.
Czy makaron dla szczeniaka to dobry pomysł?
Szczeniak nie ma jeszcze w pełni ukształtowanego układu pokarmowego, co oznacza, że szczenięce żołądki są bardzo wrażliwe. Trzeba bardzo uważać na to, co podaje się szczeniakom w posiłkach, żeby nie wywołać u nich problemów trawiennych. Do diety szczeniaka możesz wprowadzić makaron, nie należy jednak przesadzać z jego ilością. Zbyt duża zawartość makaronu w diecie szczeniaka może dostarczyć psu zbyt dużo cukru i prowadzić do rozmaitych problemów zdrowotnych.
Jeżeli samodzielnie komponujesz posiłki dla swojego szczeniaka, makaron będzie świetnym źródłem węglowodanów oraz dodatkiem, który poprawi sytość jedzenia. Pamiętaj jednak, że dieta szczeniaka musi opierać się głównie na mięsie, bo to białko jest najbardziej potrzebnym składnikiem w posiłku czworonogów. Szczenięta cały czas rosną, dlatego ich dieta powinna składać się przede wszystkim z białka. Makaron dla szczeniaka może być wyłącznie uzupełnieniem diety, nie jej fundamentem. Jeżeli Twój szczeniak jest chory lub osłabiony zrezygnuj całkowicie z makaronu na rzecz bardziej wartościowych składników w diecie pupila. Warzywa i owoce, które dostarczą Twojemu psiakowi niezbędnych witamin i minerałów mogą być w tym wypadku lepszym źródłem błonnika i węglowodanów.