Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Lęk separacyjny u psa - czym jest i jak sobie z nim radzić?

Wychowanie Lęk separacyjny

Psy uwielbiają towarzystwo swoich opiekunów. Wiele pupili pragnie spędzać ze swoim człowiekiem każdą minutę dnia. Niestety mało kto z nas może pozwolić sobie na poświęcanie psu tyle czasu. Praca, codzienne obowiązki, zakupy czy wyjazdy okradają nasze czworonogi z czasu, który dla nich przeznaczamy. To niemal idealne warunki, by rozwinął się lęk separacyjny u psa.

Czym właściwie jest lęk separacyjny u psa?

Lęk separacyjny u psa to silny niepokój, jaki odczuwa Twój pupil, gdy wychodzisz z domu. Lęk separacyjny często pojawia się u adoptowanych psiaków (sprawdź, co należy wiedzieć o adopcji psa). Wszelka rozłąka z opiekunem może wiązać się z obawą przed porzuceniem. Dla wielu psów filarem ich poczucia bezpieczeństwa jest człowiek. W momencie, gdy znika z pola widzenia psa, zwierzak może czuć się niepewnie i bardzo stresować.

Skąd bierze się lęk separacyjny u psa?

Powodów pojawienia się u psa lęku separacyjnego może być wiele. Często mówi się, że lęk separacyjny pojawia się na skutek błędów popełnianych przez opiekuna. Jednak lęk separacyjny pies może wykształcić w reakcji na wiele różnych bodźców.

Braki w socjalizacji

Socjalizacja odgrywa ogromną rolę w rozwoju szczeniąt. Od około 5 tygodnia życia psiaki reagują lękiem na nowe bodźce i nieznane sytuacje. W tym okresie socjalizacja pozytywnie wpływa na pewność siebie zwierzaka. Pozytywne relacje z psiakiem, w tym szkolenie metodą pozytywnego wzmocnienia, pomagają mu lepiej radzić sobie ze stresem i wszelkimi sytuacjami, w których czuje się niepewnie.

Genetyczne uwarunkowania

Lęk separacyjny pies może odziedziczyć po swoich rodzicach. W genach zwierzaka zapisane są nie tylko cechy wpływające na wygląd psa, ale i te, które wpływają na psychikę. Szczenięta psów lękliwych mogą odziedziczyć tę cechę. Właśnie dlatego, jeśli tylko masz taką okazję, warto poznać lub wypytać o historię rodziców szczeniaka, którego przygarniasz pod swój dach. To pozwoli Ci lepiej przygotować się na każdą ewentualność.
Zabawki dla psa od Husse:

Supeł - zabawka ze skręconej liny

Wytrzymała zabawka z liny z supłem na końcu, która zniesie intensywną zabawę.
play
Rozrywka
Sprawdź

Kółko - zabawka dla psa z naturalnego kauczuku

Wykonane w 100% z naturalnego kauczuku kółko, doskonałe do rzucania i aportowania.
natural_rubber
100% naturalnego kauczuku
2_sizes
2 rozmiary
Sprawdź

Trauma

Nagłe zmiany czy traumatyczne przeżycia mogą skutkować u psa wykształceniem lęku separacyjnego. Problem może pojawiać się u psów, które straciły swojego opiekuna w wyniku śmierci lub zostały porzucone. Lęk może objawić się także po zmianie miejsca zamieszkania lub w sytuacji, gdy u psa rozwija się choroba. Przeczytaj, jakie są najczęstsze choroby u psów i dowiedz się, jak im zapobiegać. Właśnie z tego względu niezmiernie istotne jest, by niezwłocznie skonsultować się z weterynarzem, jeśli lęk separacyjny pojawia się nagle. Wczesna diagnoza w wielu przypadkach może uratować życie Twojego pupila.

Czy lęk separacyjny u psa mija?

Nie licz na to, że problem lęku separacyjnego u psa sam zniknie. Niestety praca nad zniwelowaniem problemu nie jest łatwa i wymaga ogromnej konsekwencji. Żeby pokonać lęk separacyjny u psa, ćwiczenia trzeba powtarzać do skutku.

Błędy opiekuna

W pewnych przypadkach problem lęku separacyjnego u psa pojawia się niestety na skutek zaburzeń występujących w relacji psa z człowiekiem. Co ciekawe, lęk separacyjny pies może odczuwać, gdy wykazujemy wobec niego nadmierną troskliwość. Często chcemy wynagrodzić psu naszą nieobecność bardzo wylewnym zachowaniem po powrocie do domu. Głaszczemy, tulimy, podajemy psie przysmaki. Poświęcamy zwierzakowi znacznie więcej uwagi, niż zwykle, co może zaowocować strachem w chwili, gdy puszczamy dom. Lęk może pojawić się też u psa, który spotyka się z agresywnym zachowaniem opiekuna.
Stopniowo oswajaj
Im wcześniej zaczniesz oswajać psa z samotnością, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że problem lęku w ogóle wystąpi. Gdy w domu pojawia się mały pies, od chwili, gdy oswoi się już z nowym miejscem ucz go zostawania w domu bez Ciebie. Rób to stopniowo, najpierw wychodząc do innego pokoju na kilka minut. Z czasem wydłużaj nieobecność i zacznij faktycznie wychodzić z domu. Zejdź na szybkie zakupy do osiedlowego sklepu lub wyrzuć śmieci. Taką metodę stosuj zarówno u szczeniąt, gdy dopiero uczysz je zostawania w domu i u psa, u którego już pojawiły się problemy z lękiem separacyjnym.

Nie okazuj emocji

Trudno nie okazywać emocji zwierzakowi, którego kochamy, jednak w pewnych momentach warto je ograniczyć. Powściągliwość emocjonalna przyda się szczególnie przy wychodzeniu z domu bez pupila. Nie żegnaj się ze zwierzakiem wylewnie, nie przytulaj i nie głaszcz go. Podobną zasadę stosuj zaraz po powrocie do domu. Na kilka minut przed wyjściem i parę minut po powrocie do domu po prostu ignoruj psa. To pomoże mu się wyciszyć i spokojniej znieść Twoją nieobecność.

Znajdź psu zajęcie

Nie pozwól psu nudzić się podczas swojej nieobecności. W widocznym miejscu zostaw mu ulubioną zabawkę dla psa lub ukryj w kilku miejscach psie przysmaki. Takie zajęcie pozwoli psu skupić się na czymś innym, a wysiłek, tak fizyczny, jak i psychiczny, może psa zmęczyć i ułatwić mu zaśnięcie. Możesz też zostawić włączony telewizor lub muzykę, jeśli pies jest przyzwyczajony do takich dźwięków.

Rutyna = poczucie bezpieczeństwa

Ogromną częścią poczucia bezpieczeństwa psa jest codzienna rutyna. Powtarzalność czynności w ciągu dnia wprowadza ład i porządek, który na psa działa uspokajająco. Planuj dzień tak, by spacery i posiłki wypadały w tych samych porach.

Other products that will help your dog lose weight:

Digest - karma sucha hipoalergiczna dla psów 2kg

Jagnięcina, łosoś, ryż

85,00 zł

94,00 zł

Valp Digest - karma sucha dla szczeniąt wrażliwych 7kg

Wrażliwy żołądek i jelita

215,00 zł

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.