Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Kości dla psa - jakie kości można dawać psu?

 Żywienie Kości

Gdy zaczynasz zgłębiać temat diety barf dla psa, możesz zdziwić się, że jej nieodłączną częścią są kości. Ich dodatek w diecie opartej o surowe mięso zapewnia psu właściwy poziom wapnia w każdym posiłku. Kości dla psa, poza suplementem wapnia, są też ważnym dodatkiem, który wspomaga mechaniczne czyszczenie zębów. Jakie kości dla psa będą najlepsze? 

Czy pies może jeść kości?

Pytanie, czy pies może jeść kości dręczy właścicieli czworonogów już od lat. Okazuje się, że owszem, pies może jeść kości, ale nie wszystkie. Kości są bowiem rewelacyjnym źródłem wapnia w diecie i wielu właścicieli, którzy karmią psa dietą barf decyduje się na dodawanie do posiłku kości zamiast suplementów wapnia. Kości dla psa mogą być świetnym zajęciem, które zaspokoi potrzebę przeżuwania u niejednego pupila. Dodatkowo kości mogą pomóc dbać o higienę jamy ustnej psa - podczas obgryzania kości pies ma okazję usunąć pozostały po posiłku osad nazębny.

Jakie kości dla psa wybrać?

Kości, które podajemy psu powinny być na tyle duże, żeby pupil nie był w stanie połknąć ich w całości. Dodatkowo, kości dla psa nie mogą pochodzić z gotowanego mięsa - należy je wyłącznie sparzyć wrzątkiem. Kości z gotowania obiadu są trudniejsze do strawienia dla psa oraz bardziej kruche - rodzi się potencjalne ryzyko okaleczenia przełyku lub przebicia jelita psa ostrym fragmentem kości. Kości najlepiej podawać psu razem z mięsem.

Kości wołowe dla psa

Kości wołowe są twarde i ich obgryzanie z pewnością zapewni pupilowi rozrywkę na długi czas. Kość wołowa dla psa doskonale sprawdzi się jako gryzak po posiłku, a dodatkowo nie zawierają żadnych składników, które mogłyby potencjalnie zaszkodzić psu.

Kości cielęce dla psa

Kości cielęce dla psa są dosyć miękkie, nie sprawią zatem trudności psom ras małych oraz seniorom. Takie kości można bezpiecznie podawać w posiłku - będą rewelacyjnym suplementem wapnia.

Pyszne przekąski dla psa:

Bravo - przysmaki bezglutenowe dla psa, miękkie 150 g

Miękkie i smaczne bezglutenowe przysmaki z jagnięciną, zawierają wyłącznie naturalne składniki.
gluten_free
Bezglutenowa
lamb
Jagnięcina
Białko: 30%
Zawartość tłuszczu: 7%
Sprawdź

Kycklingfilé - przekąska z pieczonego kurczaka dla psów

Pieczone i zdrowe przekąski z piersi kurczaka, z dodatkiem glukozaminy i chondroityny.
mobility_plus
Mobilność+
grain_free
Bezzbożowy
Białko: 54.0%
Zawartość tłuszczu: 2.5%
Sprawdź

Kości wieprzowe dla psa

Unikaj podawania psu kości wieprzowych. Chociaż kości wieprzowe dla psa nie są szkodliwe ani nie stwarzają zagrożenia okaleczenia zwierzaka, są dość ciężkostrawne. Jeśli podajesz psu kość wyłącznie jako gryzak i cały czas monitorujesz pupila, możesz zdecydować się na kość wieprzową. W innych wypadkach wybierz kości wołowe lub cielęce.

Kości drobiowe dla psa

W misce psa nigdy nie powinny znaleźć się kości drobiowe, a szczególnie ugotowane. Poddane obróbce termicznej kości z kurczaka dla psa stają się zbyt kruche i nasz pupil może zadławić się fragmentem kości. Kości kurczaka oraz kości z kaczki dla psa nie są najlepszym wyborem, chociaż można psu podać surowe skrzydełka oraz szyje z kurczaka i kaczki - kości w nich nie są kruche ani twarde, zatem nie powinny odłamać się z nich ostre drzazgi, które mogą kaleczyć przełyk i przewód pokarmowy psa.

Łapki, tusze, żeberka

Kurze oraz kacze łapki stanowią doskonałą, suszoną przekąskę dla psa. Można przygotować je samemu w piekarniku lub suszarce do grzybów. Łapki drobiowe zawierają dużo tkanek łącznych i więzadeł, a te dostarczają czworonogom kolagenu i chondroityny. Psom ras dużych i olbrzymich można podawać również nogi wieprzowe.

Kacze, królicze i kurze tusze można podawać psu w całości, najlepiej dodać do nich jeszcze jakieś mięso i podroby. Psom raz średnich do olbrzymich można podawać także żeberka wieprzowe, kozie lub owcze, te jednak trzeba podawać w grupach po 2-3 żebra.

Świetną przekąską z kością będą również ogony - można podawać te wieprzowe, owcze i kozie. Takim smakołykiem mogą rozkoszować się psy niemal każdej wielkości - mniejszym psom wystarczy podać po prostu mniejsze części przysmaku.

Jak podawać psu kości?

Kości możesz podawać psu w całości, jako gryzak po posiłku, dodawać je w całości razem z mięsem do jedzenia (jak w przypadku skrzydełek i szyj drobiowych) lub zmielić je razem z surowym mięsem i dodawać do posiłku psa jako bogate źródło wapnia. Kości nie muszą być wyłącznie częścią diety barf. Jeżeli Twój pies potrzebuje większej zawartości wapnia oraz fosforu w swojej diecie, zmielone kości możesz dodawać również do mokrej karmy. Kości podawane po posiłku jako gryzak nie tylko zapewnią psu trochę rozrywki, ale również wspomogą mechaniczne czyszczenie zębów. Psy mają wrodzoną potrzebę gryzienia, dlatego warto podawać im od czasu do czasu kości, które mogą sobie przeżuwać.

Czy szczenięta mogą jeść kości?

Szczenięta nie mają jeszcze w pełni wykształconego układu pokarmowego, a ich zęby są bardzo wrażliwe i delikatne. Twardy gryzak z kości dla szczeniaka nie zda egzaminu, natomiast nie oznacza to, że szczenięta w ogóle nie mogą jeść kości. Kości dla szczeniaka najlepiej zmielić i dodać do mięsa lub mokrej karmy dla szczeniąt. Taki dodatek zwiększy zawartość wapnia w posiłku i wesprze rozwój silnych i zdrowych kości oraz stawów.

Jak dobrać odpowiednią kość dla psa?

Kość dla psa musi być dostosowana do jego wielkości. Psy ras olbrzymich mają duże i silne szczęki i potrzebują większych kości, których nie będą w stanie połknąć w całości - kości warto podawać jako urozmaicenie diety opartej o karmę dla psów ras dużych i olbrzymich. Z drugiej strony, małe lub starsze psiaki, których szczęki nie są tak silne, lepiej poradzą sobie z mniejszymi i miękkimi kośćmi. Każdy pies inaczej zabierze się za gryzienie kości, dlatego warto zwrócić uwagę na zachowanie psa z gryzakiem, zanim podamy mu kość. Kiedy pierwszy raz podajesz psu kość, koniecznie nadzoruj swojego pupila. Niekiedy psy gryzą kości bardzo łapczywie, a nawet je szarpią. Tutaj koniecznie trzeba przypilnować pupila - pies może odgryźć lub odłamać kawałek kości i się nią zadławić. Psy ras małych o delikatnych szczękach lub czworonogi, które miały problemy z uzębieniem zwykle obgryzają kość wolniej i delikatniej. Dla takiego pupila doskonale sprawdzi się miękka kość cielęca oraz pełna miska jego ulubionej karmy dla małych psów z krokietem dopasowanym do wielkości jego szczęki. 

Uwaga na psy z tendencją do tycia

Jeśli masz w domu psa, który ma nadwagę lub jest otyły musisz uważać na ilość podawanych kości. Zawarty w kościach szpik zawiera dużo tłuszczu i jest wysokokalorycznym dodatkiem do psiej diety. W przypadku psa otyłego lub z nadwagą skonsultuj zmiany w diecie z lekarzem weterynarii - jeżeli w diecie psa nie brakuje wapnia ani fosforu, zamiast kości możesz podawać specjalne gryzaki, które wspomogą mechaniczne czyszczenie zębów oraz zaspokoją potrzebę gryzienia. Podstawą żywienia takiego psa powinna jednak być dobrze zbilansowana i dopasowana do indywidualnych potrzeb sucha karma dla psa.

Gdzie kupować kości?

Kości dla psa możesz kupić u rzeźnika lub w dobrym sklepie mięsnym. Przechowywać możesz je w zamrażalce i rozmrażać pojedynczo przed podaniem psu. Nie pozwalaj psu bawić się kością bez końca - podczas gryzienia kości pies może narobić sporo bałaganu. W gorące dni, kość która za długo będzie leżeć w temperaturze pokojowej może zacząć wydzielać nieprzyjemny zapach, co będzie uciążliwe dla Ciebie, a psa może zniechęcić do gryzienia. 

Inne polecane produkty:

Digest - karma sucha hipoalergiczna dla psów 2kg

Jagnięcina, łosoś, ryż

85,00 zł

Valp Digest - karma sucha dla szczeniąt wrażliwych 7kg

Wrażliwy żołądek i jelita

215,00 zł

Kex L - chrupiące przysmaki dla psa 400 g

Mechaniczne czyszczenie zębów

22,00 zł

17,00 zł

63,00 zł

57,00 zł

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.