08.07.2021
Kości dla psa - jakie kości można dawać psu?
Kości dla psa - jakie kości można dawać psu?
Żywienie Kości
Gdy zaczynasz zgłębiać temat diety barf dla psa, możesz zdziwić się, że jej nieodłączną częścią są kości. Ich dodatek w diecie opartej o surowe mięso zapewnia psu właściwy poziom wapnia w każdym posiłku. Kości dla psa, poza suplementem wapnia, są też ważnym dodatkiem, który wspomaga mechaniczne czyszczenie zębów. Jakie kości dla psa będą najlepsze?
Czy pies może jeść kości?
Jakie kości dla psa wybrać?
Kości wołowe dla psa
Kości wołowe są twarde i ich obgryzanie z pewnością zapewni pupilowi rozrywkę na długi czas. Kość wołowa dla psa doskonale sprawdzi się jako gryzak po posiłku, a dodatkowo nie zawierają żadnych składników, które mogłyby potencjalnie zaszkodzić psu.
Kości cielęce dla psa
Kości cielęce dla psa są dosyć miękkie, nie sprawią zatem trudności psom ras małych oraz seniorom. Takie kości można bezpiecznie podawać w posiłku - będą rewelacyjnym suplementem wapnia.
Bravo - przysmaki bezglutenowe dla psa, miękkie 150 g
Kycklingfilé - przekąska z pieczonego kurczaka dla psów
Kości wieprzowe dla psa
Unikaj podawania psu kości wieprzowych. Chociaż kości wieprzowe dla psa nie są szkodliwe ani nie stwarzają zagrożenia okaleczenia zwierzaka, są dość ciężkostrawne. Jeśli podajesz psu kość wyłącznie jako gryzak i cały czas monitorujesz pupila, możesz zdecydować się na kość wieprzową. W innych wypadkach wybierz kości wołowe lub cielęce.
Kości drobiowe dla psa
W misce psa nigdy nie powinny znaleźć się kości drobiowe, a szczególnie ugotowane. Poddane obróbce termicznej kości z kurczaka dla psa stają się zbyt kruche i nasz pupil może zadławić się fragmentem kości. Kości kurczaka oraz kości z kaczki dla psa nie są najlepszym wyborem, chociaż można psu podać surowe skrzydełka oraz szyje z kurczaka i kaczki - kości w nich nie są kruche ani twarde, zatem nie powinny odłamać się z nich ostre drzazgi, które mogą kaleczyć przełyk i przewód pokarmowy psa.
Łapki, tusze, żeberka
Kurze oraz kacze łapki stanowią doskonałą, suszoną przekąskę dla psa. Można przygotować je samemu w piekarniku lub suszarce do grzybów. Łapki drobiowe zawierają dużo tkanek łącznych i więzadeł, a te dostarczają czworonogom kolagenu i chondroityny. Psom ras dużych i olbrzymich można podawać również nogi wieprzowe.
Kacze, królicze i kurze tusze można podawać psu w całości, najlepiej dodać do nich jeszcze jakieś mięso i podroby. Psom raz średnich do olbrzymich można podawać także żeberka wieprzowe, kozie lub owcze, te jednak trzeba podawać w grupach po 2-3 żebra.
Świetną przekąską z kością będą również ogony - można podawać te wieprzowe, owcze i kozie. Takim smakołykiem mogą rozkoszować się psy niemal każdej wielkości - mniejszym psom wystarczy podać po prostu mniejsze części przysmaku.
Jak podawać psu kości?
Kości możesz podawać psu w całości, jako gryzak po posiłku, dodawać je w całości razem z mięsem do jedzenia (jak w przypadku skrzydełek i szyj drobiowych) lub zmielić je razem z surowym mięsem i dodawać do posiłku psa jako bogate źródło wapnia. Kości nie muszą być wyłącznie częścią diety barf. Jeżeli Twój pies potrzebuje większej zawartości wapnia oraz fosforu w swojej diecie, zmielone kości możesz dodawać również do mokrej karmy. Kości podawane po posiłku jako gryzak nie tylko zapewnią psu trochę rozrywki, ale również wspomogą mechaniczne czyszczenie zębów. Psy mają wrodzoną potrzebę gryzienia, dlatego warto podawać im od czasu do czasu kości, które mogą sobie przeżuwać.
Czy szczenięta mogą jeść kości?
Szczenięta nie mają jeszcze w pełni wykształconego układu pokarmowego, a ich zęby są bardzo wrażliwe i delikatne. Twardy gryzak z kości dla szczeniaka nie zda egzaminu, natomiast nie oznacza to, że szczenięta w ogóle nie mogą jeść kości. Kości dla szczeniaka najlepiej zmielić i dodać do mięsa lub mokrej karmy dla szczeniąt. Taki dodatek zwiększy zawartość wapnia w posiłku i wesprze rozwój silnych i zdrowych kości oraz stawów.
Jak dobrać odpowiednią kość dla psa?
Kość dla psa musi być dostosowana do jego wielkości. Psy ras olbrzymich mają duże i silne szczęki i potrzebują większych kości, których nie będą w stanie połknąć w całości - kości warto podawać jako urozmaicenie diety opartej o karmę dla psów ras dużych i olbrzymich. Z drugiej strony, małe lub starsze psiaki, których szczęki nie są tak silne, lepiej poradzą sobie z mniejszymi i miękkimi kośćmi. Każdy pies inaczej zabierze się za gryzienie kości, dlatego warto zwrócić uwagę na zachowanie psa z gryzakiem, zanim podamy mu kość. Kiedy pierwszy raz podajesz psu kość, koniecznie nadzoruj swojego pupila. Niekiedy psy gryzą kości bardzo łapczywie, a nawet je szarpią. Tutaj koniecznie trzeba przypilnować pupila - pies może odgryźć lub odłamać kawałek kości i się nią zadławić. Psy ras małych o delikatnych szczękach lub czworonogi, które miały problemy z uzębieniem zwykle obgryzają kość wolniej i delikatniej. Dla takiego pupila doskonale sprawdzi się miękka kość cielęca oraz pełna miska jego ulubionej karmy dla małych psów z krokietem dopasowanym do wielkości jego szczęki.
Uwaga na psy z tendencją do tycia
Jeśli masz w domu psa, który ma nadwagę lub jest otyły musisz uważać na ilość podawanych kości. Zawarty w kościach szpik zawiera dużo tłuszczu i jest wysokokalorycznym dodatkiem do psiej diety. W przypadku psa otyłego lub z nadwagą skonsultuj zmiany w diecie z lekarzem weterynarii - jeżeli w diecie psa nie brakuje wapnia ani fosforu, zamiast kości możesz podawać specjalne gryzaki, które wspomogą mechaniczne czyszczenie zębów oraz zaspokoją potrzebę gryzienia. Podstawą żywienia takiego psa powinna jednak być dobrze zbilansowana i dopasowana do indywidualnych potrzeb sucha karma dla psa.
Gdzie kupować kości?
Kości dla psa możesz kupić u rzeźnika lub w dobrym sklepie mięsnym. Przechowywać możesz je w zamrażalce i rozmrażać pojedynczo przed podaniem psu. Nie pozwalaj psu bawić się kością bez końca - podczas gryzienia kości pies może narobić sporo bałaganu. W gorące dni, kość która za długo będzie leżeć w temperaturze pokojowej może zacząć wydzielać nieprzyjemny zapach, co będzie uciążliwe dla Ciebie, a psa może zniechęcić do gryzienia.