Kiedy pies jest dorosły? Kiedy najlepiej zmienić karmę?
Żywienie Karma
Moment, w którym Twój pies wkracza w dorosłość to istotna chwila w życiu pupila. Szczeniak przestaje rosnąć i rozwijać się w tak dynamicznym tempie, jak dotychczas, można również zauważyć, że zachodzą zmiany w jego zachowaniu. To także czas, kiedy konieczna jest zmiana diety czworonoga. Kiedy pies przestaje być szczeniakiem, zmienia się jego zapotrzebowanie energetyczne. Zastanawiasz się, do kiedy pies jest szczeniakiem? Co zmienia się, kiedy pies jest dorosły? Od kiedy karma dla dorosłego psa powinna zastąpić tą dla szczeniaka? Dowiedz się, co musisz zmienić, kiedy Twój junior zmienia się w dorosłego psa.
Kiedy pies jest dorosły?
Pora zmienić karmę
Kiedy pies jest dorosły, potrzebuje diety odpowiednio dobranej do swoich potrzeb. Czworonóg ma już za sobą fazę dynamicznego wzrostu i rozwoju, dlatego jego karma musi być dostosowana do odpowiednio wolniejszego wzrostu oraz ewentualnych zmian behawioralnych. Kiedy pies wchodzi w dorosłość zwykle staje się mniej energiczny, niż szczeniak, a tym samym będzie spalał dziennie mniej kalorii, niż wcześniej. Zdrowa i dobrze zbilansowana sucha karma dla psa ułatwi Ci dbanie o prawidłową masę ciała Twojego czworonożnego przyjaciela.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze karmy dla dorosłego psa?
Wybór dobrej karmy u dorosłego psa jest o tyle ważny, że właściwa dieta każdego dnia dba o dobre samopoczucie pupila oraz zapewnia mu zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie na długie lata jego życia. Dobór odpowiedniej diety jest szczególnie istotny w przypadku karmienia psów po zabiegu kastracji i sterylizacji. Wtedy warto zwrócić uwagę zarówno na skład diety pupila, jak również na to, jak karmimy psa. Złe nawyki żywieniowe u psów po zabiegu sterylizacji lub kastracji prowadzą często do nadwagi bądź otyłości. Dla psich niejadków suchą karmę dla psa warto urozmaicać dodatkiem mokrej karmy dla psa - na przykład w formie pasztetu dla psa.
Ocean Care - karma sucha dla psów z alergiami pokarmowymi
Optimal - karma sucha dla psów dorosłych aktywnych
Jak wybrać właściwą karmę?
Przy wyborze karmy dla swojego pupila kieruj się przede wszystkim wielkością oraz poziomem aktywności swojego psa. Karma dla psów ras małych jest zdecydowanie innym pokarmem, niż karma dla ras średnich lub karma dla psów ras olbrzymich. Poziom aktywności fizycznej każdego psa może być inny, nawet jeśli mówimy o przedstawicielach tej samej rasy. Każdy pies ma swoje indywidualne zapotrzebowania oraz preferencje i je również należy wziąć pod uwagę, kiedy wybierasz karmę dla swojego pupila. Pamiętaj też o szczególnych potrzebach żywieniowych Twojego psa i wybierz karmę, która dostarczy pupilowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych oraz nie wywoła u niego problemów trawiennych - szczególnie dla zwierząt z alergiami, którym najlepiej podawać karmy hipoalergiczne dla psów.
Jak zmienić dietę psa?
Kiedy pies przestaje być szczeniakiem jego dietę należy zmienić z karmy dla szczeniąt na formułę dla psów dorosłych. Jednak nigdy zmiany żywienia psa nie należy przeprowadzać nagle. Jeśli z dnia na dzień zmienisz karmę swojego psa, układ pokarmowy zwierzaka nie będzie miał czasu na przyzwyczajenie się do nowego składu pokarmu, co może wywołać rozmaite problemy trawienne oraz spory dyskomfort.
Stopniowe przyzwyczajanie psa do nowej karmy
Karmę psa należy zmieniać stopniowo, stosując tzw. okres przejściowy. Okres przejściowy trwa zwykle siedem dni i jest to czas, kiedy stopniowo przyzwyczajasz układ trawienny pupila do nowej diety. W pierwszych dwóch dniach w każdym posiłku podaj swojemu psu mieszankę składającą się z 75% dotychczasowej karmy z dodatkiem 25% nowej karmy. Przez kolejne dwa dni w posiłkach podawaj po 50% starej i nowej karmy. Piątego i szóstego dnia okresu przejściowego podaj swojemu psu mieszankę złożoną z 25% starej karmy i 75% nowej karmy. Po zastosowaniu takiego okresu przejściowego, siódmego dnia możesz już spokojnie podawać posiłki, które w całości składają się z nowej karmy.