W jaki sposób i jak często należy kąpać psa?
Pielęgnacja Kąpiel
Chyba każdy opiekun psa zastanawiał się kiedyś, jak często kąpać zwierzaka. Codzienna kąpiel lub prysznic to dla nas naturalna rzecz, ale czy nasz czworonóg potrzebuje tak częstych zabiegów pielęgnacyjnych? Zastanawiasz się, jak często można kąpać psa i jak zrobić to poprawnie? Kąpanie psa nie musi być strasznym ani przykrym obowiązkiem.
Jak często kąpać psa?
Kiedy najlepiej kąpać psa?
Sprawę częstotliwości kąpieli mamy już za sobą, przejdźmy zatem do kwestii najlepszych okazji do umycia psa. Nawet jeśli kąpiemy psa zgodnie z ustalonym planem, nie oznacza to, że nie będzie konieczne jakieś dodatkowe mycie czworonoga.
Pies się wybrudził
Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, że psa należy wykąpać, gdy pupil się wybrudzi. Jeżeli pies wytarzał się w błocie czy ziemi podczas spaceru, nabroił w domu i coś na siebie wylał lub rozsypał albo nieprzyjemnie pachnie, to idealna okazja, żeby go umyć.
Pupil pływał w jeziorze albo morzu
Kąpiel w jeziorze i morzu to kolejna okazja do umycia czworonoga. Muł i glony z jeziora mogą przyklejać się do psiej sierści i z czasem wydzielać bardzo nieprzyjemny zapach, a sól zawarta w morskiej wodzie może przesuszyć skórę i sierść naszego czworonoga. Po pływaniu z psem w jeziorze lub morzu koniecznie trzeba go porządnie wypłukać, ale gdy mamy już pupila w wannie, można delikatnie odświeżyć jego sierść niewielką ilością psiego szamponu.
Sierść zmatowiała i się kołtuni
Jeżeli podczas czesania długowłosego psa zauważysz, że sierść wygląda na matową i coraz bardziej się plącze, to sygnał, żeby wykąpać psa i po kąpieli nałożyć na sierść spray ułatwiający rozczesywanie. Często za kołtunienie się sierści odpowiada nawarstwiony we włosach brud, więc jeśli sam płyn ułatwiający rozczesywanie nie pomaga, zaproś czworonoga do wanny i go wykąp.