Jaki olej dla psa wybrać?
Żywienie Olej
Białko, węglowodany i tłuszcze to kluczowe składniki, których organizm psa potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Te ostatnie to nie tylko dobre źródło energii, ale i niezbędny element przyswajania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Tłuszcze pomagają utrzymać prawidłową gospodarkę hormonalną i poprawiają kondycję skóry oraz sierści. Ale czy każdy olej dla psa jest wskazany?
Co daje olej w diecie psa?
Dodaj olej do posiłku psa seniora
Nie dla każdego psa
Czy każdy olej dla psa będzie dobrym wyborem?
Laxolja - olej z łososia poprawiający skórę i sierść
Spray ułatwiający rozczesywanie sierści psa i kota
Olej z łososia dla psa
Olej lniany dla psa
Najlepszy olej dla psa to taki, który jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe. Psy nie są w stanie same wytworzyć ich w organizmie, a potrzebują ich do zdrowego funkcjonowania. Olej lniany zawiera niemal 50% kwasu alfa-linolenowego, który ma korzystny wpływ na układ krwionośny, reguluje ciśnienie krwi, ma też właściwości antyoksydacyjne i pomaga łagodzić stany zapalne. W oleju lnianym znajduje się też witamina E oraz roślinne sterole, jednak jak z każdym olejem, nie należy przesadzać z jego ilością. Olej to nie tylko kaloryczny dodatek do psiej diety, ale jego zbyt duża zawartość może prowadzić do różnych problemów trawiennych.
Olej rzepakowy dla psa
Kwas alfa-linolenowy znajduje się także w nierafinowanym oleju rzepakowym, choć zawiera go już mniej, niż olej lniany. W oleju rzepakowym znajdują się jednak takie prozdrowotne związki, jak obniżające cholesterol sterole roślinne, czy polifenole które mają działanie przeciwnowotworowe. Dodatkowo w oleju rzepakowym znajdują się witaminy A, E oraz K.
Oliwa z oliwek
Olej słonecznikowy dla psa
Olej z nasion słonecznika nie nadaje się do częstego stosowania w psiej diecie. Nie zawiera kwasów omega-3, które są najbardziej wartościowe dla naszych czworonogów. Można w niewielkich ilościach stosować go w diecie lub zewnętrznie jako olej na sierść dla psa, by poprawić kondycję skóry i pokrywy włosowej.
Jak podawać olej dla psa?
Olej to wyjątkowo kaloryczny dodatek do psiej diety, który należy podawać z umiarem. Proponowane dawki oleju z łososiem znajdziesz na etykiecie. Żeby jednak rozwiać wszelkie wątpliwości w zakresie podawania psu oleju, skonsultuj się z weterynarzem. Lekarz na podstawie stanu zdrowia oraz masy ciała Twojego zwierzaka podpowie, jaka porcja oleju będzie optymalna. Chcesz wiedzieć, w jakiej formie podawać taki dodatek? Najłatwiej dodać olej do karmy dla psa - możesz rozmieszać go z mokrą karmą dla psa lub polać nim karmę suchą. Jeśli Twój pupil zajada się dietą barf dla psa, olej sprawdzi się świetnie w posiłkach z surowego mięsa i warzyw.