Czy to duży problem, gdy pies ciągnie na smyczy?
Pracujesz nad chodzeniem na smyczy ze szczeniakiem i masz wrażenie, że to żaden problem, że psiak trochę się wyrywa, gdy coś go zainteresuje? Opiekunowie psów często zapominają, że ich drobniutki i uroczy szczeniak, z czasem wyrośnie na dorosłego i silnego czworonoga. Najwyraźniej ten problem widać na przykładzie psów ras dużych i olbrzymich.
Dog niemiecki czy owczarek kaukaski od najmłodszych lat uczony, że może ciągnąć smycz, nie będzie miał oporów przed szarpaniem na smyczy w dorosłym życiu. Psy tak dużych gabarytów, które ciągną w trakcie spaceru to właściwie same problemy. Z takiej przechadzki wrócisz z obolałym ramieniem albo i plecami, a w najgorszym wypadku z siniakami, jak zwierzak szarpnie za mocno i stracisz równowagę.
Jak opanować chodzenie na luźnej smyczy?
Nauka chodzenia na luźnej smyczy nie może polegać na karceniu psa za niepożądane zachowanie. Jeśli podczas spaceru Twój czworonóg wyrywa się do przodu, nie podnoś na niego głosu, ani sam nie szarp go za smycz do tyłu. Cierpliwie czekaj, aż zwierzak przestranie się wyrywać i wróci do Ciebie, żeby dalej kontynuować spacer. Wtedy pochwal pupila, możesz nawet dać mu
psi przysmak w nagrodę. Co jednak w sytuacji, kiedy pies ciągnie smycz i nie chce do Ciebie wrócić? Jak nauczyć psa chodzenia na luźnej smyczy, jeśli pupil cały czas prze do przodu? Odwróć uwagę swojego zwierzaka przysmakiem albo
zabawką dla psa. Jeśli pies jest wyraźnie zainteresowany jakimś miejscem lub przedmiotem w oddali, zmień kierunek spaceru. Nie poddawaj się i nie zniechęcaj, gdy pies nie od razu rozumie, co powinien zrobić. Bądź konsekwentny i zatrzymuj się zawsze, gdy pies napnie smycz.
Czego nie robić, jeśli pies ciągnie smycz na spacerze?
Spacer z psem ciągnącym smycz, to żadna przyjemność a tym bardziej, jeśli za smycz ciągnie duży lub olbrzymi pies. Jak nauczyć psa nie ciągnąć na smyczy, kiedy wszystkie metody zawodzą? Zdesperowani opiekunowie sięgają czasem po rozmaite pomoce w oduczaniu swojego zwierzaka złych zachowań podczas spacerów. Niekiedy są to zaciskowe szelki, kolczatki bądź dławiki. Żeby korzystać z takich narzędzi, konieczna jest jednak specjalistyczna wiedza, bez której można wyrządzić psu krzywdę. Nieumiejętne stosowanie kolczatek i dławików może skończyć się uszkodzeniami krtani, tchawicy a nawet kręgosłupa na odcinku szyjnym. Przy długotrwałym stosowaniu kolczatki pies przyzwyczaja się i przestaje zwracać na nią uwagę i problem ciągnięcia na smyczy powraca. W takim razie, jak nauczyć psa chodzić na luźnej smyczy?