Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Jak nauczyć psa chodzić na luźnej smyczy? Co zrobić, kiedy pies ciągnie smycz?

Nauka Wychowanie

Nauka chodzenia na smyczy to fundamentalna umiejętność, którą każdy pies musi opanować w pierwszym roku życia. W nauczaniu chodzenia na smyczy opiekunowie potrafią nieświadomie popełniać szereg błędów, przez co pies na smyczy ciągnie i szarpie się do przodu. Takiemu zachowaniu można zapobiec, o ile tylko wiemy, jak nauczyć psa chodzić na smyczy. 

Jak nauczyć psa chodzenia na smyczy?

Do chodzenia na smyczy przyzwyczajamy psa tak wcześnie, jak to tylko możliwe. Już w pierwszych dniach szczeniaka w domu możemy zakładać mu obrożę lub szelki, żeby przyzwyczaił się do ich noszenia. Z czasem, gdy pies czuje się już w obroży czy szelkach w pełni komfortowo, możemy podpiąć do nich smycz i pospacerować z psem po domu. Na pierwszych etapach nauki, świat zewnętrzny może być dla szczeniaka zbyt rozpraszający, dlatego pierwsze lekcje chodzenia na smyczy bezpieczniej przeprowadzać na znanym terytorium.

Podekscytowany pies na smyczy

Nauka chodzenia na luźnej smyczy zaczyna się jeszcze przed wyjściem na zewnątrz. W pierwszych momentach spaceru ekscytacja psa jest najsilniejsza i to już wtedy wyznaczasz ton całej przechadzki. Jeśli jeszcze przed wyjściem z domu czy klatki pies szarpie, ciągnie i to on prowadzi, uczysz go, że takie zachowanie jest w porządku i może tak postępować w trakcie całego spaceru. Zanim w ogóle wyjdziecie na świeże powietrze, zapanuj nad ekscytacją swojego czworonoga. Za każdym razem, gdy pies zacznie się wyrywać do drzwi i ciągnąć smycz, zatrzymaj się i poczekaj. Zwierzak szybko zauważy, że nie kontynuujesz z nim spaceru i do Ciebie wróci. Pochwal go i zacznij znowu iść w stronę drzwi. Jeśli tylko pies znowu zaczyna rwać w stronę wyjścia, zrób pauzę i daj mu chwilę na wyciszenie.

Smycz to nie kara!

Pies na smyczy nie może czuć się, jak w więzieniu. Spacery na smyczy, choć mogą być dla psa nudne, są niezbędnym elementem codziennej rutyny. Spacer z psem na smyczy jest o wiele spokojniejszy, dla czworonoga wręcz monotonny. Zakręty wykonujemy płynnie, poruszamy się stałym tempem i zwykle w linii prostej. Biegając luzem pies może biegać w każdym kierunku, robić gwałtowne zwroty i wyhamowania i wąchać oraz kopać wszędzie, gdzie najdzie go na to ochota. Nie zawsze jednak będziesz w stanie spacerować z psem bez smyczy, dlatego przyzwyczajaj pupila do powrotu na komendę i spokojnego spaceru u Twojego boku.

Pierwszy spacer z psem na smyczy

Na początkowe przechadzki na świeżym powietrzu wybieraj mniej ruchliwe miejsca. Bez dodatkowych bodźców w postaci mijających Was przechodniów, innych czworonogów czy ruchu ulicznego, psu o wiele łatwiej będzie skupić się na wydawanych przez Ciebie poleceniach. Oczywiście, jeśli Twój zwierzak się zatrzymuje, bo chce coś zbadać albo obwąchać, pozwól mu na to, to ważny element spaceru. Nie zapomnij też o kilku przysmakach treningowych w kieszeni, którymi możesz nagradzać swojego zwierzaka za dobre zachowanie. Zacznij spacer z psem, a gdy tylko pupil spróbuje się wyrywać do przodu i szarpnie smycz, zatrzymaj się i poczekaj, aż ją poluzuje. Tylko wtedy kontynuuj spacer i jeśli pies znowu pociągnie smycz, od razu się zatrzymaj. W ten sposób Twój pies powinien szybko zrozumieć, że jedynym sposobem na ruszenie do przodu jest poluzowanie smyczy i nie napinanie jej podczas spaceru.

Czemu w ogóle pies ciągnie smycz?

Psy, gdzie tylko mogą, chcą ułatwić sobie osiągnięcie zamierzonego celu. Jeśli od swojego opiekuna dostały sygnał, że poprzez ciągnięcie smyczy na spacerze, szybciej dotrą do parku albo ulubionego drzewa za drugim zakrętem w lewo, będą się tak zachowywać, o ile nie zaczniemy aktywnie pracować nad eliminacją takiego zachowania. Psy zwykle poruszają się też trochę szybciej, niż ludzie, przez co niełatwo im dostosować się do naszego tempa spaceru. Nasz pupil musi jednak zrozumieć, że to właśnie na naszych zasadach najszybciej dotrze do celu. Czasem pies ciągnie smycz na spacerze, bo jest silnie pobudzony przez bodźce ze świata zewnętrznego. Z takim pupilem warto pracować nad wyciszeniem w domu. Trzecim i ostatnim powodem, przez który pies ciągnie na smyczy jest nic innego, jak stosowanie nieodpowiedniego typu smyczy. Smycze w typie flexi uczą wręcz psa, że w celu wydłużenia swojego zasięgu podczas spaceru, zwierzak musi ciągnąć za smycz, która rozwinie się dopiero, po naprężeniu linki.
Przysmaki treningowe dla psa:

Idol - hipoalergiczne przysmaki z jagnięciną dla psa

Bezzbożowe przysmaki w kształcie gwiazdek - monoproteinowa formuła dla psów o wrażliwym układzie trawiennym. Bez sztucznych aromatów i barwników.
grain_free
Bezzbożowy
hypo_allergenic
Hipoalergiczna
Białko: 15.0%
Zawartość tłuszczu: 2.5%
Sprawdź

Bravo L - przysmaki bezglutenowe dla psa miękkie

Miękkie i smaczne bezglutenowe przysmaki z jagnięciną, zawierają wyłącznie naturalne składniki.
gluten_free
Bezglutenowa
lamb
Jagnięcina
Białko: 30%
Zawartość tłuszczu: 7%
Sprawdź

Czy to duży problem, gdy pies ciągnie na smyczy? 

Pracujesz nad chodzeniem na smyczy ze szczeniakiem i masz wrażenie, że to żaden problem, że psiak trochę się wyrywa, gdy coś go zainteresuje? Opiekunowie psów często zapominają, że ich drobniutki i uroczy szczeniak, z czasem wyrośnie na dorosłego i silnego czworonoga. Najwyraźniej ten problem widać na przykładzie psów ras dużych i olbrzymich. Dog niemiecki czy owczarek kaukaski od najmłodszych lat uczony, że może ciągnąć smycz, nie będzie miał oporów przed szarpaniem na smyczy w dorosłym życiu. Psy tak dużych gabarytów, które ciągną w trakcie spaceru to właściwie same problemy. Z takiej przechadzki wrócisz z obolałym ramieniem albo i plecami, a w najgorszym wypadku z siniakami, jak zwierzak szarpnie za mocno i stracisz równowagę.

Jak opanować chodzenie na luźnej smyczy? 

Nauka chodzenia na luźnej smyczy nie może polegać na karceniu psa za niepożądane zachowanie. Jeśli podczas spaceru Twój czworonóg wyrywa się do przodu, nie podnoś na niego głosu, ani sam nie szarp go za smycz do tyłu. Cierpliwie czekaj, aż zwierzak przestranie się wyrywać i wróci do Ciebie, żeby dalej kontynuować spacer. Wtedy pochwal pupila, możesz nawet dać mu psi przysmak w nagrodę. Co jednak w sytuacji, kiedy pies ciągnie smycz i nie chce do Ciebie wrócić? Jak nauczyć psa chodzenia na luźnej smyczy, jeśli pupil cały czas prze do przodu? Odwróć uwagę swojego zwierzaka przysmakiem albo zabawką dla psa. Jeśli pies jest wyraźnie zainteresowany jakimś miejscem lub przedmiotem w oddali, zmień kierunek spaceru. Nie poddawaj się i nie zniechęcaj, gdy pies nie od razu rozumie, co powinien zrobić. Bądź konsekwentny i zatrzymuj się zawsze, gdy pies napnie smycz.

Czego nie robić, jeśli pies ciągnie smycz na spacerze?

Spacer z psem ciągnącym smycz, to żadna przyjemność a tym bardziej, jeśli za smycz ciągnie duży lub olbrzymi pies. Jak nauczyć psa nie ciągnąć na smyczy, kiedy wszystkie metody zawodzą? Zdesperowani opiekunowie sięgają czasem po rozmaite pomoce w oduczaniu swojego zwierzaka złych zachowań podczas spacerów. Niekiedy są to zaciskowe szelki, kolczatki bądź dławiki. Żeby korzystać z takich narzędzi, konieczna jest jednak specjalistyczna wiedza, bez której można wyrządzić psu krzywdę. Nieumiejętne stosowanie kolczatek i dławików może skończyć się uszkodzeniami krtani, tchawicy a nawet kręgosłupa na odcinku szyjnym. Przy długotrwałym stosowaniu kolczatki pies przyzwyczaja się i przestaje zwracać na nią uwagę i problem ciągnięcia na smyczy powraca. W takim razie, jak nauczyć psa chodzić na luźnej smyczy?

Spróbuj z przynętą

Być może Twojemu czworonogowi brakuje trochę motywacji w trakcie ćwiczeń. Nauka chodzenia na luźnej smyczy wcale nie musi odbywać się na zewnątrz, możesz ćwiczyć z psem również w domu. Niezależnie od tego, gdzie jesteś, do ćwiczenia potrzebna będzie Ci miska dla psa i garstka apetycznych smakołyków. Nasyp przysmaki dla psa do miski i ustaw ją w odległości kilku kroków. Załóż pupilowi smycz i zacznij z nim zbliżać się do miski dla psa, cały czas kontrolując jej naprężenie. Jeżeli tylko pies zacznie przyspieszać i ciągnąć smycz, zatrzymaj się i wróć do punktu wyjścia. Dopiero, gdy pies całą drogę dzielącą go od miski pokona na luźnej smyczy, możesz pozwolić mu zjeść psie przysmaki z miski. Jeśli wiesz, że zamiast do przysmaków, pies chętniej wyrwie się do ulubionej zabawki albo swojego opiekuna, zamień przynętę i spróbuj wykonać ćwiczenie z nią.

Jak nauczyć psa nie ciągnąć na smyczy?

Gdy pies ciągnie smycz na spacerze, a oduczenie go złych praktyk nie idzie wcale łatwo, możesz spróbować zamienić jego dotychczasowe szelki lub obrożę na szelki typu easy walk. Tego rodzaju szelki skonstruowane są właśnie z myślą o psach ciągnących na smyczy. Zbudowane są w taki sposób, by zapięcie psiej smyczy znajdowało się z przodu, na piersi psa. W ten sposób, za każdym razem, gdy pies pociągnie smycz, pod wpływem jej naprężenia będzie zmuszony do odwrócenia się w stronę swojego opiekuna. Szelki dla psa równo rozkładają siłę nacisku na ciele psa, dlatego nie musisz martwić się, że pies będzie czuł wtedy dyskomfort.
Pies, który nie ciągnie na smyczy to marzenie niejednego opiekuna czworonoga, którego pupil nie potrafi zapanować nad emocjami w trakcie spaceru. Nie zapominaj jednak, że nauka chodzenia na luźnej smyczy nie może zajmować Wam całego spaceru. Wyjście na zewnątrz dla psa to czas, kiedy pupil musi załatwić swoje potrzeby fizjologiczne, spędzić trochę czasu na węszeniu i zwiedzaniu nieznanych mu miejsc. Jeśli będziesz strofować psa zamiast pozwolić mu na chwilę swobody, nauka może zająć dłużej, niż powinna.

Zabawki i akcesoria dla psa:

99,00 zł

17,00 zł

Kliker - dźwiękowy sygnalizator dla psa

Potwierdzaj dobre zachowanie

17,00 zł

26,00 zł

24,00 zł

Składana miska podróżna dla psa lub kota L

Idealna do podróży czy na spacer

24,00 zł

24,00 zł

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.