Jak karmić psa? Porady dotyczące żywienia psa
Żywienie Rekomendacje
Nie każdy świeżo upieczony właściciel czworonoga, wie jak żywić psa, by zapewnić mu najzdrowszą i najbardziej odpowiednią jego naturze dietę. W żywieniu psa można popełnić wiele błędów, które mogą odbić się na zdrowiu pupila, skutkować nadwagą lub nawet otyłością. Chcesz wiedzieć, jak karmić psa, by dostarczyć mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych oraz każdego dnia dbać o jego zdrowie i dobre samopoczucie?
Jak karmić psa - podstawowe zasady
Jak żywić psa - najważniejsze składniki
Jak karmić małego psa?
Do 12. miesiąca życia szczenięta należy karmić dietą opracowaną z myślą o psach w fazie wzrostu. Szczenięta rosną i rozwijają się bardzo szybko, dlatego ich dieta musi zawierać odpowiednią porcję witamin i minerałów, które zadbają o zdrowy rozwój Twojego pupila. Zdrowa i zbilansowana dieta dla szczeniąt to inwestycja w ich zdrowie na późniejszych etapach ich życia. A zatem jak żywić psa w pierwszym roku jego życia? Zwróć szczególną uwagę na skład karmy, jaką podajesz swojemu szczeniakowi. Jeżeli sam przygotowujesz posiłki dla szczeniaka, skonsultuj się z lekarzem weterynarii, który pomoże Ci dobrać odpowiednie suplementy, dzięki którym posiłek będzie kompletny i nie będzie wymagał podawania dodatkowych źródeł witamin czy minerałów.
Valp Farm - bezzbożowa karma dla szczeniąt 12kg
Digest - karma sucha hipoalergiczna dla psów 12.5 kg
Jak karmić dorosłego psa?
Jak karmić starego psa?
Najwięcej zmian w diecie psa zachodzi, kiedy pupil wchodzi w wiek geriatryczny. Starszy pies staje się mniej aktywny i nie potrzebuje wysokiej zawartości energii w swojej diecie. U psów w podeszłym wieku mogą pojawiać się problemy ze stawami, dlatego warto ich dietę wzbogacić o glukozaminę i chondroitynę, która wesprze pracę stawów. Karma dla starszego psa powinna być lekkostrawna. Jeśli u Twojego seniora pojawiają się problemy z uzębieniem lub dziąsłami możesz do suchej karmy dodać trochę wody lub mokrej karmy, żeby konsystencja posiłku była bardziej miękka. Z wiekiem węch psa może się pogarszać, przez co pupil będzie mniej chętnie podchodził do miski. Delikatnie podgrzewając mokrą karmę lub gotowany posiłek możesz wzmocnić jego aromat, co powinno zachęcić psiego seniora do jedzenia. Zdrowa i odpowiednio zbilansowana dieta seniora może opóźnić proces starzenia i zadbać o doskonałe samopoczucie psa w podeszłym wieku.
Jak karmić psa - gotowa karma czy posiłki gotowane w domu?
Nie ma jednego, sprawdzonego przepisu żywienia psa. Zarówno karma sucha, karma mokra oraz posiłki gotowane w domu mogą być doskonałym pożywieniem dla czworonoga, o ile tylko powstają z wysokiej jakości, świeżych składników oraz są odpowiednio zbilansowane. Psi posiłek musi dostarczyć pupilowi odpowiednią dawkę energii, a także zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Gdy karmisz pupila dobrej jakości suchą bądź mokrą karmą, są to zazwyczaj odpowiednio zbilansowane, kompletne posiłki, które nie wymagają dodatkowej suplementacji. Sucha karma dodatkowo wspiera mechaniczne czyszczenie zębów, co może okazać się bardzo przydatne w przypadku czworonogów, które nie przepadają za szczotkowaniem zębów.
Mokra karma to posiłek o wysokiej wilgotności, który dostarczy psu dużą ilość płynów. Może być świetnym rozwiązaniem u psów, które piją w ciągu dnia mniej wody. Jeśli karmisz psa gotową mokrą lub suchą karmą, pamiętaj, że odpowiednio dobrana dawka dostarcza psu wszystkich potrzebnych mu witamin, minerałów oraz właściwą porcję energii. Jeżeli do takiej karmy chcesz dodawać inne składniki, jak świeże mięso czy warzywa, uważaj na ich ilość. Urozmaicanie odpowiednio zbilansowanej formuły o dodatkowe źródła mikro oraz makroelementów może prowadzić przykładowo do hiperwitaminozy. Na poziom witamin oraz minerałów w posiłku koniecznie musisz zwracać uwagę, kiedy decydujesz się na dietę barf i przygotowujesz posiłki dla swojego psa samodzielnie.
Jak często karmić psa?
Czy warto karmić do woli?
Nie dajmy się szantażować!
Jeśli masz w domu psiego łakomczucha, nigdy nie karm go na jego żądanie. Psy potrafią mieć gigantyczny apetyt, jednak to nie oznacza, że powinny spożywać taką ilość karmy, na jaką mają ochotę. Takie dokarmianie i podjadanie między posiłkami może doprowadzić do nadwagi, a nawet otyłości. Nie oferuj swojemu psu resztek z obiadu ani nie dziel się swoim posiłkiem, kiedy pies żebrze przy stole. Ignoruj pupila i podaj mu jego posiłek o ustalonej porze. Regularne posiłki mogą pomóc oduczyć psa wyłudzania jedzenia.
Pamiętajmy o odpoczynku przed i po posiłku
Pamiętaj, że na godzinę przed posiłkiem oraz godzinę po posiłku pies nie powinien wykonywać żadnego wysiłku fizycznego. Wysiłek fizyczny bezpośrednio przed oraz po jedzeniu może prowadzić do skrętu żołądka, szczególnie w przypadku ras, u których ta przypadłość to popularny problem. Jeśli przed posiłkiem zabierasz psa na spacer, najlepiej podać psu jedzenie dopiero po tym, jak pies odpocznie po spacerze czy innej formie wysiłku fizycznego.
Jak karmić psa - co jeszcze ma znaczenie?
Myślisz, że już wiesz, jak prawidłowo karmić psa, a nagle okazuje się, że Twój pupil niechętnie podchodzi do jedzenia w swojej misce? Jest jeszcze kilka czynników, które mogą wpływać na to, czy jedzenie będzie dla Twojego psa przyjemnym doświadczeniem. Bardzo ważne jest miejsce, w którym ustawisz psie miski. Psa powinno się karmić w spokojnym miejscu, gdzie nikt i nic nie będzie przerywać mu posiłku. Znaczenie ma też temperatura podawanego posiłku. Mokra karma lub gotowane posiłki nigdy nie powinny być ani zbyt zimne, ani za gorące. Jeśli przechowujesz mokrą karmę lub posiłki barf w lodówce, zanim je podasz ogrzej je do temperatury pokojowej. Nawet miska, w której podajesz pupilowi jego jedzenie ma znaczenie. Psia miska musi być dobrana do gabarytów zwierzaka oraz ich anatomii. U psów z krótką kufą doskonale sprawdzą się niskie i szerokie miski. Szczególną uwagę na kształt miski należy zwrócić w przypadku psów o zwisających uszach. Żeby uniknąć wpadania uszu do miski z wodą lub pokarmem, wybierz miskę, która zwęża się ku górze, co powinno zniwelować problem wpadania uszu do karmy lub wody.
Jak żywić psa - co z przekąskami?
Przekąski i smakołyki dla psa to rewelacyjne urozmaicenie psiej diety, które może przydać się podczas szkolenia psa czy podczas spaceru z pupilem. Przekąski mogą być też smakowitym kąskiem między posiłkami. Gdy podajesz psu przekąski, zwróć szczególną uwagę na skład podawanych smakołyków. Bardzo często przysmaki dla psów mają bardzo niezdrowy skład, który w żadnym stopniu nie służy Twojemu pupilowi. Smakołyki dla psów często są też bardzo kaloryczne, na co koniecznie musisz zwrócić uwagę, żeby nie przekroczyć dziennego zapotrzebowania energetycznego swojego czworonożnego przyjaciela. Przysmaki zawsze podawaj z umiarem i wyłącznie jako dodatek do zdrowej i zbilansowanej diety.