Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Jak głaskać psa? Gdzie najlepiej głaskać psa, żeby sprawić mu przyjemność?

Opieka  Głaskanie

Chociaż mogło by się wydawać, że w głaskaniu psa nie ma nic skomplikowanego, nie każdy dotyk będzie dla psa przyjemny. Musisz wiedzieć, gdzie głaskać psa, jakie miejsca omijać i jak okazywać psu czułość, żeby zwierzak czuł się komfortowo.

Po co głaszczemy psa?

Bliskość fizyczna jest bardzo ważnym elementem budowania i zacieśniania relacji, jakie nawiązujemy w naszym życiu. Przytulamy naszych bliskich, dajemy buziaki ukochanym osobom, nic więc dziwnego, że gdy nasza rodzina powiększa się o czworonoga, jemu też chcemy okazać uczucie w ten sposób. Ale co na to pies?

Pierwsza lekcja czyli jak głaskać psa

Zacznijmy od tego, jak w ogóle podejść do głaskania psa. Nie zapominaj, że fakt, że Ty masz ochotę na kontakt ze zwierzakiem nie oznacza, że pupil czuje to samo. Z ostrożnością podchodź do psa, z którym dopiero nawiązujesz bliższy kontakt, do napotkanych w parku czworonogów lub do pupili znajomych i rodziny. Unikaj kontaktu wzrokowego z psem i podejdź do niego spokojnie i bez pośpiechu. Najlepiej ukucnij lub usiądź obok psa i poczekaj, aż sam do Ciebie przyjdzie. Najpierw wyciągnij rękę w stronę zwierzaka i pozwól mu zapoznać się z Twoim zapachem. Jeśli pies się nie wycofuje, możesz zacząć go głaskać.

Nie każdy pies lubi głaskanie

To, czy pies lubi głaskanie, w dużej mierze zależy od jego charakteru oraz doświadczeń. Adoptowany ze schroniska “pies po przejściach” może przez długi czas mieć problem z akceptacją dotyku, nawet jeśli już w pełni ufa swojemu opiekunowi. Część psów, nawet największych pieszczochów, może źle reagować na dotyk obcej osoby. Są też i takie psiaki, które głaskanie tolerują wyłącznie ze względu na swojego opiekuna. Pies (w przeciwieństwie do kota) w swojej młodości, gdy żyje jeszcze z mamą i rodzeństwem, nie jest oswajany z dotykiem.

Druga lekcja, czyli gdzie głaskać psa

Na ciele zwierzaka znajdują się miejsca, gdzie najlepiej głaskać psa. To tak zwane strefy komfortu - większość psów bardzo pozytywnie reaguje na głaskanie w takich miejscach. Duża część psów uwielbia głaskanie u nasady ogona oraz wzdłuż kręgosłupa. Część czworonogów docenia głaskanie po szyi i piersi. Mile widziane jest również głaskanie brzucha.

Dokładnie obserwuj reakcję psa

W każdej chwili pies może stwierdzić, że wystarczy mu już głaskania. Nigdy nie zmuszaj psa do pieszczot - jeśli pupil się wycofuje, daj mu odejść i nie narzucaj się z uwagą i głaskaniem. Nie zakładaj też, że pies ma ochotę na głaskanie w każdej minucie dnia. Jeśli Twój pies właśnie poszedł do swojego wyznaczonego w domu miejsca, pozwól mu pobyć chwilę w spokoju i samotności. Psy też czasem potrzebują chwili oddechu i odpoczynku od naszego towarzystwa.
Przysmaki od Husse dla psa:

Idol - hipoalergiczne przysmaki z jagnięciną dla psa

Bezzbożowe przysmaki w kształcie gwiazdek - monoproteinowa formuła dla psów o wrażliwym układzie trawiennym. Bez sztucznych aromatów i barwników.
grain_free
Bezzbożowy
hypo_allergenic
Hipoalergiczna
Białko: 15.0%
Zawartość tłuszczu: 2.5%
Sprawdź

Sticks - bezzbożowe przysmaki dla psa ze skóry surowej

Patyczki do żucia ze skóry surowej, owinięte kurczakiem wypiekanym w piecu, dbają o higienę jamy ustnej.
dental_care
Ochrona uzębienia
grain_free
Bezzbożowy
Białko: 70.0%
Zawartość tłuszczu: 8.0%
Sprawdź

Lekcja trzecia czyli gdzie nie głaskać psa

Tak, na ciele psa są miejsca, w których lepiej nie głaskać pupila. Oczywiście dużo zależy od tego, do czego od młodości przyzwyczajasz swojego pupila - zwierzak od młodości przyzwyczajany do dotykania łap i ogona nie powinien mieć z tym większego problemu. W sytuacji, gdy głaszczesz psa, którego nie znasz, unikaj jednak kilku obszarów na jego ciele, które mogą wywołać u zwierzaka dyskomfort lub stres. Przede wszystkim uważaj na wspomniane już wcześniej łapy oraz ogon. Dla dużej części psów głaskanie ich może być stresujące. Omijaj też psią głowę. Chociaż dla Ciebie może być to jasny sygnał sympatii lub nawet pochwała, pies może odebrać ten gest jako karę.

Nie bój się mówić, jak nie głaskać psa

To Ty znasz swojego pupila najlepiej. Nie krępuj się mówić rodzinie, znajomym i gościom, jak nie głaskać psa. W końcu to kwestia komfortu i dobrego samopoczucia Twojego zwierzaka. Może nie każdy to zrozumie, jednak wielu wielbicieli czworonogów będzie wdzięcznych za tę cenną wiedzę.

Taryfa ulgowa dla domowników

Nasze zwierzęta potrafią wiele zaakceptować i dużo znieść, gdy w grę wchodzimy my. Domownicy, których czworonogi obdarzyły szczególnymi względami zwykle mogą pozwolić sobie na więcej w towarzystwie psa, niż obca osoba. Fakt, że możesz pogłaskać swojego wieloletniego pupila po głowie nie znaczy, że pies Twoich znajomych zareaguje na tę pieszczotę tak samo. Warto też dodać, że w wielu przypadkach pies toleruje głaskanie w miejscach, które powinno się omijać. Zwykle takie pieszczoty nie sprawiają psu wiele radości, zwierzak po prostu dzielnie to znosi ze względu na swojego opiekuna.

A co z przytulaniem?

Jednym ze sposobów na okazanie czułości oraz zacieśnianie relacji międzyludzkich jest przytulanie. Przytulamy swoją rodzinę i przyjaciół, a w dzieciństwie komfort przynosiło nam tulenie ulubionego pluszaka. Nic więc dziwnego, że tak zakorzenione w naszej świadomości zachowanie chcemy przenosić na nasze ukochane czworonogi. Ale jak na przytulanie reagują psy? Większość psiaków nie przepada za tuleniem. To gest, którego nie potrafią zrozumieć i może powodować u nich dyskomfort. Tutaj znowu wiele zależy od wychowania Twojego czworonoga. Jeśli od pierwszych dni szczeniaka w nowym domu będziesz go tulić i brać na ręce, pupil odnajdzie spokój i komfort w Twoich ramionach.

Czym zastąpić głaskanie?

Fakt, czy pies lubi być głaskany czy nie, nie ma żadnego związku z łączącą Was relacją. Twój pies może świata poza Tobą nie widzieć, ale jeśli nie przepada za głaskaniem, to nic tego nie zmieni. Czym można zastąpić głaskanie w budowaniu relacji z pupilem? Psy uwielbiają, gdy ich opiekun spędza z nimi czas. Kiedy tylko możesz poświęcaj swojemu psu uwagę i baw się z nim, rzucaj mu ulubione zabawki dla psa. Zabieraj psa na spacery, ćwicz z nim sporty lub ucz sztuczek. Dla psów łakomczuchów odpowiednikiem głaskania mogą być psie przysmaki - uważaj tylko z ich ilością, bo potrafią być bardzo kaloryczne.

Other products that will help your dog lose weight:

Digest - karma sucha hipoalergiczna dla psów 2kg

Jagnięcina, łosoś, ryż

85,00 zł

94,00 zł

Valp Digest - karma sucha dla szczeniąt wrażliwych 7kg

Wrażliwy żołądek i jelita

215,00 zł

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.