Kiedy można wybrać się na rower z psem?
Bieganie przy rowerze to dla psów dosyć męcząca aktywność. Nigdy nie planuj wycieczek rowerowych w gorące, upalne, ani wilgotne dni. Z psem na rower wybieraj się minimum godzinę po posiłku i dobrze zaplanuj trasę przejażdżki. Unikaj ruchliwych ulic - z jednej strony ruch uliczny może być bardzo rozpraszający dla czworonoga, a co gorsze, wdychanie spalin nie służy ani Tobie, ani Twojemu pupilowi. Trasę rowerową planuj tak, żeby Twój zwierzak nie biegał zbyt długo po asfalcie i innych utwardzonych powierzchniach. Takie podłoże może poranić delikatne opuszki psich łap, a na dłuższą metę biegi na twardej nawierzchni mogą być szkodliwe dla stawów. Na rower nie zabieraj nigdy psa, który nie ukończył roku życia, jest schorowany lub w podeszłym wieku.
Jak jazda na rowerze z psem wygląda od strony przepisów?
Prawo o ruchu drogowym nie uwzględnia zakazu jazdy na rowerze z jednoczesnym prowadzeniem psa na smyczy. Jak powinien zachowywać się pies przy rowerze, przepisy określają tylko, że pies nie może stwarzać zagrożenia dla ruchu drogowego. Nawet, jeśli wydaje Ci się, że panujesz nad pupilem i Twój pies jest odporny na stres, nigdy nie przewidzisz, jak zachowa się na ruchliwej ulicy w godzinach szczytu.
Obroża czy szelki?
Jazda z psem na rowerze musi być bezpieczna i komfortowa tak dla Ciebie, jak i Twojego zwierzaka. Z obroży pies może się uwolnić lub zrobić sobie krzywdę, gdy mocniej szarpnie, dlatego szelki dla psa na rower to o wiele bezpieczniejsze rozwiązanie. Szelki dla psa na rower będą niezbędnym wyposażeniem w ćwiczeniach bikejoringu, tj. psiego sportu, w którym pies lub ich drużyna biegną przed rowerem, ciągnąc go, jak sanie. Podczas jazdy na rowerze z psem równie ważne jest miejsce, w którym przypinamy psią smycz. Nigdy nie mocuj smyczy na kierownicy roweru - jeśli zwierzak mocno szarpnie, może Cię wtedy nawet wywrócić.