21.05.2021
Dlaczego pies je trawę? Poznaj przyczyny
Dlaczego pies je trawę? Poznaj przyczyny
Żywienie Trawa
Czasem podczas spaceru ze swoim pupilem możesz zauważyć, że Twój pies podgryza źdźbła trawy w parku lub na trawniku. Powodów spożywania trawy przez Twojego czworonoga może być kilka. Dlaczego pies je trawę i czy jest to powód do zmartwień? Na co zwrócić uwagę, kiedy pies je trawę?
Czemu pies je trawę?
Kiedy pies je trawę i po co?
Kycklingfilé - przekąska z pieczonego kurczaka dla psów 100 g
Sticks - bezzbożowe przysmaki dla psa ze skóry surowej
Kiedy jedzenie trawy przez psa powinno martwić?
Czasem jedzenie trawy przez psa może wskazywać na niedobory w jego diecie. Źle zbilansowana lub nieodpowiednio dostosowana do potrzeb pupila dieta może sprawiać, że pies będzie szukał innych źródeł składników odżywczych. Problemy źle zbilansowanych posiłków pojawiają się najczęściej, kiedy właściciel czworonoga decyduje się sam komponować posiłki dla psa, przykładowo kiedy wprowadza dietę barf do żywienia pupila.
Jeżeli pies je trawę przez wzgląd na niedobory w diecie zwykle dzieje się to codziennie, a nie tylko okazjonalnie. W tym przypadku pies będzie jednak bardziej wybredny i będzie zjadał pojedyncze źdźbła, które dostarczają mu niezbędnych składników odżywczych. Najczęstszym błędem żywieniowym w tym wypadku jest niedobór błonnika w diecie czworonoga. Jeśli zauważysz takie zachowanie u swojego psa wprowadź do jego diety formułę bogatą w błonnik, a do diety barf dodaj bogate w błonnik warzywa i owoce.
Co w przypadku, kiedy pies je trawę i wymiotuje?
Nie w każdym przypadku, kiedy pies je trawę trzeba zakładać niedobory w jego diecie. W niektórych przypadkach pies je trawę, bo pojawiły się u niego problemy trawienne. Dolegliwości żołądkowo-jelitowe mogą sprawiać, że pupil na spacerze będzie podjadał większe ilości trawy. Źdźbła trawy łaskoczą podniebienie psa oraz podrażniają błonę śluzową przewodu pokarmowego, co najczęściej wywołuje wymioty. Jeśli pies je trawę i wymiotuje być może chce po prostu oczyścić w ten sposób swój żołądek.
Dlaczego pies je trawę i wymiotuje?
Być może Twój pupil cierpi na niestrawność lub zatrucie pokarmowe. Pies może jeść trawę i wymiotować również w przypadku problemów z wątrobą lub trzustką. Psy mogą jeść trawę również w przypadku wzdęcia. Jeśli Twój pies często spożywa duże ilości trawy, skonsultuj się z lekarzem weterynarii, żeby zbadać psa pod kątem jakichkolwiek przewlekłych chorób.
Zwróć szczególną uwagę na to, ile trawy je Twój pies oraz czy robi to łapczywie, wyjadając źdźbła całymi kępkami. W takim wypadku pies może cierpieć na poważne dolegliwości żołądkowe, a jedzenie trawy nie przynosi pożądanego skutku i nie wywołuje wymiotów.
Czy jedzenie trawy przez psa w dużych ilościach może być szkodliwe?
Szczególnie niepokoić może sytuacja, kiedy pies regularnie spożywa duże ilości trawy. W ten sposób pies może próbować dodatkowo zapchać swój przewód pokarmowy i na takie zachowanie nigdy nie powinniśmy pupilowi pozwalać. Koniecznie zabierz psa na wizytę u weterynarza, jeśli zjadaniu znaczących ilości trawy towarzyszą takie objawy, jak biegunka, silne wymioty, zaparcia, ból brzucha lub apatia.
W przypadku, gdy pies zjada duże ilości trawy może okazać się bowiem, że pupil próbuje wywołać wymioty po spożyciu jakiegoś ciała obcego, które drażni jego przewód pokarmowy. W tym wypadku jedzenie trawy przez psa nie tylko nie pomaga, a dodatkowo może komplikować przebieg zabiegu chirurgicznego, który może być koniecznością w celu usunięcia obcego ciała z przewodu pokarmowego.
Jedzenie trawy przez psa jako objaw problemów behawioralnych?
Czy pies może jeść trawę - popularne zagrożenia
Chociaż podjadanie trawy może w wielu przypadkach przynosić pupilowi ulgę, należy pamiętać, że jedzenie trawy przez psa może skończyć się dla zwierzaka tragicznie. W ogrodnictwie stosuje się rozmaite chemikalia, nawozy i pestycydy, które mogą szkodzić zdrowiu psa a nawet zagrażać jego życiu. Rozpylane na trawnikach substancje chemiczne oraz wiele związków zawartych w nawozach nie muszą nawet wywoływać żadnych objawów zatrucia, jednak w perspektywie czasu mogą prowadzić do powstania nowotworów w organizmie naszego zwierzaka. Jeżeli masz swój ogród, w którym pies może podjadać trawę, sprawdź skład stosowanych w ogrodzie środków owadobójczych oraz substancji do zwalczania chwastów. Jeżeli nawozisz swój trawnik odczekaj przynajmniej kilka dni, zanim pozwolisz pupilowi bawić się w ogrodzie lub podjadać trawę.
Uwaga na trujące rośliny...
Trujące substancje chemiczne nie są jedynym zagrożeniem czyhającym na Twojego pupila w trawie. Na polanach lub w parkach rosnąć mogą rozmaite rośliny, które są trujące dla psów. Kiedy zabierasz psa na spacer do parku nie pozwól swojemu pupilowi zbliżać się do popularnych roślin trujących, takich jak narcyzy, hortensje, azalie lub konwalie. W ogrodzie koniecznie zwróć też uwagę na naparstnicę oraz ostróżkę. Na liście roślin trujących możesz znaleźć też popularne drzewa oraz krzewy. W parkach i ogrodach unikaj ostrokrzewu kolczastego, wiciokrzewu czy wilczomlecza pstrego. Dla Twojego psa szkodliwe mogą okazać się również kasztanowce, jarząby, cisy czy jemioła. Na liście roślin, które mogą być trujące dla Twojego psa znajdują się również: złotokap, bukszpan, ognik ciernisty, gwiazda betlejemska, a także rododendron oraz jego pokrewne gatunki, jak choćby różanecznik.
...oraz pasożyty
W parkach i na polanach często uczęszczanych przez inne czworonogi ogromnym zagrożeniem są również pasożyty. Trawy w takich miejscach są zwykle zanieczyszczone moczem i kałem, w których mogą być obecne rozmaite pasożyty. Poprzez spożycie zanieczyszczonej trawy pasożyty przedostają się do organizmu pupila. Dlatego w przypadku, kiedy Twój pupil lubi podjadać trawę warto pamiętać o regularnym odrobaczaniu psa.
Jak oduczyć psa jedzenia trawy?
W zależności od tego, co jest przyczyną spożywania trawy, jest kilka sposobów na wyeliminowanie jedzenia trawy z psiej rutyny. Jeżeli Twój pies je trawę i wymiotuje, koniecznie zastanów się, co w jego diecie może powodować problemy żołądkowe, które pupil próbuje wyeliminować zajadając trawę. Być może Twój pupil cierpi na alergię pokarmową i warto zaoferować mu hipoalergiczną karmę dla psa? A może wprowadziłeś niedawno dietę barf do żywienia Twojego psa i brakuje w niej błonnika. Aby uniknąć niedoborów w diecie odpowiednio różnicujemy typy suchej karmy dla psów w zależności od rasy, wielkości lub wieku psa. Dlatego dla młodych psów należy wybrać karmę dla szczeniąt.
Jeśli po wyeliminowaniu błędów żywieniowych problem podjadania trawy zostaje, przyjrzyj się swojemu pupilowi, by określić momenty, w których pies decyduje się na skubanie trawy. Może Twój czworonożny przyjaciel zaczyna podjadać trawę po spotkaniu z innym psiakiem? Albo spacerujecie przy ruchliwej ulicy i psa stresuje hałas? Może pierwszy raz wybraliście się do innego parku lub nowego leśnego zakątka i Twój pies nie czuje się pewnie? Podczas spacerów wiele czynników może stresować psa, szczególnie jeśli Twój pupil jest raczej płochliwy i nie lubi zmian w swojej rutynie. Jeśli natomiast Twój psiak podjada trawę, bo jest łakomczuchem i lubi sobie coś przekąsić, zabierz na spacer jego ulubione psie przekąski. Kiedy zauważysz, że Twój czworonożny przyjaciel zaczyna skubać trawę odwróć jego uwagę i zaoferuj mu przysmak w zamian. Postaw na zdrowe i smakowite przysmaki dla psa, którym nie oprze się żaden łakomczuch.