21.05.2021
Dieta barf dla psa - niezbędne informacje
Dieta barf dla psa - niezbędne informacje
Żywienie Barf
Właściciele czworonogów coraz częściej decydują się na przestawienie swoich pupili na dietę barf. BARF, czyli “biologically appropriate raw food” to nic innego jak odpowiedni biologicznie pokarm surowy dla psów. Z natury psi układ pokarmowy nie jest przystosowany do trawienia węglowodanów, dlatego z powodzeniem żywienie psa można oprzeć o surowe mięso.
Dieta barf - co to takiego?
Dieta barf to sposób żywienia psów opracowany przez australijskiego lekarza weterynarii. Ian Billinghurst przez lata badał dolegliwości trawienne psów i kotów, co zainspirowało go do przemyślenia sposobu, w jaki zwykle żywimy nasze czworonogi. Billinghurst doszedł do wniosku, że krótszy układ pokarmowy psów nie jest stworzony do czasochłonnego procesu trawienia węglowodanów. Weterynarz postanowił dietę swoich podopiecznych oprzeć w głównej mierze o surowe mięso z dodatkiem warzyw, owoców i niezbędnych suplementów. Po pewnym czasie podawania diety barf u swoich psich pacjentów i podopiecznych Ian Billinghurst zauważył wyraźne zmiany w kondycji skóry i sierści, samopoczuciu oraz trawieniu u psów.
Dieta barf dla psa - od czego zacząć?
Pamiętaj, że żadne zmiany w diecie Twojego pupila nie mogą zachodzić nagle. Układ pokarmowy psa potrzebuje czasu, żeby przystosować się do nowego składu posiłków. Zmieniając żywienie psa z dnia na dzień ryzykujesz wystąpieniem u czworonoga rozmaitych dolegliwości pokarmowych, w tym biegunki, wymiotów, zaparcia. Zacznij od drobnych zmian. Jeśli do tej pory Twój pies jadł głównie karmę suchą, wprowadź do jego diety wysokomięsną karmę mokrą i przyzwyczajaj pupila do złożonej z niej posiłków.
Na początku możesz mieszać suchą karmę dla psa z mokrą karmą dla psa, doskonałym rozwiązaniem jest również podawanie mokrej karmy dla psa wyłącznie w jednym posiłku w ciągu dnia. Gdy Twój pies jest już przyzwyczajony do spożywania mokrej karmy w posiłku na przykład w formie pasztetu dla psa, możesz zacząć go modyfikować poprzez dodawanie mięsa do posiłku. Początkowo możesz zacząć od gotowanego mięsa drobiowego. Stopniowo zwiększaj porcję mięsa w posiłku tak, by ostatecznie jeden z posiłków składał się wyłącznie z mięsa. Gdy uda Ci się osiągnąć ten etap, skracaj długość gotowania mięsa, tak by w końcu posiłek składał się z mięsa, które zostało jedynie sparzone wrzątkiem.
Digest - karma sucha hipoalergiczna dla psów
Ocean Care Mini - karma sucha dla psów małych z alergiami
Opus Ocean - karma sucha bezzbożowa dla psów aktywnych
Opus Farm - karma sucha bezbożowa dla psów wrażliwych
Barf dla psa - jak go przygotować?
Gdy pies przyzwyczai się, że jeden posiłek w ciągu dnia składa się wyłącznie z mięsa, możesz stopniowo przyzwyczajać go do typowej diety barf. Barf dla psa powinien składać się z różnych rodzajów surowego mięsa, które możesz podawać czworonogowi w kawałkach lub zmielone. Zacznij dodawać do surowego mięsa podroby oraz kości. Kiedy zaczynasz przygotowywać posiłki barf dla psa pamiętaj o zachowaniu odpowiednich proporcji.
W mieszance barf dla psa powinno znaleźć się 80% składników pochodzenia zwierzęcego, gdzie 50% do 60% mieszanki to surowe mięso, nie więcej niż 15% to kości, a 10% to podroby. Pozostałe 20% mieszanki barf dla psa to dodatki roślinne, gdzie 15% to warzywa, a 5% to owoce. Dieta barf dla psa powinna składać się ze zmielonego mięsa z dodatkiem całych jego kawałków, które wspomagają mechaniczne czyszczenie zębów i zapobiegają odkładaniu się kamienia nazębnego.
Barf dla psa - jakie składniki muszą się w nim znaleźć?
Barf dla psa, podobnie jak każda inna karma, musi być odpowiednio zbilansowana by dostarczać psu właściwy poziom energii w ciągu dnia oraz wszystkie składniki odżywcze. Kiedy zaczynasz mieszać barf dla swojego psa może Ci się wydawać, że to niesamowicie trudne. Wystarczy jednak, że będziesz przestrzegać kilku prostych zasad i szybko przekonasz się, że komponowanie posiłków barf dla Twojego czworonoga wcale nie jest tak skomplikowane.
Pamiętaj, że karma barf dla psa musi być zróżnicowana, dlatego najlepiej w mieszance podawać minimum 4 gatunki mięsa. Wybieraj dobrej jakości mięso z zaufanego źródła - tylko wtedy możesz mieć pewność, że mięso wolne jest od rozmaitych pasożytów, którymi Twój pies może się w ten sposób zarazić. Do mięsnej mieszanki możesz dodać wątrobę, płuca, serca żołądki i nerki. Zwróć uwagę na podawaną ilość wątroby - to bogate źródło witaminy A i zbyt duża jej porcja w diecie może prowadzić do hiperwitaminozy.
Barf dla psa powinien zawierać również kości, te jednak najlepiej podawać razem z mięsem. Najlepiej sprawdzą się delikatne kości ze skrzydełek, szyi lub grzbietów. Nigdy nie podawaj swojemu psu kości poddanych obróbce termicznej. Jeżeli przygotowujesz barf dla szczeniaka możesz podawać zmielone z kośćmi skrzydełka, szyje lub mostki cielęce.
W mieszance barf dla psa powinny znaleźć się przynajmniej cztery rodzaje warzyw i dwa rodzaje owoców. Nie zapomnij o witaminach i minerałach, których nie może zabraknąć w diecie Twojego psa. Barf dla psa możesz wzbogacić olejem rybnym, jajkami, suplementem żelaza, yuccą, siemieniem lnianym i ostropestem plamistym.
Ile mieszanki barf powinien jeść pies?
Porcja diety barf dla psa jest uzależniona od wieku, poziomu aktywności oraz masy ciała Twojego pupila. W sieci możesz znaleźć specjalne kalkulatory barfowe, a jeśli chcesz mieć pewność, że porcja karmy została właściwie dobrana do potrzeb Twojego czworonożnego przyjaciela, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Na podstawie masy ciała, stanu zdrowia oraz trybu życia weterynarz pomoże Ci określić, jaka porcja diety barf dla psa będzie właściwa w przypadku Twojego psa. Warto pamiętać, że każda rasa psa ma inne zapotrzebowanie energetyczne i dlatego najprostszym rozwiązaniem jest stosowanie gotowej diety dla psów - na przykład specjalnie opracowanej formuły w karmie dla psów dużych.