Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Czkawka u psów - dlaczego pies ma czkawkę?

Opieka Czkawka

Czkawka to powszechnie znane zjawisko, które może spotkać nie tylko ludzi, ale również naszych pupili. Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego twój pies ma czkawkę? Czkawka u psów może być dość zaskakująca i budzić pewne zaniepokojenie, ale zazwyczaj nie jest powodem do niepokoju. Dlaczego więc pies ma czkawkę i czy to normalne?

Czy psy mają czkawkę?

Odpowiedź na pytanie: “Czy pies może mieć czkawkę?” jest jedna i prosta, a mianowicie: “Oczywiście, że tak!”. Czkawka jest niekontrolowanym skurczem przepony, mięśnia oddzielającego klatkę piersiową od jamy brzusznej. To powoduje nagłe i odruchowe wdechy, które powtarzają się w krótkich odstępach czasu. Z czkawką zmagają się wszystkie ssaki, dlatego czkawka u psa nie powinna nas nazbyt dziwić ani niepokoić.

Czemu służy czkawka u psa?

Czkawka, choć niezbyt przyjemna, odgrywa ważną rolę w organizmie, bo pozwala pozbyć się z niego nadmiaru powietrza. Czkawka to prymitywny odruch, którego rolą jest zapobieganie zachłyśnięciu, a więc przedostaniu się pokarmu znajdującego się w przełyku do dróg oddechowych. U psów w okolicy szyi zaczynają się trzy gałęzie nerwowe, które łączą się ze sobą tworząc nerw przeponowy. Kiedy na przeponę wywierany jest nacisk, na przykład przez przepełniony treścią pokarmową żołądek lub inne bodźce podrażniające, dochodzi do odruchu bezwarunkowego - przepona mimowolnie się kurczy. Jednocześnie struny głosowe łączą się, powodując zamknięcie głośni. Ten proces powoduje wzrost ciśnienia w jamie brzusznej i generuje charakterystyczny odgłos czkawki, który jest nam wszystkim znany.

Dlaczego pies ma czkawkę?

Czkawka u psów może być wywołana różnymi czynnikami. To naturalny odruch, który czasami pojawia się u psów i ma na celu uwolnienie ich organizmu od nieprzyjemnych bodźców. 
  • Jeśli twój pies je lub pije zbyt szybko, może się zdarzyć, że połknie powietrze i to może wywołać czkawkę. 
  • Silne emocje, jak podekscytowanie, radość lub stres, mogą spowodować czkawkę u psa. To szczególnie często obserwuje się u młodych szczeniąt, które łatwo się ekscytują. 
  • Nagłe zmiany temperatury, na przykład po wejściu do zimnego lub gorącego środowiska, mogą wywołać czkawkę.
  •  Intensywne rozciąganie mięśni, takie jak po długim śnie lub lenistwie, może spowodować czkawkę u psa. 
  • Czkawka u psa może być również wynikiem podrażnienia przepony, na przykład przez nadmiar jedzenia, wzdęcia lub obecność robaków.

Czy czkawka u szczeniaka to powód do zmartwień?

Czkawka u szczeniaka to stosunkowo częste zjawisko. Najczęściej szczeniak ma czkawkę, gdy zbyt łapczywie je posiłek i znacząca ilość powietrza trafia z karmą dla psa do żołądka pupila. Czkawka pojawia się nawet u szczeniąt, które żywią się mlekiem matki - podczas ssania również połykają powietrze, które powoduje czkawkę. Nie musisz się martwić - czkawka u szczeniaka pozwala psiakowi pozbyć się nadmiaru powietrza z żołądka.
Miski dla psa od Husse:

Dubbel | Podwójna miska dla psów i kotów

Trwała i wygodna plastikowa podwójna miska z antypoślizgowym spodem.
easy_to_clean
Łatwe w czyszczeniu
Sprawdź

SKAL miska dla psa spowalniająca jedzenie

Miska spowalniająca jedzenie zmienia sposób spożywania pokarmu oraz wydłuża jego czas.
easy_to_clean
Łatwe w czyszczeniu
2_sizes
2 rozmiary
Sprawdź

Kiedy czkawka u psa powinna martwić?

W większości przypadków czkawka u psa ustępuje samoistnie i nie wymaga interwencji. Jednak jeśli czkawka utrzymuje się przez dłuższy czas lub towarzyszą jej inne niepokojące objawy, warto skonsultować się z weterynarzem w celu dokładnej diagnozy i ewentualnego leczenia. Warto zabrać pupila do weterynarza, również gdy występuje częsta czkawka u psa. Pamiętaj, że każdy pies jest inny, dlatego reakcje na czkawkę mogą się różnić. Ważne jest obserwowanie swojego pupila i zapewnienie mu odpowiedniej opieki, a w przypadku wątpliwości zawsze warto skonsultować się z profesjonalistą.

Czy pies może mieć czkawkę z powodów zdrowotnych?

Czkawka u psa nie zawsze pojawia się na skutek zbyt łapczywego spożywania posiłku. Niestety czasem pies ma czkawkę, gdy jego organizm zmaga się z chorobą, której objawy jeszcze się nie ujawniły. Czasem czkawka może towarzyszyć zatruciom, zarówno tym powodowanym lekami, jak i toksyczną roślinnością. Czkawka u psa może pojawić się przy przepuklinie, zapaleniu trzustki lub guzów w obrębie systemu nerwowego. Niekiedy czkawka może być objawem zapalenia nerwu przeponowego, zapalenia mózgu czy opon mózgowych. W każdym przypadku, gdy czkawka u czworonoga nie ustępuje, warto skonsultować tę dolegliwość z weterynarzem, by wykluczyć ewentualne problemy zdrowotne.

Co zrobić, jak pies ma czkawkę?

W większości przypadków czkawka u psów jest przejściowa i nie stanowi poważnego problemu zdrowotnego. Może ustąpić samoistnie po kilku minutach lub po jakimś czasie. Jeśli chcesz ulżyć swojemu psu, możesz spróbować kilku prostych technik, które pomagają, gdy pojawia się czkawka u psa. Jak pomóc czworonogowi z tą irytującą dolegliwością? 
Co zrobić, jak pies ma czkawkę? Spróbuj uspokoić swojego psa i zapewnić mu relaksujące otoczenie. Czasami czkawka może być spowodowana stresem u psa. Podaj psu niewielką ilość wody w misce dla psa, aby pomóc mu złagodzić podrażnienia lub przewentylować układ oddechowy. Możesz spróbować również delikatnego masażu brzucha i klatki piersiowej, co może złagodzić napięcie i wyeliminować czkawkę.

Czy da się zapobiec czkawce u psa?

Chociaż czkawka nie jest dla naszego psiaka w żadnym stopniu groźna, to każdy, kto miał ją choć raz w życiu wie, że nie należy ona do najprzyjemniejszych dolegliwości. Niestety nie możemy mieć pełnej kontroli nad czkawką, ale jeśli Twój pupil czka zwykle po posiłku, jest pewien sposób, który może zminimalizować ryzyko jej pojawienia się. U łapczywych łakomczuchów doskonale sprawdzi się miska spowalniająca jedzenie, która zmusza psiaka do zmniejszenia tempa spożywania posiłku. Warto zmienić sposób podawania posiłku psiakowi i jego dzienną porcję karmy dla psa podzielić na kilka mniejszych, niż dotychczas posiłków.

Other products that will help your dog lose weight:

Digest - karma sucha hipoalergiczna dla psów 2kg

Jagnięcina, łosoś, ryż

85,00 zł

94,00 zł

Valp Digest - karma sucha dla szczeniąt wrażliwych 7kg

Wrażliwy żołądek i jelita

215,00 zł

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.