Co można wyczytać z psiego ogona?
Swoim ogonem pies może nam przekazać wiele informacji o tym, jak się czuje w danym momencie. Żeby poprawnie odczytać komunikat, który przekazuje Ci pupil, zwróć uwagę na ruch ogona, jego kierunek oraz pozycję, w jakiej jest ułożony. Co można wyczytać z pozycji psiego ogona?
Ogon w pozycji neutralnej
Ogon psa, który jest trzymany na wysokości grzbietu mówi nam, że pies jest zrelaksowany i spokojny. Jeżeli w pozycji neutralnej ogon jest sztywny może to oznaczać, że pies jest czujny. Prawdopodobnie zwierzak coś zauważył lub usłyszał i jego cała uwaga skupia się na tym bodźcu, na przykład na widoku ulubionej
karmy dla psa w misce.
Ogon uniesiony wysoko
Można powiedzieć, że im wyżej pies podnosi ogon, tym bardziej pewny siebie się czuje. Wysoko podniesiony ogon sygnalizuje gotowość do działania i w pewnym stopniu też podekscytowanie. Często psy podnoszą ogon wysoko, by ułatwić rozprzestrzenianie informacji zapachowych ze zlokalizowanych w okolicy ogona gruczołów. Ogon w takiej pozycji można zaobserwować u psów, które szykują się do ataku.
Ogon trzymany nisko
Skoro wysoko uniesiony ogon sygnalizuje pewność siebie, analogicznie opuszczony ogon mówi nam, że pies nie czuje się pewnie. Gdy pies podwija ogon pod siebie robi to, by sprawiać wrażenie mniejszego, niż jest. W takiej pozycji roznosi mniej zapachu, dzięki czemu dla przeciwnika jest mniej zauważalny. Ogon w takiej pozycji można zaobserwować zwykle, gdy pies jest wystraszony i zestresowany.
Jak rozpoznać, kiedy pies macha ogonem ze szczęścia?
Bardzo łatwo poznać, kiedy pies macha ogonem z radości. Pies, który radośnie macha ogonem niemal cały się trzęsie. Rozluźnione ciało psa przy merdaniu ogonem rusza się całe, czasem mówi się nawet, że pies merda tak mocno, że lata mu zadek. Takiemu zachowaniu zwykle towarzyszy też szczęśliwy wyraz twarzy u pupila, czyli lekko rozwarty pysk i błyszczące oczy. Taki widok z pewnością nie raz wita Cię, gdy wracasz do domu z pracy albo wyciągasz z szafki paczkę ulubionych
psich przysmaków. Radosnego merdania możesz spodziewać się też, gdy dajesz psu jego ukochaną
zabawkę dla psa.