Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Czemu pies merda ogonem?

Wychowanie  Merdający ogon

Gdy pies macha ogonem, od razu nasuwa nam się myśl, że zwierzak jest szczęśliwy. Fakt, że ogon psa jest wskaźnikiem jego nastroju jest znany już każdemu, ale czy zawsze machanie ogonem u psa jest oznaką dobrego nastroju? Dlaczego pies macha ogonem i jak rozumieć takie zachowanie? Poznaj wszystkie tajniki komunikatów, które pies może przekazywać swoim ogonem.

Skomplikowana mowa ciała psa

Mowa ciała psa to złożony i skomplikowany system komunikatów, dzięki któremu łatwiej możemy zrozumieć nastrój naszego zwierzaka. To, co pies mówi nam swoją mową ciała pozwala nam rozszyfrować, co w danym momencie czuje pupil. Żeby odczytać, jak dokładnie pies czuje się w danej sytuacji, koniecznie zwracaj uwagę na komunikaty, które przekazuje za pomocą ruchu ciała, uszu oraz ogona. 

Mity wokół merdania ogonem

Kiedy i dlaczego pies macha ogonem? Największym problemem jest częsta, mylna interpretacja, że pies, który merda ogonem jest szczęśliwy. Niestety nie w każdym przypadku machanie ogonem u psa powiązane jest z radością i dobrym nastrojem. Merdający ogonem pies może nas ugryźć, co dla większości jest sporym zaskoczeniem. W takim razie, co oznacza machanie ogonem u psa i właściwie kiedy pies macha ogonem?

Skąd bierze się machanie ogonem u psa?

Merdanie ogonem to część komunikacji psa z otoczeniem. Dlaczego psy machają ogonem? U szczeniąt takie zachowanie można zaobserwować dosyć wcześnie, bo już w wieku 1,5 miesiąca. Merdanie ogonem szczeniak wykorzystuje do komunikacji z mamą oraz swoim rodzeństwem. W dalszym życiu wykorzystuje tę umiejętność w komunikacji z innymi zwierzętami oraz ludźmi. Przeczytaj więcej na temat rozwoju szczeniąt.

Patrz nie tylko na ogon

Ogon psa jest tylko częścią jego ciała i nigdy nie powinien być postrzegany w oderwaniu od reszty sygnałów, jakie pies nam przekazuje. Merdanie ogonem samo w sobie to za mało, by określić nastrój psa, szczególnie jeśli w grę wchodzi zwierzak, którego jeszcze nie znamy. Zwróć uwagę, czy ciało psa jest napięte, czy raczej rozluźnione. Spójrz też, czy ogon jest sztywny, czy pies merda nim nisko przy ziemi.

Co oznacza, jak pies macha ogonem? 

Cały czas zastanawiasz się, dlaczego psy merdają ogonem? Psia mowa ciała jest skomplikowana, jednak merdanie ogonem u psa można wytłumaczyć w jeden prosty sposób - pies jest pobudzony. Tutaj jednak sprawa już staje się bardziej złożona, bo powodów pobudzenia psa może być co najmniej kilka. Ekscytacja i pobudzenie u psa pojawia się na skutek przyjemnych doświadczeń, ale może być też efektem strachu.
Zabawki dla psa od Husse:

Kółko - zabawka dla psa z naturalnego kauczuku

Wykonane w 100% z naturalnego kauczuku kółko, doskonałe do rzucania i aportowania.
natural_rubber
100% naturalnego kauczuku
2_sizes
2 rozmiary
Sprawdź

Elastyczne i wytrzymałe Frisbee dla psów

Elastyczna i lekka zabawka wykonana z wysokiej jakości silikonu. Doskonała do aportowania.
play
Rozrywka
Sprawdź

Co można wyczytać z psiego ogona?

Swoim ogonem pies może nam przekazać wiele informacji o tym, jak się czuje w danym momencie. Żeby poprawnie odczytać komunikat, który przekazuje Ci pupil, zwróć uwagę na ruch ogona, jego kierunek oraz pozycję, w jakiej jest ułożony. Co można wyczytać z pozycji psiego ogona? 

Ogon w pozycji neutralnej

Ogon psa, który jest trzymany na wysokości grzbietu mówi nam, że pies jest zrelaksowany i spokojny. Jeżeli w pozycji neutralnej ogon jest sztywny może to oznaczać, że pies jest czujny. Prawdopodobnie zwierzak coś zauważył lub usłyszał i jego cała uwaga skupia się na tym bodźcu, na przykład na widoku ulubionej karmy dla psa w misce.

Ogon uniesiony wysoko

Można powiedzieć, że im wyżej pies podnosi ogon, tym bardziej pewny siebie się czuje. Wysoko podniesiony ogon sygnalizuje gotowość do działania i w pewnym stopniu też podekscytowanie. Często psy podnoszą ogon wysoko, by ułatwić rozprzestrzenianie informacji zapachowych ze zlokalizowanych w okolicy ogona gruczołów. Ogon w takiej pozycji można zaobserwować u psów, które szykują się do ataku.

Ogon trzymany nisko

Skoro wysoko uniesiony ogon sygnalizuje pewność siebie, analogicznie opuszczony ogon mówi nam, że pies nie czuje się pewnie. Gdy pies podwija ogon pod siebie robi to, by sprawiać wrażenie mniejszego, niż jest. W takiej pozycji roznosi mniej zapachu, dzięki czemu dla przeciwnika jest mniej zauważalny. Ogon w takiej pozycji można zaobserwować zwykle, gdy pies jest wystraszony i zestresowany.

Jak rozpoznać, kiedy pies macha ogonem ze szczęścia?

Bardzo łatwo poznać, kiedy pies macha ogonem z radości. Pies, który radośnie macha ogonem niemal cały się trzęsie. Rozluźnione ciało psa przy merdaniu ogonem rusza się całe, czasem mówi się nawet, że pies merda tak mocno, że lata mu zadek. Takiemu zachowaniu zwykle towarzyszy też szczęśliwy wyraz twarzy u pupila, czyli lekko rozwarty pysk i błyszczące oczy. Taki widok z pewnością nie raz wita Cię, gdy wracasz do domu z pracy albo wyciągasz z szafki paczkę ulubionych psich przysmaków. Radosnego merdania możesz spodziewać się też, gdy dajesz psu jego ukochaną zabawkę dla psa

Czemu pies macha ogonem, gdy jest zły?

Podobnie jak w przypadku psiej radości, wcale nie tak trudno zauważyć, kiedy machanie ogonem jest związane z odczuwanym przez psa niepokojem lub strachem. Ciało zwierzaka jest wtedy wyraźnie napięte, a ogon wyprostowany i sztywny. Nie ma tutaj mowy o latającym zadku, jak w przypadku radości. Podobne zachowanie można zaobserwować u kotów - te, tuż przed rzuceniem się do ataku, w pozycji gotowej do skoku energicznie machają ogonem na lewo i prawo. 

Czy kierunek ma znaczenie, czyli co oznacza machanie ogonem u psa w prawo lub lewo?

 Doskonałym dowodem na złożoność psiej komunikacji może być fakt, że nawet kierunek machania ogonem może mieć znaczenie. Asymetria ruchów ogona wynika bowiem z obszarów mózgu, jakie aktywują konkretne bodźce. Te pozytywne, które wywołują u psa radość lub ciekawość, aktywują głównie lewą półkulę mózgu, a to sprawia, że zwierzak merda ogonem na prawo. Z kolei bodźce negatywne aktywują przede wszystkim półkulę prawą, co przekłada się na merdaniem ogonem w lewo. Same czworonogi widzą różnicę w kierunku merdania ogonem i doskonale je odczytują. Podczas przeprowadzonego eksperymentu badacze pokazywali psiakom inne merdające w prawo psy, na które badane osobniki reagowały spokojem. Jednak widok psa merdającego w lewo w grupie badanych psów wywoływał niepokój.

Zachowaj wszelką ostrożność

Czasem zrozumienie własnego pupila może okazać się wyzwaniem, dlatego nigdy nie bierz za pewnik nastroju, w jakim jest pies napotkany w parku czy na ulicy. Absolutnie nigdy nie podchodź, a tym bardziej nie dotykaj nieznanych psów, bez wyraźnego sygnału od ich opiekuna. 
Między psami różnych ras, a nawet i różnymi osobnikami jednej rasy, można zaobserwować znaczne różnice w zachowaniu i ich mowie ciała. Część ras psów lubi nosić ogon uniesiony wysoko, inne chodzą z ogonem raczej opuszczonym, niezależnie od nastroju. Dobrze znać różnice wynikające z charakterystyki rasy, ale przede wszystkim warto pamiętać, że każdy pies jest inny.

Other products that will help your dog lose weight:

Digest - karma sucha hipoalergiczna dla psów 2kg

Jagnięcina, łosoś, ryż

85,00 zł

94,00 zł

Valp Digest - karma sucha dla szczeniąt wrażliwych 7kg

Wrażliwy żołądek i jelita

215,00 zł

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.