Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Cukrzyca u psa - jak ją rozpoznać i jak ją leczyć?

 Zdrowie  Odżywianie

Cukrzyca to jedna z najpopularniejszych chorób endokrynologicznych diagnozowanych u psów. Cukrzyca zaburza prawidłowe funkcjonowanie narządów i narusza równowagę organizmu psa, co może prowadzić do poważnych powikłań. Nieleczona cukrzyca u psa jest poważnym zagrożeniem dla jego zdrowia, a nawet życia. 

Jak wygląda cukrzyca u psa?

Cukrzyca to choroba, która zaburza metabolizm węglowodanów, białek i tłuszczów w organizmie psa. Niedobór insuliny lub jej nieprawidłowe działanie na komórki to najczęstsze przyczyny rozwoju choroby, która powoduje przewlekłe podwyższenie poziomu glukozy we krwi. Cukrzyca ma zazwyczaj podłoże genetyczne, jednak na jej rozwój wpływ mogą mieć infekcje wirusowe, bakteryjne lub zapalenie trzustki.

Jakie psy najczęściej cierpią na cukrzycę?

Cukrzyca dotyka najczęściej psy starsze (między 7. a 11. rokiem życia), zwykle są to suki. Rasy najbardziej narażone na wystąpienie cukrzycy to jamniki, pudle, samojedy, yorkshire teriery i sznaucery miniaturowe. Cukrzycy mogą towarzyszyć również niedoczynność tarczycy lub nadczynność kory nadnerczy. Choroba może być skutkiem przyjmowania leków, szczególnie środków antykoncepcyjnych czy wahań hormonalnych występujących u niesterylizowanych suk. Warto starannie dobrać dietę dla psów, które mogą być zagrożone tego typu nieprawidłowościami - polecamy sprawdzić naszą ofertę suchych karm dla psa

Cukrzyca u psa - czemu należy ją leczyć?

Cukrzyca u psa to choroba, która jest właściwie nieuleczalna i nasz pupil będzie zmagał się z nią do końca swojego życia. Dlatego też niezmiernie ważna jest właściwa diagnoza oraz podawanie doustnych leków przeciw cukrzycy lub insuliny. Cukrzyca wpływa na funkcjonowanie całego organizmu zwierzaka, a nieleczona stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia lub życia. Zastanawiasz się jak cukrzyca wpływa na pupila i jak długo żyje pies z cukrzycą? Jaki powinien być prawidłowy poziom cukru u psa i jak leczyć tę chorobę? Im wcześniej uda Ci się zdiagnozować chorobę i podjąć leczenie, tym lepsze rokowania dla Twojego czworonożnego przyjaciela.

Objawy cukrzycy u psa

Pierwsze objawy cukrzycy u psa, po których można w ogóle podejrzewać tę chorobę u pupila, to wzmożone pragnienie i częstsze oddawanie moczu. Pies cierpiący na cukrzycę może zacząć więcej jeść, a mimo to tracić na wadze. U czworonogów cierpiących na cukrzycę pojawia się charakterystyczny, owocowy zapach z pyszczka. Pies może stać się ospały, kondycja jego sierści i skóry może się pogarszać, psa może również często boleć brzuch. Objawy cukrzycy u starego psa niczym nie różnią się od opisanych wyżej przypadłości. Pamiętaj, że pomimo widocznych objawów tylko weterynarz jest w stanie zdiagnozować chorobę. Lekarz wykona pomiar cukru glukometrem u psa oraz szereg innych badań, które pozwolą na postawienie diagnozy. 
Niedobór insuliny w organizmie prowadzi do podwyższenia stężenia glukozy we krwi czyli hiperglikemii. Hiperglikemia u psa może powodować przewlekłe powikłania w układzie naczyniowym, nerwowym oraz innych narządach i układach. Gdy już zdiagnozujesz u psa cukrzycę bardzo ważne jest byś wiedział też, jak obniżyć cukier u psa, gdy jego poziom wykroczy ponad normę. 
Karma dla psów otyłych i cukrzyków:

Optimal Light - karma sucha dla psów otyłych i cukrzyków

Receptura karmy Optimal Light jest umiarkowanie kaloryczna i dedykowana dla mniej aktywnych psów, psów z nadwagą lub psów, które mają tendencję do szybkiego przybierania na wadze.
l_carnitine
L-karnityna
mobility
Mobilność
Karma idealna dla: Psów ras każdej wielkości
Białko: 21.0% (60% białka pochodzenia zwierzęcego w całkowitej zawartości białka)
Zawartość tłuszczu: 9.0%
Sprawdź

Sensitive Light - karma sucha dla psów wrażliwych i otyłych

Karma Sensitive Light jest produktem bezglutenowym odpowiednim dla psów z wrażliwym przewodem pokarmowym. Receptura o umiarkowanej kaloryczności odpowiednia dla psów mniej aktywnych lub psów, które łatwo przybierają na wadze.
gluten_free
Bezglutenowa
l_carnitine
L-karnityna
Karma idealna dla: Psów ras każdej wielkości
Białko: 26.0% (80.4% białka pochodzenia zwierzęcego w całkowitej zawartości białka)
Zawartość tłuszczu: 9.5%
Sprawdź

Objawy = wizyta u weterynarza

Jeśli zaobserwujesz którekolwiek z wymienionych objawów u swojego psa, nie zwlekaj, tylko udaj się z psem na kontrolę do weterynarza. Jeśli zignorujesz pierwsze objawy cukrzycy u psa, ryzykujesz poważnym uszczerbkiem na zdrowiu swojego psa. Nieleczona cukrzyca u psa prowadzi do nieodwracalnych zmian w organizmie psa, którego stan bardzo szybko może na tym etapie ulegać pogorszeniu. Jeśli pies zaczyna wymiotować i wygląda na osłabionego, może być to znak, że choroba jest już bezpośrednim zagrożeniem dla życia naszego czworonoga. 

Leczenie cukrzycy u psa

Cukrzyca u psa leczona jest zwykle insuliną lub doustnymi lekami przeciw cukrzycy. Oba leki stymulują trzustkę zwierzaka do produkowania insuliny - są zalecane głównie na początku leczenia cukrzycy u psa. Konieczne jest podawanie leków według zaleceń weterynarza, żeby nie dopuścić do pojawienia się hipoglikemii. Hipoglikemia u psa, inaczej niedocukrzenie, to stan, w którym stężenie glukozy we krwi spada poniżej przyjętej normy. Hipoglikemia pojawia się na skutek leczenia cukrzycy insuliną.

Hipoglikemia u psa

Podczas leczenia cukrzycy insuliną musisz zachować szczególną ostrożność, by nie doprowadzić do hipoglikemii. Zbyt niski poziom cukru we krwi jest bezpośrednim zagrożeniem życia Twojego psa, dlatego pilnuj poziomu cukru we krwi pupila. Jeżeli pies otrzymał prawidłową dawkę insuliny, ale nie dostał właściwej ilości pokarmu lub zwrócił jedzenie może dojść do hipoglikemii. Zwiększona aktywność fizyczna pupila również może prowadzić do obniżenia poziomu cukru we krwi. Jeśli przez przypadek Twój pies otrzymał większą dawkę insuliny niż powinien, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem weterynarii i wypatruj pierwszych objawów.

Czym objawia się niski cukier u psa?

Początkowo objawy hipoglikemii mogą być bardzo subtelne, dlatego zwracaj uwagę na każdą, nawet najmniejszą zmianę w zachowaniu pupila. Przy zbyt niskim poziomie cukru we krwi Twój pies może zachowywać się inaczej niż zwykle - może poruszać się w nietypowy sposób, być nadmiernie spokojny lub stracić apetyt. Z drugiej strony pupil może być bardzo zaniepokojony i mogą występować drgawki lub drżenie mięśni.

Pierwsza pomoc w hipoglikemii

Kiedy tylko zauważysz objawy hipoglikemii u psa musisz reagować szybko. Niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii i poinformuj go o zaistniałej sytuacji. Natychmiast podaj psu posiłek, a jeśli nie chce jeść podaj mu roztwór glukozy. W takim wypadku woda z cukrem dla psa to najlepsze, co możesz zrobić. Na każdy kilogram masy ciała pies powinien otrzymać 1g glukozy. W ostateczności możesz podać psu rozpuszczony w wodzie cukier z buraków lub trzcinowy. Jeżeli pies jest przytomny i może sam przełykać roztwór, podaj go strzykawką do pyska, w przeciwnym razie sprawdzi się sproszkowana glukoza u psa wtarta w śluzówkę jamy ustnej. Jeśli zauważysz poprawę, spróbuj podać psu trochę jedzenia. Jeżeli pomimo podania glukozy u psa występuje drżenie mięśni bądź utrata świadomości, zawieź go do gabinetu weterynaryjnego. 

Ile trwa leczenie cukrzycy?

Leczenie cukrzycy to zwykle proces trwający do końca życia. Chory na cukrzycę pies musi przyjmować insulinę regularnie i w odpowiednio odmierzonych dawkach. Pierwsze dawki podaje zwykle weterynarz, który podczas wizyty pokaże Ci jak wykonać pupilowi podskórne zastrzyki. Z czasem możesz samodzielnie podawać zastrzyki psu - nie musisz się niczego obawiać, weterynarz wszystko Ci wyjaśni, odpowie na wszelkie pytania i pokaże poprawną technikę. Cukrzyca nie jest niestety całkowicie uleczalna. Jednak im wcześniej podejmiesz leczenie, tym dłużej Twój pupil może żyć z cukrzycą.

Czym karmić psa z cukrzycą?

Podawanie insuliny lub leków to nie jedyna zmiana, na jaką trzeba się przygotować, gdy pies ma cukrzycę. Jadłospis dla psa z cukrzycą wymaga wprowadzenia pewnych zmian, dzięki którym posiłki nie będą wpływać na wysoki cukier u psa. Odpowiednia dieta sprawi, że bez trudu uda się utrzymać prawidłowy poziom cukru u psa. Zatem co może jeść pies z cukrzycą? Dieta cukrzycowa dla psa powinna zawierać w składzie wolno uwalniające się węglowodany, które nie podwyższają poziomu cukru we krwi psa. Pokarm psa z cukrzycą powinien być bogaty w białko oraz błonnik, który dodatkowo spowalnia przedostawanie się cukru do krwi. W diecie psa cukrzyka warto zredukować zawartość tłuszczu, który jest nie tylko ciężkostrawny, ale może prowadzić do przybierania na wadze. Jeżeli podajesz psu dietę barf, zwróć uwagę na owoce, jakie podajesz pupilowi w posiłkach. Niektóre owoce zawierają bardzo dużo cukrów, które należy w diecie psa cierpiącego na cukrzycę ograniczać. Oczywiście wszelkie dodatki cukru, substancji słodzących i innych słodkości są surowo zabronione. Karmy suche dla psów oraz przysmaki dla psa Husse są komponowane w możliwie najbardziej optymalny i zdrowy sposób i dlatego warto je uwzględniać w diecie dla psów z takimi schorzeniami. Dokładnie tak samo produkujemy nasze karmy dla szczeniąt lub karmy dla seniora

Bądź regularny

U psów diabetyków szczególnie ważna jest regularność. Karm pupila o stałych porach, dbaj o dokładne odmierzanie porcji jedzenia. Jeżeli pies nie zjadł całej porcji karmy w posiłku, wyrzuć resztki i podaj psu świeżą porcję. Stałe pory posiłków są niezmiernie ważne - pozwalają na utrzymanie stałego poziomu cukru we krwi psa. Regularny wysiłek fizyczny również ułatwia utrzymanie właściwego poziomu cukru we krwi. Rozpisz harmonogram dnia swojego psa i zawsze się go trzymaj. Jeśli nie ma Cię w domu w porach, kiedy Twój pies powinien dostać posiłek, poproś bliskich, by podali posiłek psu, lub przyzwyczaj czworonoga do korzystania z dyspensera na karmę.

Inne polecane produkty:

34,00 zł

17,00 zł

24,00 zł

19,00 zł

Czytaj więcej o pielęgnacji psa:

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.