Cukrzyca u psa - jak ją rozpoznać i jak ją leczyć?
Zdrowie Odżywianie
Cukrzyca to jedna z najpopularniejszych chorób endokrynologicznych diagnozowanych u psów. Cukrzyca zaburza prawidłowe funkcjonowanie narządów i narusza równowagę organizmu psa, co może prowadzić do poważnych powikłań. Nieleczona cukrzyca u psa jest poważnym zagrożeniem dla jego zdrowia, a nawet życia.
Jak wygląda cukrzyca u psa?
Jakie psy najczęściej cierpią na cukrzycę?
Cukrzyca dotyka najczęściej psy starsze (między 7. a 11. rokiem życia), zwykle są to suki. Rasy najbardziej narażone na wystąpienie cukrzycy to jamniki, pudle, samojedy, yorkshire teriery i sznaucery miniaturowe. Cukrzycy mogą towarzyszyć również niedoczynność tarczycy lub nadczynność kory nadnerczy. Choroba może być skutkiem przyjmowania leków, szczególnie środków antykoncepcyjnych czy wahań hormonalnych występujących u niesterylizowanych suk. Warto starannie dobrać dietę dla psów, które mogą być zagrożone tego typu nieprawidłowościami - polecamy sprawdzić naszą ofertę suchych karm dla psa.
Cukrzyca u psa - czemu należy ją leczyć?
Cukrzyca u psa to choroba, która jest właściwie nieuleczalna i nasz pupil będzie zmagał się z nią do końca swojego życia. Dlatego też niezmiernie ważna jest właściwa diagnoza oraz podawanie doustnych leków przeciw cukrzycy lub insuliny. Cukrzyca wpływa na funkcjonowanie całego organizmu zwierzaka, a nieleczona stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia lub życia. Zastanawiasz się jak cukrzyca wpływa na pupila i jak długo żyje pies z cukrzycą? Jaki powinien być prawidłowy poziom cukru u psa i jak leczyć tę chorobę? Im wcześniej uda Ci się zdiagnozować chorobę i podjąć leczenie, tym lepsze rokowania dla Twojego czworonożnego przyjaciela.
Objawy cukrzycy u psa
Optimal Light - karma sucha dla psów otyłych i cukrzyków
Sensitive Light - karma sucha dla psów wrażliwych i otyłych
Objawy = wizyta u weterynarza
Jeśli zaobserwujesz którekolwiek z wymienionych objawów u swojego psa, nie zwlekaj, tylko udaj się z psem na kontrolę do weterynarza. Jeśli zignorujesz pierwsze objawy cukrzycy u psa, ryzykujesz poważnym uszczerbkiem na zdrowiu swojego psa. Nieleczona cukrzyca u psa prowadzi do nieodwracalnych zmian w organizmie psa, którego stan bardzo szybko może na tym etapie ulegać pogorszeniu. Jeśli pies zaczyna wymiotować i wygląda na osłabionego, może być to znak, że choroba jest już bezpośrednim zagrożeniem dla życia naszego czworonoga.
Leczenie cukrzycy u psa
Hipoglikemia u psa
Podczas leczenia cukrzycy insuliną musisz zachować szczególną ostrożność, by nie doprowadzić do hipoglikemii. Zbyt niski poziom cukru we krwi jest bezpośrednim zagrożeniem życia Twojego psa, dlatego pilnuj poziomu cukru we krwi pupila. Jeżeli pies otrzymał prawidłową dawkę insuliny, ale nie dostał właściwej ilości pokarmu lub zwrócił jedzenie może dojść do hipoglikemii. Zwiększona aktywność fizyczna pupila również może prowadzić do obniżenia poziomu cukru we krwi. Jeśli przez przypadek Twój pies otrzymał większą dawkę insuliny niż powinien, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem weterynarii i wypatruj pierwszych objawów.
Czym objawia się niski cukier u psa?
Początkowo objawy hipoglikemii mogą być bardzo subtelne, dlatego zwracaj uwagę na każdą, nawet najmniejszą zmianę w zachowaniu pupila. Przy zbyt niskim poziomie cukru we krwi Twój pies może zachowywać się inaczej niż zwykle - może poruszać się w nietypowy sposób, być nadmiernie spokojny lub stracić apetyt. Z drugiej strony pupil może być bardzo zaniepokojony i mogą występować drgawki lub drżenie mięśni.
Pierwsza pomoc w hipoglikemii
Ile trwa leczenie cukrzycy?
Leczenie cukrzycy to zwykle proces trwający do końca życia. Chory na cukrzycę pies musi przyjmować insulinę regularnie i w odpowiednio odmierzonych dawkach. Pierwsze dawki podaje zwykle weterynarz, który podczas wizyty pokaże Ci jak wykonać pupilowi podskórne zastrzyki. Z czasem możesz samodzielnie podawać zastrzyki psu - nie musisz się niczego obawiać, weterynarz wszystko Ci wyjaśni, odpowie na wszelkie pytania i pokaże poprawną technikę. Cukrzyca nie jest niestety całkowicie uleczalna. Jednak im wcześniej podejmiesz leczenie, tym dłużej Twój pupil może żyć z cukrzycą.
Czym karmić psa z cukrzycą?
Podawanie insuliny lub leków to nie jedyna zmiana, na jaką trzeba się przygotować, gdy pies ma cukrzycę. Jadłospis dla psa z cukrzycą wymaga wprowadzenia pewnych zmian, dzięki którym posiłki nie będą wpływać na wysoki cukier u psa. Odpowiednia dieta sprawi, że bez trudu uda się utrzymać prawidłowy poziom cukru u psa. Zatem co może jeść pies z cukrzycą? Dieta cukrzycowa dla psa powinna zawierać w składzie wolno uwalniające się węglowodany, które nie podwyższają poziomu cukru we krwi psa. Pokarm psa z cukrzycą powinien być bogaty w białko oraz błonnik, który dodatkowo spowalnia przedostawanie się cukru do krwi. W diecie psa cukrzyka warto zredukować zawartość tłuszczu, który jest nie tylko ciężkostrawny, ale może prowadzić do przybierania na wadze. Jeżeli podajesz psu dietę barf, zwróć uwagę na owoce, jakie podajesz pupilowi w posiłkach. Niektóre owoce zawierają bardzo dużo cukrów, które należy w diecie psa cierpiącego na cukrzycę ograniczać. Oczywiście wszelkie dodatki cukru, substancji słodzących i innych słodkości są surowo zabronione. Karmy suche dla psów oraz przysmaki dla psa Husse są komponowane w możliwie najbardziej optymalny i zdrowy sposób i dlatego warto je uwzględniać w diecie dla psów z takimi schorzeniami. Dokładnie tak samo produkujemy nasze karmy dla szczeniąt lub karmy dla seniora.
Bądź regularny
U psów diabetyków szczególnie ważna jest regularność. Karm pupila o stałych porach, dbaj o dokładne odmierzanie porcji jedzenia. Jeżeli pies nie zjadł całej porcji karmy w posiłku, wyrzuć resztki i podaj psu świeżą porcję. Stałe pory posiłków są niezmiernie ważne - pozwalają na utrzymanie stałego poziomu cukru we krwi psa. Regularny wysiłek fizyczny również ułatwia utrzymanie właściwego poziomu cukru we krwi. Rozpisz harmonogram dnia swojego psa i zawsze się go trzymaj. Jeśli nie ma Cię w domu w porach, kiedy Twój pies powinien dostać posiłek, poproś bliskich, by podali posiłek psu, lub przyzwyczaj czworonoga do korzystania z dyspensera na karmę.