Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Badania profilaktyczne u psa - jak się przygotować i jakie wykonać?

Zdrowie Profilaktyka

Każdego roku w Twoim kalendarzu powinna znaleźć się taka pozycja, jak badanie profilaktyczne u psa. Regularna kontrola stanu zdrowia naszego czworonoga to jedyny sposób na wczesną diagnozę chorób i dolegliwości. A w wielu przypadkach im wcześniejsza diagnoza, tym większa szansa na powrót do zdrowia.

Czym są badania profilaktyczne u psa?

Na wizycie, która powinna odbywać się przynajmniej raz w roku (niektórzy potocznie nazywają ją przeglądem psa), przeprowadzany jest komplet badań, na podstawie których można ocenić ogólny stan zdrowia pupila. Badania profilaktyczne to szansa, by sprawdzić, czy w organizmie naszego zwierzaka nie zachodzą niepokojące zmiany. Taka coroczna wizyta u weterynarza pomoże Ci określić, czy w psiej diecie potrzebne są jakieś zmiany, czy u zwierzaka występują niedobory lub czy konieczne są jakieś szczepienia.

Co wchodzi w skład badań profilaktycznych? 

 Przynajmniej raz w roku warto wybrać się do weterynarza na wizytę kontrolną. Podczas takiej wizyty weterynarz wykona: 
  •  oględziny ogólne i kontrolę uzębienia
  •  kontrolę wagi
  •  badanie krwi u psa
  •  badanie moczu 
  •  badanie kału u psa
  •  osłuch serca i kontrolę tętna
  •  usg jamy brzusznej

Rozmawiaj z weterynarzem!

Kontrolne badanie psa to idealny moment, żeby poruszyć z weterynarzem wszelkie niepokojące Cię kwestie. Twój pies dziwnie oddycha, jak śpi? A może popiskuje w trakcie oddawania moczu? Każde zachowanie pupila, które wzbudzi Twoje zainteresowanie lub niepewność to coś, co warto poruszyć podczas kontroli. Być może nie dzieje się nic złego, ale zawsze warto zasięgnąć opinii profesjonalisty. Sprawdź, co oznaczają psie odgłosy.

Na pierwszy rzut oka

Na samym początku wizyty weterynarz dokona ogólnych oględzin psa. Sprawdzi stan jego skóry i sierści, skontroluje jamę ustną, oczy. W trakcie takich oględzin weterynarz zwraca uwagę na stan sierści i skóry, kolor błon śluzowych i nawodnienie organizmu. Kontrola uzębienia to niezmiernie istotny element tego badania - u psów ras małych powinna być wykonywana nawet 2 razy do roku, ze względu na podatność na problemy z kamieniem nazębnym. Przeczytaj więcej o usuwaniu kamienia nazębnego u psa.

Kontrola wagi, czyli czy to pora na dietę?

Wiele razy podczas tego etapu badania profilaktycznego psa, ku zdziwieniu jego opiekuna okazuje się, że psiakowi przybyło parę kilogramów. To świetny moment na zmianę dotychczasowych nawyków, wprowadzenie zmian w diecie psa - zmianę dotychczasowej karmy dla psa lub zwiększenie aktywności fizycznej. Możesz zacząć przyzwyczajać psa do ruchu przy pomocy psiego fitnessu - proste ćwiczenia wykonasz bez wychodzenia z domu.

Badanie krwi psa

Jednym z najważniejszych elementów dorocznej, kontrolnej wizyty jest badanie krwi u psa. Warto tu jednak zaznaczyć, że u młodych psów nie jest ono konieczne, ale mimo wszystko warto je wykonywać. Wykonując regularnie badanie krwi mamy ogólny zarys, jak wyglądają parametry u zdrowego psa. Morfologia psa może pomóc wcześniej wykryć nieprawidłowości w organizmie zwierzaka lub początkowe stadium choroby. W trakcie badania krwi sprawdzane są parametry wątrobowe, nerkowe, glukoza, elektrolity i białko całkowite. W przypadku psów w średnim wieku warto poprosić weterynarza o sprawdzenie hormonów tarczycy. Zanim wybierzesz się na taką wizytę warto wiedzieć, jak przygotować się do badania psa i morfologii. Pobranie krwi u psa wykonuje się na czczo - od ostatniego posiłku powinno minąć przynajmniej 8 godzin.
Nagroda dla dzielnego pacjenta:

Bravo L - przysmaki bezglutenowe dla psa miękkie

Miękkie i smaczne bezglutenowe przysmaki z jagnięciną, zawierają wyłącznie naturalne składniki.
gluten_free
Bezglutenowa
lamb
Jagnięcina
Białko: 30%
Zawartość tłuszczu: 7%
Sprawdź

Idol - hipoalergiczne przysmaki z jagnięciną dla psa

Bezzbożowe przysmaki w kształcie gwiazdek - monoproteinowa formuła dla psów o wrażliwym układzie trawiennym. Bez sztucznych aromatów i barwników.
grain_free
Bezzbożowy
hypo_allergenic
Hipoalergiczna
Białko: 15.0%
Zawartość tłuszczu: 2.5%
Sprawdź

Badanie moczu na dwa sposoby

Badanie moczu psa bardzo dużo mówi nam o stanie zdrowia naszego czworonoga. Zanim wybierzesz się na badanie ze zwierzakiem, skontaktuj się z lecznicą i zapytaj, jak wykonywane jest badanie moczu. Tradycyjnie mocz pobiera się do jałowego pojemnika i świeżo pobraną próbkę, tj. maksymalnie do 5 godzin od pobrania, dostarcza się do laboratorium. Coraz częściej w gabinetach weterynaryjnych wykonuje się pobranie moczu podczas kontroli USG. W takim wypadku przypilnuj, żeby pies nie zrobił siku przed gabinetem.

Problem z pasożytami?

Nie ma co ukrywać, że w codziennym życiu psiaki są niemal wszędzie narażone na zarażenie się pasożytami. Obwąchiwanie przeróżnych rzeczy w trakcie spaceru, zapoznawanie się z nowymi czworonogami czy nawet zjedzenie czegoś, czego pies nie powinien może skutkować zarobaczeniem. U psów to dosyć powszechny problem, dlatego odrobaczać psa powinno się raz na kwartał. Zdiagnozować problem z pasożytami pomaga badanie kału u psa - zwykle sprawdza się próbki pobrane na przestrzeni kilku dni. Tylko w ten sposób można sprawdzić, czy udało się zwalczyć wszystkie pasożyty w psim organizmie.

Zabezpiecz przeciw kleszczom

Podczas kontrolnej wizyty, a szczególnie tej w okresie, gdy spędzamy z psem dużo czasu na świeżym powietrzu lub szykujemy się na wiosenno-letnie wyjazdy, warto dodać do listy zabiegów podanie psu preparatów przeciwkleszczowych. Pamiętaj, że choroby odkleszczowe mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia Twojego pupila. Zobacz, jak zabezpieczyć psa przed kleszczami.

Serduszko puka w rytmie cha-cha

Osłuchanie serca oraz kontrola tętna to kolejny ważny element podczas profilaktycznego badania psa. Regularnie osłuchiwanie pracy serca to jedyna szansa na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości - badanie jest szczególnie ważne u ras psów obciążonych genetycznie. Podczas badania serca warto sprawdzić też tętno oraz ciśnienie krwi.

USG jamy brzusznej

Podczas badania USG jamy brzusznej weterynarz ma okazję obejrzeć żołądek, wątrobę, nerki, trzustkę, jelita i wiele innych organów oraz ich struktur. USG zwykle wykonuje się u psów dorosłych, które przekroczyły 5. rok życia. Na podstawie tego badania można określić, czy w organizmie psa zachodzą jakieś zmiany, na które warto zwrócić szczególną uwagę.

Lepiej zapobiegać, jak leczyć

Raz w roku zabierz swojego zwierzaka na kontrolę. Pamiętaj o kontroli wagi, koniecznie wykonaj USG brzucha, kontrolę serca, sprawdź kał i mocz i wykonaj badania krwi psa. Cena takiego profilaktycznego pakietu zależy w dużej mierze od konkretnego gabinetu, ale powinna zmieścić się w przedziale 100-200 zł. Ten niewielki wydatek daje Ci szczegółowy wgląd w to, co dzieje się w organizmie Twojego czworonożnego przyjaciela.

Karmy Husse dla psa:

314,00 zł

Digest - karma sucha hipoalergiczna dla psów 2kg

Jagnięcina, łosoś, ryż

85,00 zł

Valp Digest - karma sucha dla szczeniąt wrażliwych 7kg

Wrażliwy żołądek i jelita

215,00 zł

Mild - bezglutenowa karma sucha Cold Pressed z pstrągiem 12 kg

Karma tłoczona na zimno dla psów wrażliwych

334,00 zł

Lyster - bezglutenowa karma sucha Cold Pressed z łososiem 12 kg

Karma tłoczona na zimno dla psów wrażliwych/alergików

369,00 zł

174,00 zł

174,00 zł

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.