Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Alergia skórna u psa - jakie są jej objawy i jak ją leczyć?

 Zdrowie  Alergie

Czasem nawet pomimo wysokiej jakości diety możesz zaobserwować, że sierść Twojego pupila nie wygląda najlepiej. Dodatkowo pies może częściej się drapać lub nawet być niespokojny i rozdrażniony. Czym objawia się alergia skórna u psa i jak sobie z nią radzić? Czy na uczulenie u psa może mieć wpływ dieta psa? Jak wiosenne alergeny mogą wpływać na naszego czworonoga i czy u psów często występuje alergia sezonowa?

Alergia skórna u psa - co to takiego?

Alergia u psa to nic innego, jak wrodzona tendencja organizmu do odpowiadania na pewne substancje reakcją chorobową. Są to substancje nieszkodliwe dla zwierzaka, jednak nieprawidłowo ukierunkowany układ odpornościowy uznaje je za trujące i reaguje obroną organizmu. Alergia jest niezmiernie trudna do zdiagnozowania podczas pierwszej wizyty u weterynarza. Dodatkowo, z alergii nie da się psa całkowicie wyleczyć. Można stosować leki, które pomogą wyleczyć stan zapalny skóry i zminimalizować świąd. Jednak by objawy alergii nie nawracały, trzeba po prostu unikać alergenów, które uczulają psa.

Rodzaje alergii skórnej u psa

U psów można rozróżnić trzy rodzaje alergii skórnej. Pierwsza z nich to alergia wziewna. Ta odmiana jest wywołana przez alergeny wziewne, nazywane również środowiskowymi. Psy, u których alergia środowiskowa jest silnie rozwinięta cierpią na atopię, inaczej atopowe zapalenie skóry. Kolejna odmiana alergii u psa to alergia kontaktowa, określana również mianem alergicznego kontaktowego zapalenia skóry. Z tym rodzajem alergii mamy do czynienia, gdy do reakcji alergicznej dochodzi po bezpośrednim kontakcie z alergenem. Kolejnym rodzajem alergii skórnej u psów jest alergiczne pchle zapalenie skóry, które jest prawdopodobnie najbardziej powszechną alergią, jaka występuje u psów. Świąd i zmiany skórne mogą pojawić się również w przypadku alergii pokarmowej.

Atopia u psa

Atopowe zapalenie skóry, w skrócie AZS, to choroba uwarunkowana genetycznie, w której w wyniku kontaktu z alergenem organizm zaczyna wytwarzać przeciwciała, które mają chronić przed konkretną substancją. Przy kolejnym kontakcie z takim alergenem organizm uwalnia histaminę, przez którą dochodzi do świądu skóry. W tym samym czasie w organizmie zwierzaka zachodzi szereg reakcji immunologicznych i zapalnych, przez które pojawiają się zmiany skórne. Choć atopowe zapalenie skóry dotyka zwykle młode psiaki, nie jest to wcale reguła. Pies może uczulić się na alergeny niemal na każdym etapie swojego życia. Atopowe zapalenie skóry wywołuje świąd, który może prowadzić nawet do uszkodzenia skóry właściwej. Świądowi zwykle towarzyszą: rumień, zapalenie bakteryjno-grzybicze i wykwity skórne. Atopowe zapalenie skóry wywołać może cały szereg alergenów i podobnie jak u ludzi cierpiących na alergię wziewną objawy mogą pojawiać się sezonowo.

Alergia kontaktowa

Alergia kontaktowa to wszystkie te przypadki, kiedy organizm psa odpowiada reakcją alergiczną na bezpośredni kontakt z alergenem. W miejscu, w którym alergen wnika w skórę powstaje zaczerwienienie i miejscowe zapalenie. Alergia kontaktowa u psów pojawia się często na łapach lub brzuchu - wiele alergenów może znajdować się na podłożu. U psów alergenem kontaktowym może być guma, cement, rozmaite substancje chemiczne, ale również pewne rośliny, jak choćby bluszcz. Alergia kontaktowa u psa może szczególnie nasilać się w okresie wiosennym, letnim lub jesiennym, zależnie od tego, jakie pyłki działają na zwierzaka alergizująco. Wiosenne alergeny u psa mogą obejmować pleśń, pyłki traw i drzew, przed którymi nie łatwo będzie uciec podczas wiosennych spacerów. Jeśli alergia u psa pojawia się wyłącznie sezonowo, łatwo zdiagnozować jaki alergen może wywoływać reakcję. 

Przysmaki dla psów:

Sticks - bezzbożowe przysmaki dla psa ze skóry surowej 6 szt

Patyczki do żucia ze skóry surowej, owinięte kurczakiem wypiekanym w piecu, dbają o higienę jamy ustnej.
dental_care
Ochrona uzębienia
grain_free
Bezzbożowy
Białko: 70.0%
Zawartość tłuszczu: 8.0%
Sprawdź

Kycklingfilé - przekąska z pieczonego kurczaka dla psów

Pieczone i zdrowe przekąski z piersi kurczaka, z dodatkiem glukozaminy i chondroityny.
mobility_plus
Mobilność+
grain_free
Bezzbożowy
Białko: 54.0%
Zawartość tłuszczu: 2.5%
Sprawdź

Alergiczne pchle zapalenie skóry

Do rozwoju alergicznego pchlego zapalenia skóry lub APZS w skrócie, dochodzi po kontakcie psa z pchłami. W tym przypadku alergenem najczęściej jest ślina bądź jad pchły. Silna reakcja alergiczna pojawia się po ugryzieniu przez pchłę - wystarczy już jeden osobnik, żeby u psa pojawiły się objawy uczulenia. Skóra psa robi się zaczerwieniona, może dojść na niej do zapalenia. W części ciała, gdzie doszło do ugryzienia może występować miejscowe łysienie. Reakcja alergiczna może utrzymywać się nawet przez dwa tygodnie po ugryzieniu. To najczęściej występujące uczulenie u psa, dlatego tak ważne jest stosowanie specjalnych środków ochronnych, które zabezpieczą psa przed atakiem pcheł.

Alergia pokarmowa

Alergię pokarmową u psów często określa się mianem niesezonowej alergicznej choroby skóry. Objawy alergii pokarmowej przypominają atopię, tutaj również pojawia się świąd i możliwe jest zapalenie skóry. Jednak w przeciwieństwie do atopowego zapalenia skóry, alergia pokarmowa nie występuje sezonowo, a stosowanie sterydów nie przynosi widocznych efektów. Jeżeli u psa pojawiają się objawy alergii skórnej, a popularne leki nie redukują świądu, konieczne będzie zastosowanie diety eliminacyjnej.  Wybierz hipoalergiczną karmę dla psa  i jeśli objawy alergii ustaną po jej stosowaniu, sprawdź skład poprzedniej suchej karmy dla psa. Popularne źródła białka zwierzęcego, a szczególnie kurczak i zboża, w tym pszenica mogą wywoływać reakcję alergiczną u psów. U psów z wrażliwym układem pokarmowym i podejrzeniem alergii świetnie sprawdzi się bezglutenowa karma dla psa

Alergia skórna u psa - jak ją zdiagnozować?

By zdiagnozować alergię u psa konieczne jest wykonanie testów alergicznych. Psu pod skórę podaje się wyciągi popularnych alergenów. W przypadku większości alergenów wynik jest widoczny już po 15 minutach. Na wiarygodny wynik testu na alergię na jad pcheł należy odczekać 48 godzin. W niektórych przypadkach do reakcji alergicznych może dojść ze znacznym opóźnieniem po zetknięciu z alergenem, co zdecydowanie utrudnia postawienie diagnozy.

W przypadku alergii pokarmowej jedynym sposobem na jej zdiagnozowanie jest stosowanie diety eliminacyjnej. Należy wykluczyć wszelkie popularne alergeny z diety psa i podawać ją przez okres od 8 do 12 tygodni. Po tym czasie można przeprowadzać próby prowokacyjne czyli stopniowo podawać psu popularne alergeny w pokarmie. Jeżeli po upływie około 4 tygodni nie występuje u pupila reakcja alergiczna na dodany składnik, można przeprowadzić kolejną próbę z innym składnikiem.

Świąd, zapalenie i zmiany skórne nie muszą być wyłącznie objawem alergii. Jeśli u psa stan skóry i sierści pogarsza się, koniecznie udaj się z pupilem na wizytę kontrolną do weterynarza. Lekarz zbada stan zdrowia pupila, pobierze do badania krew, próbki ze zmienionych zapalnie miejsc na ciele, a w niektórych przypadkach próbkę skóry do wykonania biopsji.

Alergia skórna u psa - leczenie

Mówi się, że najlepszym sposobem na leczenie alergii, jest unikanie alergenu, który ją wywołuje. Jeśli wiemy już, jakie alergeny wywołują u naszego pupila reakcję, jeśli tylko mamy taką możliwość, unikajmy ich. To jedyne "domowe sposoby" na alergię, które mogą zadziałać. W przypadku bakteryjnego zapalenia skóry, do którego doszło na skutek alergii, niezbędne jest zastosowanie antybiotyku. Antybiotykoterapia u psa alergika może trwać nawet 3-4 tygodnie. Jeśli na skutek alergii dojdzie do wtórnego grzybiczego zapalenia skóry stosuje się leki przeciwgrzybicze. Chociaż w leczeniu alergii u ludzi najczęściej stosuje się leki antyhistaminowe, są one skuteczne jedynie u około 15% cierpiących na alergię psów.

Co podać psu na alergię? Podczas leczenia alergii skórnej u psa stosuje się często sterydy, czyli leki przeciwzapalne i przeciwświądowe. To po nie sięgamy najczęściej w walce ze świądem i stanami zapalnymi i u czworonogów. Sterydy należy stosować wyłącznie pod czujnym okiem lekarza weterynarii - długotrwałe stosowanie tego typu środków ciągnie za sobą skutki uboczne. Jeśli tabletki muszą być podawane ciągle należy to robić w jak najmniejszych dawkach oddzielonych od siebie możliwie największymi odstępami czasu.

Inne metody leczenia alergii

U psów, które zmagają się z zaawansowanym atopowym zapaleniem skóry często stosuje się cyklosporynę. Lek ma działanie immunosupresyjne i immunomodulujące oraz wpływa bezpośrednio na komórki biorące udział w reakcji alergicznej. Wielu właścicieli decyduje się na cyklosporynę, gdyż nie występuje po niej tyle skutków ubocznych, co w przypadku sterydów.

W leczeniu alergii u psów często stosuje się również odczulanie. Podczas odczulania podaje się psu coraz większe dawki alergenu, żeby stopniowo przyzwyczaić jego organizm. W ten sposób można zredukować intensywność reakcji alergicznej. Odczulanie sprawdza się doskonale w sytuacji, gdy nie jesteśmy w stanie w pełni wyeliminować alergenu z otoczenia naszego pupila. Alergię u psa można leczyć również preparatami odczulającymi dla zwierząt. To środki, w których składzie znajdują się wodne roztwory alergenów. Szacuje się, że skuteczność działania preparatów odczulających wynosi od 50 do nawet 80%.

Inne produkty dla psów:

Digest - karma sucha hipoalergiczna dla psów 2kg

Jagnięcina, łosoś, ryż

85,00 zł

Valp Digest - karma sucha dla szczeniąt wrażliwych 7kg

Wrażliwy żołądek i jelita

215,00 zł

319,00 zł

Antistress - roślinny preparat uspokajający dla psa i kota

Skoncentrowana formuła roślinna

114,00 zł

63,00 zł

Czytaj więcej o pielęgnacji psa:

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.